Amazon’un Halo Rise uykunuzu takip etmek istiyor. (Hayır teşekkürler.)

serdal

New member
Uyku takibinden daha ironik bir teknoloji var mı? Teknoloji şirketleri, siz uyurken vücudunuzu inceleyen giyilebilir cihazlarının ve uygulamalarının daha iyi uyumanıza yardımcı olabileceğini söylüyor. Ancak birçok uyku uzmanı ve şirketlerin kendileri, iyi uyuyamıyorsanız bunun teknolojinin kendi hatası olduğunu söylüyor.

Parlak bir şekilde aydınlatılmış akıllı telefonlarımız ve sosyal ağ uygulamalarımız, bizi uyanık tutabilecek ve kötü uykuya katkıda bulunabilecek dikkat dağıtıcı şeyler yaratır. Daha iyi uyumak için uyku takip uygulamalarında bile okuyacağınız en yaygın tavsiyelerden biri, yatmadan birkaç saat önce teknolojiyi kullanmaktan kaçınmaktır.

Öyleyse neden uyku rutinimize daha fazla teknoloji ekliyoruz?

Uyku sorununu çözmeye yönelik son girişim Amazon’dan geliyor. Geçen hafta şirket, yerleşik bir uyku izleyiciye sahip halka şeklinde bir çalar saat olan 140 $ ‘lık Halo Rise’ı satmaya başladı. Hareketinizi incelemek için hareket sensörlerini ve uykunuzu değerlendirmek için nefes alma modellerini kullanır. Sizi uyandırmak için cihaz, kademeli olarak daha parlak hale gelecek şekilde programlanabilen bir ışık içerir.

Kendi uyku sorunlarımı çözme umuduyla birkaç yıldır Fitbit ve Oura ürünleri ve Apple Watch uygulamaları dahil olmak üzere uyku izleme teknolojilerini test ediyorum. Her zaman hayal kırıklığına uğramış hissettim çünkü cihazların topladığı veriler, kötü bir şekilde iyileştiğimi doğruladı ve bazen beni bu konuda daha da endişelendirdi.

Yine de, neler sunacağını görmek için birkaç gece Halo Rise’ın yanında uyumayı merak ediyordum. Bir kez daha hayal kırıklığına uğradım: Doğruluğu sorgulanabilir veriler sağladı ve sarı ışıkla uyandığım için mutlu olsam da, bir zamanlayıcıya bağlı bir akkor ampulle aynı sonuç elde edilebiliyordu. Ayrıca, faydalar, verilerimin çoğunu Amazon’a vermeyi haklı çıkaracak kadar güçlü değildi.

Tüm uyku teknolojisi yutturmacasından çıkan en yararlı çıkarım, izlemenin kendisi değildir. Uyku izleme uygulamalarında daha iyi uyuma konusunda eyleme geçirilebilir kılavuzdur – sizinle paylaşabileceğim bir tavsiye. (Bundan sonra daha fazlası.)

Başlamak için, Halo Rise bir prize takılı ve akıllı telefon uygulaması internete bağlanırken size yol gösteriyor. Oradan izleyiciyi komodinin üzerine yerleştirin ve siz uyurken yüzünü gövdenizle hizalayın.

Sabah uyandıktan sonra uygulama, hafif uyku, derin uyku ve REM (hızlı göz hareketi için) dahil olmak üzere uyku aşamalarınızı gösteren bir tablo gösterir. Bir not ekler, örn. B. “Kötü” veya “Harika”.

İşte burada şüphelendim. İyi uyuduğumu hissetmediğim dört uyku seansı için Halo uygulaması uykumu “iyi” olarak değerlendirdi. O gecelerin her birinde, daha yaşlı bir özel ihtiyaç köpeğim olan Labrador’um, dışarı çıkmak için beni garip bir saatte uyandırdı.

Pazartesi gecesi özellikle sorunluydu. Sabah 10: 30’da yattım ve sonunda uykuya dalmadan önce en az üç saat boyunca ara sıra zamanı kontrol ederek sağa sola döndüm. Çalar saat sabah 6’da çaldı. Halo uygulaması, 6 saat 37 dakika uyuduğumu ve bundan hoşlandığımı bildirdi.

Bulgularımı Amazon ile paylaştım ve şirketin Halo Rise’ın doğruluğunu nasıl garanti edebileceğini sordum. doktor Amazon’da tıbbi direktör olan Michael Miyamoto, şirketin algoritmalarının sonuçlarını, göz hareketlerini ölçmek için bir kişinin yüzüne ve boynuna takılan sensörleri içeren uyku izlemenin altın standardı olan polisomnografi kullanılarak ölçülen verilerle karşılaştıran dahili çalışmalar yürüttüğünü söyledi. ve beyin aktivitesi.

doktor Miyamoto, Amazon’un Halo Rise’ın sonuçlarını doğru bulduğunu ancak şirketin, bunu yapmayı planlamasına rağmen ürünün doğruluğunu doğrulamak için henüz üçüncü bir tarafla çalışmadığını söyledi.

Diğer tüketici uyku izleyicileri vücuda takılır veya yatağın altına yerleştirilir ve bunların doğruluğuna ilişkin araştırmalar su yüzüne çıkmaya başlamıştır. Mart ayında Nature and Science of Sleep dergisinde yayınlanan bir araştırma, aralarında bir Fitbit bileziği ve bir Oura halkasının da bulunduğu dört ticari uyku takipçisinin performansını bilimsel altın standartlı cihazlarla karşılaştırdı. Çalışma, ticari cihazların insanların uykudayken algılamada uyanık olduklarından daha doğru olduğunu buldu ve uykunun farklı aşamalarını izlemek için ideal olmadığı sonucuna vardı.

Sirkadiyen ritimler üzerine çalışan bir matematikçi olan Olivia Walch, araştırmalar uyku takibi yapan giyilebilir cihazların uykuyu uyanıklıktan ayırmakta güçlük çektiğini gösterdiğinden, hareket sensörlerinin işi yapmasının muhtemelen daha da zor olacağını söyledi.

Ek olarak, Amazon’un uykunuza uyku aşamalarına göre bir not vermesi fikrini “aptalca” olarak nitelendirdi.

“Yatağa gidip ‘Bu kadar hızlı REM’e gireceğim’ diyemezsiniz” dedi Dr. Vardiyalı çalışanların vücutlarının iç saatlerini ayarlamasına yardımcı olan bir uygulama yapan bir teknoloji şirketi olan Arcascope’u yöneten Walch. “İnsanları kontrolleri dışında olan bir şey için suçlu hissettirmemeliyiz.”

Hile ve şüpheli doğruluk bir yana, uyku teknolojisi o kadar da kötü değil. Sıradan insanların uykunun sağlıkları üzerindeki etkileri konusundaki farkındalığını artırdı. Ürünler ayrıca bazı kişilerin uyku apnesi gibi tıbbi durumlarını keşfetmelerine ve böylece bir doktordan tedavi görmelerine yardımcı oldu.

Diğer herkes için, uyku izleme teknolojisinin en iyi yönünün, uygulamalarının daha iyi uyumanız için vücudunuzu ve zihninizi eğitmenize yardımcı olmak için sunduğu tavsiyeler olduğunu buldum. Şuna benzeyen tam günlük bir rejim:

• Sabahları ve gün boyunca mümkün olduğunca fazla ışık sağlayın. Öğle yemeği için dışarı çıkın veya güneşlenmek için egzersiz yapın.

• Tutarlı yemek saatlerine sahip olun. Özellikle öğleden sonra kafeinden kaçının ve yatmadan en az üç saat önce akşam yemeği yiyin.

• Akşam rahatladığınızda, ışığa maruz kalmayı en aza indirin. Bu, evin etrafındaki ışıkları kısmak ve yatmaya hazırlanırken ekran süresinden kaçınmak anlamına gelir.
Bu adımların hiçbiri herhangi bir teknik cihazın satın alınmasını gerektirmez.