Chianti Classico Farm-Villas Unesco’nun tanınmasına doğru

HoCaM

Global Mod
Global Mod
Villa di Calcinaia çiftliği

“Chianti Classico’daki Villalar-Çiftlikler Sistemi”, İtalya’nın Dünya Mirası Alanları için proaktif aday siteler listesine resmen dahil edildi: ilgili tüm bölge tarafından paylaşılan bir proje için önemli bir ilk adım.

Teklif, Chianti Classico bölgesinin korunması Vakfı tarafından, ilgili bölgenin tüm belediye idarelerinin oybirliğiyle kabulü ve teklif konusu olarak Toskana Bölgesi’nin temel desteği ile tasarlandı ve yönetildi.

Bölge başkanı Eugenio Giani, “Chianti Classico villa çiftliği sisteminin adaylığı için dosya taslağı hazırlama çalışmalarının başlamasını büyük bir gururla karşılıyorum” dedi. “Bölgemizin tarihsel olarak en tanımlayıcı manzaralarından birini, Toskana’nın dünyadaki en ünlü görüntülerinden birini bir ikon haline gelme noktasına kadar geliştirmemize izin verdiği için bizim için özel bir anlamı olan bir adaylık”.

Chianti Classico bölgesindeki Villa-Farms sistemi, Rönesans’tan başlayarak Floransa ve Siena şehirleri arasındaki tarım alanlarına yatırım yapan, yerleşim ve üretim yapılarının evrimini belirleyen süreçlerin en önemli örneklerinden biridir. . Bu bölgeler, aslında, Kara Veba ve birbirini izleyen salgın hastalıklarla meydana gelen çok ciddi düşüşün ardından, onları kültürel, sosyal ve üretken yenilenme politikalarının seçilmiş yerleri haline getiren iki egemen şehrin sürekli ilgisinden etkilenmiştir. XIV yüzyılın ikinci yarısında Avrupa’yı kasıp kavuran kıtlıklar. Bu canlandırma politikasında, yeni yerleşim biçimlerinin yanı sıra, tüm ekonomik zinciri yönetmeyi amaçlayan iş modelleriyle orta çağdaki biçimlerin üstesinden gelen Villa-Farm sistemi ile ifade edilen yeni modeller ve arazi organizasyonu da getirilmiştir. Bu çerçevede, yeni Rönesans bölgesel ekonomisinin gerektirdiği stratejik işlevleri yerine getirebilecek kapasitede Çiftlik-Villalarda önceden var olan yerleşim yerlerinin yeniden kullanıldığını gören ortaçağ bölgesel yapısının genel bir yeniden formülasyonu ana hatlarıyla belirlendi.

Tarihi yerleşim ve üretim sisteminin bu yenilenmesi eylemi, aday bölgeyi her şeyden önce, Floransa ve Siena arasındaki uzun savaşların sona ermesiyle birlikte artık bir sınır bölgesi ve tiyatro olmaktan çıktığı 16. yüzyılın ikinci yarısından itibaren etkilemiştir. iki şehir tarafından yürütülen savaş ve yeniden canlandırma girişimi tüm Chianti bölgesine yayılarak, bugün hala tanınabilen belirgin tarihsel, yapısal ve tanımlayıcı özelliklerini belirliyor.

Bu nedenle bu özellikler, Roma La Sapienza Üniversitesi’nden Paola Eugenia Falini’nin yönettiği ve koordine ettiği bir grup bilimsel danışmanın araştırma konusudur. Lizbon Üniversitesi; Monica Luengo, peyzaj mimarı, Icomos-Ifla Uluslararası Kültürel Peyzajlar Bilimsel Komitesi’nin onursal üyesi; Tokyo’daki Hosei Üniversitesi’nden Hidenobu Jinnai; Nova Gorica Üniversitesi’nden (Slovenya) Jukka Jokilehto; Floransa Üniversitesi’nden ve Georgofili akademisyeni Alessandro Pacciani; Luigi Zangheri, Floransa Üniversitesi ve Tasarım Sanatları Akademisi fahri başkanı.

Başkan Tessa Capponi Borawska, “Chianti Classico bölgesini koruma Vakfı, İtalyan teklif listesine dahil edilmek üzere resmi talebin sunulması için tüm ön analizleri titizlikle organize etti. Bu vesileyle, destekleriyle bu ilk gıpta ile bakılan hedefe ulaşılmasını mümkün kılan Toskana Bölgesi’ne, bölgenin belediye başkanlarına ve ilgili tüm diğer kişilere bir kez daha teşekkür ediyorum. Son olarak, bugün, bir Dünya Mirası Sit Alanı olarak prestijli tanınma elde etmeyi amaçlayan dosyanın hazırlanmasında ünlü bilimsel danışmanlarımızı destekleyecek olan uluslararası bir bilimsel komitenin üyelerini sunmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz”.