Luise cinayetinin ardından: Failin babası “artık vicdanı rahat” diyor

Felaket

New member
O zamanlar 12 ve 13 yaşlarında olan iki kız, 11 Mart 2023'te Luise'yi bıçakladıklarını itiraf etti. Otopsiye göre, kız kan kaybından ölmüştü ve cesedi evinden birkaç kilometre uzakta, Kuzey sınırındaki bir ormanda bulunmuştu. Ren-Vestfalya, Rhineland-Pfalz'da.

Şu anda 14 yaşında olan failin babası, RTL röportajında bu korkunç suç hakkında şunları söyledi: “Kızımız suçla ilgili bu düşünceleri kafasından atmaya çalışıyor. Neyse ki bunu da başarıyor. Zamanla sadece kötü şeyleri düşünmemek insan doğamızdır. Biz bir arada olduğumuzda kızımız da birlikte olduğumuz için mutlu oluyor.” Özellikle şok edici: 14 yaşındaki çocuğun babası, kızının Luise'nin ölümünden yalnızca yüzde 15 oranında kendisini sorumlu tuttuğunu, çünkü Luise'yi yalnızca suç sırasında elinde tuttuğunu iddia ediyor.

“Olayları kötü adam olmayacak şekilde işledi.”

14 yaşındaki çocuk şu anda farklı bir isim altında bir grup evinde yaşıyor. Gerçek kimliğinin ortaya çıkmasından sürekli korkuyor. “Kızımız uzun süre psikiyatri hastanesinde kaldı. 6. sınıfta ise Mart sonu, Nisan başıydı, terapi odası vardı. Ancak iki gün sonra terapiyi bıraktı ve 'Bununla başa çıkamıyorum' dedi. Daha sonra tekrar terapiyi denedik: Dört gün sonra kızımız da bu tedaviyi bıraktı. RTL'ye konuşan baba, “Yani kızımız toplam altı gün boyunca terapide kaldı” dedi ve suçun ana suçunu diğer kıza yükledi: “Diğer kızın öldürücü düşünceleri vardı. Artık vicdanı rahattır. Kötü adam olmamak için olaylar üzerinde çalıştı.”

14 yaşındaki çocuk iki haftadır yeniden devlet okuluna gidiyor. Baba, kızının ifşa olmamak için masallar uydurmak zorunda kaldığını söylüyor: “Sınıf arkadaşlarını daha iyi tanırsa şöyle sorabilirler: Sen kimsin? Nerelisiniz? Fasulyeyi dökmemesini ummalıyız.” Failin annesi de gözyaşları içinde kısaca şunları söyledi: “Luise'in ailesinin canı kalmadı. Luise'i düşünüyorum. Paskalya, Noel, Yılbaşı Gecesi. Dua ediyorum, dua ediyorum, dua ediyorum. Hala kızım var. Diğer aile artık bunu yapmıyor. Bu çok acıtıyor.”

Luise'nin ölümünden bir yıl sonra: Okul yas odasını açtı

Bu vahşi eylem, kurbanın genç olması ve faillerin çocuksu – dolayısıyla reşit olmayan – yaşı tüm ülkeyi şok etti. Ceza davası yok; Soruşturma Eylül ayında kapatıldı.

Ancak bir mahkeme sözcüsünün Salı günü bildirdiğine göre hayatta kalanlar, Koblenz bölge mahkemesinde reşit olmayan iki faile karşı hukuk davası açtı. Aile, 12 yaşındaki kız çocuğunun maruz kaldığı işkence için, diğer şeylerin yanı sıra, 50.000 avro tazminatın yanı sıra, yakınlarının her biri için 30.000 avro hayatta kalanlar yardımı talep ediyor. Mahkemeye göre, Luise'nin ölümünden bu güne kadar ciddi anlamda acı çekmeye devam ettiklerini iddia ediyorlar. Sözcü, tartışmalı değerin toplamda 160.000 civarında olduğunu söyledi. Ceza kanununun aksine, yedi yaşından büyük çocuklar kanuna aykırı fiillerden sorumlu tutulabilmektedir. “Westfalenpost” gazetesi daha önce haber vermişti.

Luise'nin gittiği kapsamlı okulda önümüzdeki hafta öğrenciler için bir yas odası açılacak. Şehir merkezi bir anma alanı planlamıyor. Öldürülen öğrencinin ailesiyle yakından ilgilenen Thomas Ijewski, yakınlarını kaybedenler adına Luise'nin mezarına özel bir yas alanı olarak saygı gösterilmesi ve bu mezardan uzak durulması yönünde çağrıda bulundu.