Mutekellim nedir kısaca?

Urungu

Global Mod
Global Mod
Mutekellim, yönetim kuramının bir alt dalı olan ve özellikle toplum bilimlerinde kullanılan bir kavramdır. Kısaca, mutekellim, işletme ve kurumların etkinliğini artırmak amacıyla çeşitli yönetim tekniklerini uygulayan bir kişi ya da grup olarak tanımlanır.

Mutekellimin işlevleri:

Yönetim Planlaması: Mutekellim, etkili bir yönetim planının oluşturulması için yönetim kuramını kullanır. Daha özgün olarak, planlamaya dayalı yönetim teorisi ve kuramsal yönetim yaklaşımını kullanarak, mutekellim işletme veya kurumların stratejik amaçlarını gerçekleştirmek için gerekli kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını sağlamakla görevlidir.

Organizasyon Yönetimi: Mutekellim, işletmelerin veya kurumların çalışma alanlarının verimliliğini arttırmak için, kültür, kaynaklar, insanlar ve mekanlar gibi çeşitli elementleri kullanarak çalışır. Örneğin, mutekellim, işletme ve kurumların çalışanlarının performanslarını arttırmak, daha verimli bir çalışma ortamı oluşturmak, doğru insan kaynaklarını ve kaynaklarını kullanarak veya işletme ve kurumun çalışanlarının iyi bir çalışma ortamına sahip olmasını sağlamak gibi görevleri vardır.

Kurumsal Yönetim: Mutekellim, işletme ve kurumların verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için, etkin bir kurumsal yönetim stratejisi oluşturur. Kurumsal yönetim, bir kurumun yönetim sürecini düzenleyen, etkin bir şekilde denetleyen ve geliştiren bir sistemdir. Bu sistem, kurumun kültürünü, içeriklerini, stratejilerini, çalışma alanlarını ve kaynaklarını düzenler, kontrol eder ve denetler. Mutekellim, etkin bir kurumsal yönetim sistemi oluşturmak için gerekli olan stratejileri ve prosedürleri belirlemekle görevlidir.

Mutekellim, kurumun etkinliğini arttırmak ve zaman kaybını en aza indirmek için çeşitli yönetim tekniklerini uygulamakla yükümlüdür.