Google İzle burada. Ama Android’i sevsen iyi olur.

serdal

New member
Yıl 2022 ve Google’ın sonunda Apple Watch için bir yanıtı var. Esasen yalnızca Android telefonlar için tasarlanmış bir Fitbit olan ve görünüşe göre Apple’ın yalnızca iPhone giyilebilirliğine doğrudan bir karşı saldırı olan Pixel Watch.

Ancak, Apple ve Google arasında devam eden çekişmede kaybeden sadece biziz.

Neredeyse on yıl önce Fitbit, kondisyon takip bileklikleri ve adımları saymak için küçük pedometreler yapan oldukça popüler bir markaydı. Satış noktalarından biri, izleyicilerin Google’ın veya Apple’ın yazılımını çalıştıran telefonlarla çalışmasıydı.

Ancak Apple Watch’ın 2015’te piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, Fitbit’in satışları ve stokları azaldı. 2021’de Google, şirketi 2,1 milyar dolara satın aldı.

Fitbit’in sağlık izleme yazılımıyla birlikte gelen ve Perşembe günü piyasaya sürülecek olan 350$’lık Pixel Watch, bu birleşmeden doğan Google markalı ilk akıllı saat olma özelliğini taşıyor. Uygulamaları çalıştırmak ve veri toplamak için bir Android cihaz gerektirir. Bu nedenle Pixel Watch, şık ve gösterişli tasarımıyla 400 $’lık Apple Watch’a layık bir rakip olsa da, Google’ın uyumluluğunu Android ile sınırlandırmış olması hayal kırıklığı yaratıyor.

İş açısından bakıldığında, Google’ın Pixel Watch’ı Android’e bağlaması mantıklı. Saat bir hit olursa, iPhone sahiplerine Android’e geçmek için bir neden verebilir.

Bu tam olarak Apple’ın başucu kitabından bir sayfa. Apple Watch üzerinde çalışan kaynaklarıma göre, yıllar önce Apple, satışlarını artırmak için saatini Android telefonlarla çalıştırmayı düşündü – iPod’ların kısmen Windows bilgisayarlarla uyumlu oldukları için popüler hale gelmesine benzer. Ancak şirket, Apple’a bağımlı bir saatin iPhone kullanıcılarını markaya sadık tutabileceği ve bazı Android kullanıcılarını dönüştürmeye ikna edebileceği sonucuna vardı.

Sonunda, bu saatlerden birini satın almak, her iki ekosistemden de memnun kalmazsak daha sonra bir iPhone veya Android telefona geçiş yapmamızı zorlaştırıyor — çünkü bir telefonu atmanın yanı sıra, ihtiyacımız olan bir saat var. kurtulmak da. Pixel Watch veya Apple Watch satın almayı düşünmeden önce bunu aklınızda bulundurun.

Yan yana karşılaştırmalar yapmak için birkaç günümü sol bileğimde bir Google Pixel Watch ve sağ bileğimde en son Apple Watch’u takarak geçirdim. (Evet, muhtemelen biraz tuhaf görünüyordum.) İşte öğrendiklerim.

Tesis

Pixel Watch’ı ilk kez açtığınızda, cihazı bir Android telefona bağlamanız istenecektir. Bunu yapmak için, Google’ın App Store’undan Pixel Watch uygulamasını indirmek için telefonu kullanın.

Apple Watch’ı ayarlamak benzerdir. Verilerinizle ilişkilendirmek için bir iPhone kamerasını saat kadranına doğrultup ardından boyunuz ve kilonuz gibi bazı biyometrik bilgileri ekliyorsunuz.

spor seçenekleri

Pixel Watch’ta sağlık verilerini toplamaya başlamak için Fitbit uygulamasını indirmeniz ve bir hesap oluşturmanız gerekir. Pixel Watch, büyük ölçüde Fitbit yazılımına dayanır. Bir antrenmanı izlemek için bir yan düğmeye basın ve Fitbit Exercise uygulamasını seçin. Oradan, bisiklet, yürüyüş ve dövüş sanatları dahil olmak üzere çeşitli egzersizler arasından seçim yapın.

Ben bir kaya tırmanıcısıyım, bu yüzden Pixel Watch’taki Fitbit uygulamasında bina içi tırmanış antrenmanını ve Apple Watch’taki Apple’ın Workout uygulamasındaki tırmanış egzersizini seçtim. Yarım saat tırmanırken her iki saat de kalp atış hızımı ölçtü ve yakılan kalori miktarını tahmin etti.

Şaşırtıcı bir şekilde, Pixel Watch sürekli olarak Apple Watch’tan daha düşük bir kalp atış hızı ölçtü. Daha zorlu tırmanışlarda, kesinlikle nefes nefese kaldığımda, Apple Watch dakikada 150 kalp atış hızı okudu ve Pixel Watch dakikada 125 atış okudu. Hafif tırmanışlarda, Apple Watch dakikada yaklaşık 130 vuruş ölçer ve Pixel Watch 110. Emekli olduğum zamanlar gibi bazı durumlarda her iki saat de aynı kalp atış hızını gösteriyordu.

Antrenman boyunca, kalp atış hızımı kalp atış hızımı ölçmenin eski usul yöntemiyle saydım ve Apple Watch okumasıyla aynı okumayı aldım.

Google yaptığı açıklamada, saatinin ve Apple Watch’un farklı algoritmalar kullandığını ve Pixel Watch’ın kalp atış hızı takibinin doğru olduğuna inandığını söyledi.

sağlık izleme

Tırmanma pratiğini bitirdikten sonra, pandemi sırasında açıkça yaratılmış bir özelliği test etmek için ellerimi yıkadım. Pixel Watch, 20 saniyelik geri sayımı göstermek için ellerinizi yıkamadan önce bir düğmeye basarak etkinleştirmeniz gereken bir el yıkama zamanlayıcı uygulamasına sahiptir. Bu, sensörleri ellerinize su sıçradığını algıladığında otomatik olarak geri sayım başlatan Apple Watch’un el yıkama zamanlayıcısının üzücü bir kopyası.

Her iki saati de uyumak için taktım. Cuma sabahı, Fitbit uygulaması yaklaşık altı saat uyuduğumu söyledi ve 100 üzerinden 77 puan verdi – uykumun kalitesi için “adil” bir derece. Apple Watch yaklaşık aynı süre uyuduğumu ancak bir derecelendirme göstermediğini söyledi. (Not almamayı tercih ederim; ne zaman uyumakta zorluk çektiğimi zaten biliyorum ve beni daha endişeli hissettirecek bir uygulamaya ihtiyacım yok.)

pil ömrü ve diğer özellikler

Her iki cihazın da bir günden biraz fazla pil ömrü vardı; Pixel Watch, şarj edilmeden önce Apple Watch’tan birkaç saat daha uzun sürdü. Genel olarak, her iki giyilebilir cihaz da rutinlerime ayak uydurmak için günlük şarj gerektiriyordu.

Apple Watch gibi, Pixel Watch da aksesuarın bir akıllı telefonun uzantısı olarak hizmet etmesini sağlayan özelliklere sahiptir. Saat, kısa mesajlar için bildirimleri yansıtacak ve telefon görüşmeleri yapacak şekilde ayarlanabilir – bu özellikler iyi çalışır.

Pixel Watch ile Apple Watch arasındaki en büyük fark tasarımdır. Pixel Watch’ın dairesel yüzü, katıldığım geleneksel bir saate benziyor. Apple Watch’ın dikdörtgen yüzü, ekrana daha fazla piksel sıkıştırıyor ve daha çok bir hesap makinesi saatine benziyor. (Analog ibreli eski moda bir saat kadar iyi görünmesi her ikisi için de zor olsa da.)

Sonuç olarak

Buradan ne yapacağınız telefonunuzla olan ilişkinize bağlıdır. Yoğun bir şekilde Android kullanıyorsanız ve kalp atış hızınızı takip etmeye odaklanmıyorsanız Pixel Watch iyi bir aksesuar olabilir. Aynı şekilde iPhone’ları tercih ederseniz, yumurtlamayı tahmin etmek için vücut ısısı sensörü dahil olmak üzere gelişmiş özelliklere sahip bir Apple Watch güzel olabilir. Ancak ikisi de bir zorunluluk değildir, bu nedenle çoğu insanı tercih ettikleri telefon ekosisteminden geçmeye zorlar.

Android veya iPhone’a bağlanmaya hazır değilseniz ve yalnızca kondisyonunuzu izlemek istiyorsanız, 150 $ ‘lık Fitbit Charge 5 veya 330 $’ lık Garmin Vivoactive 4S gibi, çalışması için belirli bir telefon türü gerektirmeyen çok sayıda giyilebilir cihaz vardır. . Bazıları için, cihazlar arasında serbestçe hareket etme özgürlüğü, hepsinin en önemli özelliğidir.