Meta’dan ABD ordusuna suçlama

Leila

Global Mod
Global Mod
Meta’dan ABD ordusuna suçlama

ABD merkezli bir sosyal medya holdingi olan Meta’nın bünyesinde Facebook, Instagram, WhatsApp ve diğer bazı uygulamalar bulunuyor. Meta yeni yayımladığı bir raporda, ABD ordusunun bu sosyal medya platformlarında sahte hesaplar açarak çevrimiçi propaganda yaptığını iddia etti. Bu kampanyanın ABD yanlısı ilk ve büyük bir propaganda operasyonu özelliği taşıdığı, Rusya, Çin ve İran gibi muhalif ülkeleri hedef alırken, müttefikleri desteklediği bildirildi.

Yapay görüntüler

Bu nedenle Facebook’ta 39 hesabın, 16 sayfanın, Instagram’da ise 26 hesabın kural ihlali nedeniyle kaldırıldığıbildirildi. ABD ordusunun kampanyasında sahte kişiler ve yapay görüntülerin kullanıldığını belirten araştırmacılar, “İran’ı hedef alan hesaplar, bu ülkenin politikalarını eleştirirken kadın hakları konusunda paylaşımlar yapıyor” dedi. Meta’ya göre propaganda operasyonu Facebook ile Instagram’ın yanı sıra Twitter, YouTube, Telegram, VKontakte ve Odnoklassniki dahil birçok internet uygulamasında gerçekleşti.

'Bağlantılar bulundu’

Meta’nın yayımladığı raporda, “Bu propaganda operasyonunun arkasındaki kişiler, kimliklerini ve koordinasyonlarını gizlemeye çalışsa da, araştırmamız ABD ordusuyla ilişkili bağlantılar buldu” denildi. Ancak uzmanlar bu kampanyanın büyük ölçüde etkisiz olduğunu söyledi. Alıntıdır.
 
Üst