Ukrayna savaşı: AB, ABD'nin askeri desteğinin yerini alamaz

Felaket

New member
Ukrayna-Destek: AB, ABD'nin askeri desteğinin yerini alamaz

25 Nisan Perşembe, 09:24: Son rakamlara göre AB ülkeleri, Ukrayna'ya askeri destek konusunda henüz ABD'nin yerini alacak durumda değil. Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü'ne (IfW) göre, AB ve üye ülkeler yıl sonu itibarıyla Ukrayna'ya 42 milyar avro askeri yardım ayırırken, ABD 43,1 milyar avro ayırdı.

IfW'nin Ukrayna Destek Takipçisi başkanı Christoph Trebesch, Avrupa'nın son aylarda ABD'yi “yakaladığını” ve askeri yardım konusunda şu anda ABD ile aynı seviyede olduğunu açıkladı. Ancak “ABD'nin özellikle mühimmat konusunda bıraktığı büyük boşluğu” dolduramadı. Avrupa savunma sektörü “üretim kapasitesini çok yavaş bir şekilde artırdı”.

Buna göre Ocak ve Şubat 2024'te AB'den Ukrayna'ya yaklaşık 6 milyar avro ek destek tahsis edilirken, 60 milyar doları aşan yardım paketi Washington'daki Kongre'de bloke edildi. Aylar süren bir gecikmenin ardından ABD Kongresi'nde kabul edilen ABD yardım paketiyle ilgili olarak Trebesch, IfW'nin ön değerlendirmesine göre paketin Ukrayna'ya yönelik yaklaşık 23 milyar avroluk askeri yardım içerdiğini açıkladı. Ancak bu fonlar yalnızca “geçici rahatlama” sağlayacaktır.

Trebesch şunları ekledi: “Eğer ABD 2024 veya 2025'in sonunda daha fazla destek paketi kabul etmezse, Ukrayna büyük ihtimalle şu anda olduğu gibi 2025'te de aynı arz sıkıntısıyla karşı karşıya kalacak.” Ukrayna'nın müttefikleri, ABD'nin son paketini hesaba katmadan, başından beri ülkeyi destekliyor ve Şubat 2022'deki büyük çaplı Rus işgaline toplam 112 milyar avro askeri yardım ayırdı. Bunların çoğunluğu ABD ve Ukrayna'dan geldi. AB, Avustralya ve Japonya gibi ülkelerden daha küçük bir oranla.

Zaten iki kez kullanıldı: ABD, Ukrayna'ya gizlice uzun menzilli füzeler gönderdi

19:55: ABD son haftalarda gizlice Ukrayna'ya uzun menzilli füzeler gönderdi. Bu, Reuters haber ajansı tarafından ABD'li bir yetkilinin açıklamalarına dayanılarak bildirildi. Buna göre Ukrayna, bunları ilk kez 17 Nisan'da bir Rus hava sahasına karşı kullandı. Roketler güneydoğu Ukrayna'da ikinci kez kullanıldı.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan ABD'li yetkiliye göre füzeler, ABD Başkanı Joe Biden'ın 12 Mart'ta onayladığı Ukrayna'ya yönelik 300 milyon dolarlık askeri yardım paketinin parçasıydı. Füzelerin kaçının teslim edildiğini söylemeyi reddetti.

Ayrıca Reuters'e, başlangıçta Ukrayna'ya uzun menzilli ATACMS füzeleri tedarik etme konusunda çekinceleri olan ABD'nin, Rusya'yı bu konularda “uyardığını” da vurguladı. “Ve saldırılarını yenilediler.”

Yetkili, Biden'ın ekibine uzun menzilli ATACMS'yi finansman paketine dahil etmesi talimatını verdiği, ancak bunu operasyonel güvenliği ve Ukrayna için sürpriz unsurunu korumak için gizlice yapması talimatını verdiği söyleniyor.

Biden: Ukrayna'ya yeni askeri paket “önümüzdeki birkaç saat içinde”

17:17: Kongre'nin Ukrayna'ya yapılacak yeni yardımı onaylamasının ardından ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın saldırdığı ülke için acilen yeni bir askeri paket açıkladı. Biden Çarşamba günü Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki birkaç saat içinde Ukrayna'ya uçaksavar teçhizatı, top, füze sistemleri ve zırhlı araçlar göndermeye başlayacağız” dedi. Bu sadece Ukrayna'nın güvenliğine değil, aynı zamanda Avrupa'nın güvenliğine de yapılan bir yatırımdır. Biden, Rusya'nın bir sonraki adım olarak bir NATO ortağına saldırabileceği konusunda uyardı. Nasıl ki 11 Eylül saldırılarından sonra NATO müttefiklerimiz yardımımıza geldiyse, bizim de onların yardımına koşmaktan başka seçeneğimiz kalmaz.”

Aylarca süren iç siyasi çıkmazdan sonra ABD Kongresi, Senato'nun onayıyla, Salı akşamı geç saatlerde (yerel saatle) Rusya'nın saldırısına uğrayan Ukrayna'ya milyarlarca dolarlık yardım yapılmasını onayladı. Yasa, Kiev'e yaklaşık 61 milyar dolar (57 milyar avro) değerinde yardım öngörüyor. ABD hükümeti uzun süredir ve şiddetle Parlamentonun fonları serbest bırakmasını talep ediyordu.

ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı önceki yardımın süresi dolmuştu. Geçen yılın sonundan bu yana ABD'den gelen yeni destek büyük ölçüde yok oldu. Kiev acilen yardıma muhtaç durumda. “Amerika dostlarımızın yanındadır. Biden, “Diktatörlere karşıyız” dedi. ABD, Kremlin patronu Vladimir Putin'e teslim olmayacaktı.

Ukrayna'ya yardım konusunda askeri ekonomist: “Artık savaşın son lojistik aşaması başlıyor”

16:18: Askeri ekonomist Marcus Keupp X'e odaklandı (eski adıyla Twitter) ABD'nin Ukrayna'ya yönelik yeni yardım paketi hakkında yorum yaptı. Ona göre şu açık: “Savaşın son lojistik aşaması artık başlıyor. Putin, silahlanmayı artıran Batı'nın sanayi potansiyeline karşı uzun vadede hiçbir şansının olmadığını biliyor.”

Keupp şöyle devam ediyor: “Putin'in de Hitler'le aynı sorunu var: Kısa vadede bir karar vermesi gerekiyor, aksi takdirde lojistik onun aleyhine işleyecek. Mağdurlara yönelik, kayıplara bakmaksızın, hem personel hem de maddi açıdan kitlesel saldırıların nedeni budur.”

Keupp, mevcut Rus saldırılarını 2022 ile karşılaştırıyor. O dönemde Putin'in birlikleri “muharebe tankları, zırhlı personel taşıyıcıları ve lojistikten oluşan devasa tabur muharebe grubu oluşumlarıyla” saldırıyordu. Bugünün aksine: “Bireysel araçlar veya doğaçlama sütunlar artı piyade saldırıları.”

Keupp makalesinde Kiev birliklerinin şu anda nasıl ilerlediğini de açıklıyor: “Ukrayna arazide gecikebilir (yavaşça geri çekilebilir, savunulması pahalı olabilecek mevzileri terk edebilir) ve böylece Rusları kayıplarla saldırmaya devam etmeye zorlayabilir.”

Askeri ekonomist şöyle devam etti: “Ukrayna meskun bölgelerde savaşırken dezavantajlı durumda (ağır piyade kayıpları nedeniyle), ancak açık alanlarda avantajlı (çünkü insansız hava araçlarının mekanize saldırıları anında tespit ediliyor ve saldırıya uğruyor).”

Vardığı sonuç şuydu: “Savaş, Batı'nın kararlılığıyla Ukrayna için ya geçerli olur ya da düşer.”

Rusya'nın atılımı ortalığı karıştırdı: “Pandora'nın kutusu açıldı”

12.20: Rusya, Ukrayna'daki Ocheretyne'de (Donetsk Oblastı), birliklerin köye birkaç kilometre yaklaşarak bir ilerleme kaydettiğini iddia ediyor. Ukrayna ordusuna yakın Telegram kanalı “Deepstate”e göre bu çok önemli bir operasyon. “Deepstate”, “Pandora'nın kutusu açık” diye yazıyor. Rus birlikleri bölgede giderek daha fazla yerleşecek. “İlerlemeye doğru ilerleme, 100. Tugay'ın başarılı bir karşı saldırısıyla durduruldu.”

Bu atılım, Ukrayna ordusundaki sorunların altını çizdi. Kanal, “Bölgedeki savunmaların çökmesinden 115. Tugay komutanlığı sorumludur” diye yazıyor. Bu önemli kayıplara yol açtı. Bu askeri başarının ardından düşman artık Novokalynove'ye doğru ilerlemeye başladı.

ABD Kongresi Ukrayna'ya milyarlarca dolarlık yardımı onayladı

24 Nisan Çarşamba, 04:12: Aylar süren çıkmazın ardından ABD Kongresi, Senato'nun da onayıyla, Rusya'nın saldırısına uğrayan Ukrayna'ya milyarlarca dolarlık yardım yapılmasını onayladı. Diğer şeylerin yanı sıra Kiev'e yaklaşık 61 milyar ABD doları (57 milyar avro) değerinde yardım içeren tasarının artık ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanması gerekiyor ki bu da bir formalite olarak kabul ediliyor. Temsilciler Meclisi, İsrail'e desteği de içeren tasarıyı cumartesi günü onaylamıştı.

Salı akşamı geç saatlerde (yerel saatle) yapılan oylamada 100 senatörden 79'u lehte, 18'i ise aleyhte oy kullandı. Demokratların çoğunlukta olduğu mecliste onay kesin kabul edildi. Biden, yasayı Senato'da onaylandıktan hemen sonra imzalayacağını zaten açıklamıştı.

Putin, Shoigu'nun yardımcılarını tutuklattı

21:17: Savaşın başlamasından iki yıldan fazla bir süre sonra Rusya'da çok sayıda savunma bakan yardımcısından biri tutuklandı. Rusya Soruşturma Komitesi Salı akşamı Telegram'da Timur Ivanov'un rüşvet aldığından şüphelenildiğini söyledi. Yetkili herhangi bir ayrıntı vermedi. Basında çıkan haberlere göre, 2016'dan bu yana görevde olan Ivanov, Rusya ordusunun kuşatma sırasında tamamen yok ettiği işgal altındaki doğu Ukrayna şehri Mariupol da dahil olmak üzere Savunma Bakanlığı'ndaki inşaat projelerinden öncelikli olarak sorumluydu. 2022'deki savaş. Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu'nun toplam on iki milletvekili var.

Savaşın başlamasının ardından, gözaltında ölen Kremlin muhalifi Alexei Navalny'nin ekibi, 48 yaşındaki siyasetçiye yönelik yolsuzluk iddialarını zaten dile getirmişti: 2022'nin sonunda yayınlanan araştırmada Kremlin muhalifleri, Ivanov'a, Rusya'nın çeşitli bölgelerinde müteahhitler tarafından gayrimenkul inşaatı yaptırılması Savunma Bakanlığı tarafından finanse edildi.

Görünüşe göre Ruslar cepheden geçmeyi başarıyor; birlikler kimyasal silah kullanıyor

öğleden sonra 7:00: Rus birliklerinin cephede bir ilerleme sağladığı söyleniyor. Buna göre askerler, “Bild”in haberine göre sadece 48 saat içinde neredeyse hiçbir direnişle karşılaşmadan Otscheretyne'nin merkezini ele geçirdi. Görünüşe göre Ukraynalı askerler savaşmadan kaçarak burayı Ruslara teslim ettiler.

Oradaki Ukrayna birliklerinin sözcüsü Nazar Voloshyn'in Telegram'da yazdığı gibi, Rus silahlı kuvvetleri köy çevresinde kimyasal silahlar kullanıyor. Buna göre, Moskova birlikleri Ukrayna mevzilerine saldırmak için “kimyasallar da dahil olmak üzere mevcut tüm silah cephaneliğini” kullanıyor. Durum “zor”. Voloshin, ne tür kimyasalların söz konusu olduğunu belirtmedi.

Ocheretyne, yoğun çekişmelerin yaşandığı Chasiv Yar şehrinin yaklaşık 50 kilometre güneyinde yer alıyor. Bu, Rus ordusunun bir sonraki hedefi olarak kabul ediliyor. Cephe şehir merkezinden birkaç kilometre uzakta uzanıyor. Voloshin'e göre 25.000 kadar Rus askeri Chasiv Yar'a ve çevresindeki yerleşimlere saldırmaya çalışacak.

Burası neredeyse bir yıl önce Rusların yoğun çatışmalardan sonra ele geçirdiği Bakhmut şehrine çok da uzak değil. Birkaç gün önce Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Chasiv Yar'ı ziyaret ederek savunmaları inceledi.

Sonraki sayfalarda Ukrayna çatışması hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

mmo, al, ja, til, pip, shu, ter, daz, fil, sca, wop, lro, juw, cba/ajans malzemesiyle