Gençler ve yeşil bir gelecek: INTERCEPT projesi Brüksel'de sona erdi

HoCaM

Global Mod
Global Mod
Gençlerin eğitiminin tarım sektörü için de yeni pazar taleplerine uyarlanması. Bu, Brüksel'de yeni sonuçlanan “Yeşil İşler Kariyer Yolu için NEET'leri motive etmek, harekete geçirmek ve desteklemek” INTERCEPT projesinin hedefidir.

25 ila 29 yaşları arasındaki genç NEET'lerin Yeşil becerilerini geliştirmek, onlara eğitim desteği sunmak ve Yeşil İşler ve Yeşil Ekonomi alanlarında işverenlerle ilişkiler kurmalarında onlara eşlik etmek amacıyla “AÇA ve Norveç Hibeleri” fonları tarafından finanse edilen proje kapanış etkinliğini ortaklar, Avrupa kurumları ve Litvanya, Malta ve Toskana'dan gelen gençlerle deneyimlerini anlatan bir tartışma anı olarak gördü.

Toskana Bölgesi için INTERCEPT ortağı Tarım ve Kırsal Kalkınma Müdürlüğü, direktör Roberto Scalacci ile birlikte katıldı ve Çalışma sektörü, ARTI'nın çalışmaları sayesinde projenin hayata geçirilmesine destek veren direktör Simone Cappelli'nin müdahalesiyle katıldı. ve ANCI ile birlikte Toskana'daki yeşil şirketlerde stajyerlik yapılmasını mümkün kılan bölgesel istihdam merkezleri ağı (CPI).

Proje, Grosseto Üniversite Merkezi ile işbirliği içinde tasarlanan yeşil becerilere ilişkin motivasyon eğitimi ve bir işbaşı eğitimi periyodu içeren bir pilot eğitim kursunu içeriyordu ve girişim sırasında, proje analizinin ardından geleceğe yönelik beklentiler vurgulandı. pilotluk deneyimleri.

INTERCEPT deneyi ve sonuçları, NEET'ler gibi en hassas konular için, CPI'ler ve Belediyelerden başlayarak şirketlere kadar çeşitli paydaşların yerleştirme ve uygulama sürecinin tüm aşamalarında aktif katılımıyla entegre ve sistemik bir yaklaşımın gerekli olduğunu doğrulamaktadır. /veya insanlar, işletmeler ve bölgeler üzerinde etkisi olacak sonuçlar elde etmek için eğitim ve staj içeriklerinin tanımlanması gibi işe yeniden entegrasyon.
Ayrıca becerilerin şirketlerin taleplerine uyarlanması için iş deneyimlerinin öncesinde eğitim verilmesi ihtiyacı da açıkça ortaya çıkıyor.

Geleceğe yönelik göstergeler arasında: Yerel şirketlerle ilişkilerin güçlendirilmesi, kalıcı bir ağ oluşturulması için tartışma anlarının teşvik edilmesi, eğitim kurslarının ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlanması ve iş arz ve talebinin eşleştirilmesi sürecinin kolaylaştırılması yer alıyor.

Başkan yardımcısı Stefania Saccardi, “Şirketler yeşil becerilere giderek daha fazla önem veriyor” dedi. Tarım sektöründe ve tarım sektöründe gençlere yönelik pek çok iyi iş fırsatı bulunmaktadır. Buradaki zorluk, bu faaliyetleri inovasyon, yatırımlar ve kırsal alanların geliştirilmesi yoluyla rekabetçi hale getirerek gençlerin ilgisini çekmek ve gençlerin eğitimini yeni pazar taleplerine uyarlamaktır. Bu anlamda Bölge Tarım Müdürlüğü, profesyonel tarım örgütleri, kooperatifler dünyası, sendikalar dünyası, kaliteli üretimde faaliyet gösteren paydaşlar, tarım turizmi sistemi, Tarım Topluluğu'na kadar işveren dünyasını proje yoluna dahil ederek katalizör görevi üstlenmiştir. Projeyi duyurmak ve hem NEET'lerin hem de tarım ve tarım-gıda sektöründeki girişimcilerin sunulan fırsatlara katılmasını sağlamak amacıyla dijitalleşme ve hassas tarım üzerine pratik yapın”.