Apple Vision Pro incelemesi: İlk kulaklıkta cila ve pratiklik yok

serdal

New member
Yaklaşık 17 yıl önce Steve Jobs, San Francisco'daki bir kongre merkezinde sahneye çıktı ve üç ürünü tanıtacağını söyledi: iPod, telefon ve İnternet tarayıcısı.

“Bunlar üç ayrı cihaz değil” dedi. “Bu bir cihaz ve biz ona iPhone diyoruz.”

500 dolardan başlayan ilk iPhone nispeten pahalıydı ama ben vasat Motorola kapaklı telefonumdan kurtulup kendimi ödüllendirmek için sabırsızlanıyordum. Yavaş mobil internet hızları da dahil olmak üzere eksiklikler vardı. Ancak iPhone söz verdiği şeyi yaptı.

Geçen hafta Apple'ın yeni birinci nesil ürünüyle çok farklı bir deneyim yaşadım: kayak gözlüklerine benzeyen sanal gerçeklik kulaklığı Vision Pro. Cuma günü piyasaya sürülen 3.500 dolarlık giyilebilir bilgisayar, uygulamalar ve videolarla hokkabazlık yaparken dış dünyayı görebilmeniz için kameralar kullanıyor.

Apple, insanların çalışabilmesi, film izleyebilmesi ve oyun oynayabilmesi için fiziksel ve dijital dünyaları birbirine bağlayan “uzaysal bilgisayar” olarak adlandırıyor.

Apple, Haberler'a erken inceleme birimi sağlamayı reddetti, bu yüzden Cuma günü bir Vision Pro satın aldım. (200 dolarlık bir taşıma çantası, 180 dolarlık AirPods ve 100 dolarlık gözlük kullananlar için reçeteli lens eklentileri de dahil olmak üzere birçok kişinin istediği ekstralarla birlikte maliyeti 3.500 dolardan çok daha fazla.) Bunu okuduktan sonra Kulaklığı yaklaşık beş gün kullandıktan sonra, İnsanların bundan pek faydalanacağına inanmıyorum.

Cihaz, kullandığım önceki birinci nesil Apple ürünlerine göre daha az cilalı hissediyor. İş için bilgisayardan daha iyi değil ve şu ana kadar denediğim oyunlar eğlenceli değil, bu yüzden tavsiye etmek zor. Kullanıcıya benzeyen, insan benzeri bir dijital avatarla görüntülü görüşme yapma yeteneği olan önemli özelliklerden biri, aileleriyle FaceTime görüşmesi sırasında çocukları dehşete düşürdü.

Kulaklık, vaatlerinden birini mükemmel bir şekilde yerine getiriyor: yüksek çözünürlüklü filmler ve kendi 3D kayıtlarınız da dahil olmak üzere videoların oynatılması, sizi hem korkutucu hem de havalı geçmiş anılara sürüklüyor.

Son on yılda Meta, HTC ve Sony gibi şirketler, ürünlerinin ağır olması, uygulamalarının sınırlı olması ve hoş görünmemeleri nedeniyle ana tüketicilere kulaklık satmakta zorlandılar.

Vision Pro, diğer kulaklıklara göre üstün bir kullanıcı arayüzüne, daha iyi görüntü kalitesine, daha fazla uygulamaya ve daha yüksek işlem gücüne sahiptir. Ancak Meta'nın daha ucuz Quest kulaklıklarından biraz daha ağırdır ve yalnızca iki saat dayanabilen harici bir pile bağlanır.

Apple ürününün kayak gözlüğü estetiği, geçmişteki büyük plastik kulaklık siperliklerinden daha iyi görünüyor. Ancak ilk benimseyenler tarafından yayınlanan videolar etrafta yürümek Dışarıda kulaklık takan (Vision Bros dediğim adamlar) insanların, Apple tarafından tasarlanmış olsalar bile teknoloji gözlükleri takarken hâlâ gülünç göründüklerini doğruluyorlar.

Daha iyi bir arayüz

Vision Pro, test ettiğim diğer kulaklıklardan kilometrelerce önde, kullanıcıların gözleri ve elleriyle kolayca kontrol edebilecekleri sürükleyici bir 3D arayüz sunuyor. Dört meslektaşım ofiste kulaklığı taktı ve hepsinin birkaç saniye içinde kulaklığı kullanmayı öğrenmesini izledim.

Çünkü iPhone veya benzeri bir akıllı telefona sahip olan herkes tarafından biliniyor. Uygulama simgelerinden oluşan bir tablo göreceksiniz. Bir uygulamaya bakmak, onun üzerine gelmek gibidir. Tıklamak için başparmağınızı ve işaret parmağınızı birbirine dokunun ve kısaca birbirine bastırın. Kıstırma hareketi pencereleri taşımak ve genişletmek için de kullanılabilir.

Vision Pro'da Digital Crown adı verilen bir düğme bulunur. Saat yönünün tersine döndürmek, uygulamalarınızın dijital pencereleri ön planda kalırken gerçek dünyayı arka planda görmenizi sağlar. Saat yönünde döndürmek gerçek dünyayı opak bir arka planla gizleyecektir.

Çoğu zaman fiziksel gerçekliğe bakmayı tercih ettim ama yine de kendimi izole edilmiş hissettim. Kulaklık, çevre birimlerinizin bir kısmını keserek dürbün benzeri bir etki yaratır. İtiraf etmeliyim ki bazen köpeklerimi yürüyüşe çıkarmayı hatırlamakta zorlanıyordum çünkü onları görmüyordum ya da sızlanmalarını duymuyordum ve başka bir seansta sandalyeye takılıp düştüm. Bir Apple sözcüsü, Vision Pro'nun kullanıcılara engelleri kaldırmalarını tavsiye eden güvenlik yönergelerine dikkat çekti.

Kulaklığı iş için kullanıyorsanız, kendinizi birden fazla kayan uygulamayla çevreleyebilirsiniz; örneğin, e-tablonuz ortada, sağda bir not uygulaması ve solda bir tarayıcı olabilir. Bu, bilgisayar ekranındaki pencerelerle hokkabazlık yapmanın 3 boyutlu versiyonudur. Kulağa hoş gelse de, yüzen ekranları açıp kapamak işinizi daha verimli hale getirmiyor çünkü onları görmek için sürekli başınızı çevirmeniz gerekiyor.

Kendimi hasta hissetmeden önce not alma uygulaması, tarayıcı ve Microsoft Word uygulamasıyla 15 dakikadan fazla hokkabazlık yapmaya dayanamadım.

Vision Pro'nun en az eğlenceli kısmı, her seferinde bir tuşa basmayı gerektiren kayan klavyeyle yazmaktır. Son teslim tarihime yetişemeyeceğimi fark etmeden önce bu incelemeyi kulaklık kullanarak yazmayı planlamıştım.

Fiziksel klavye bağlama seçeneği de var ancak bu durumda yüzümü yormayan bir dizüstü bilgisayar kullanmayı tercih ederim.

Vision Pro ayrıca Mac bilgisayarlarla da çalışır; burada ekranı, büyük bir ekrana benzeyecek şekilde genişletilebilen sanal bir pencere olarak kulaklığa yansıtabilirsiniz. Testlerimde sürekli bir gecikme vardı; her tuş basımının sanal olarak kaydedilmesi bir saniyeden kısa bir zaman aldı ve fare imleci yavaş hareket etti. Ayrıca içgüdüsel olarak Mac'i bu şekilde ayarlanmamış olmasına rağmen düğmelerle kontrol etmek istedim ve bu sinir bozucuydu.

Daha sonra mutfakta kulaklığı denedim, malzemeleri alıp ölçerken web tarayıcısına bir pizza tarifi yükledim. Kameraya bakarken hareket ettiğimde yine midem bulandı ve kulaklığı çıkarmak zorunda kaldım. Vision Pro'nun kullanımı en rahat olanı otururkendir. Apple, insanların hareket hastalığını önlemek için mola vermesini öneriyor.

Görüntülü telefon artık günlük ofis yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geldi ve burada Vision Pro, kameralı bir dizüstü bilgisayardan özellikle daha düşük. Kulaklıklı mikrofon seti, yüzünüzün fotoğraflarını çekmek için kameralarını kullanıyor ve bu fotoğraflar, henüz hazır olmadığı için Apple'ın “beta” özelliği olarak adlandırdığı Persona adı verilen 3 boyutlu bir avatar halinde bir araya getiriliyor.

Personalar o kadar itici ki insanlar onları bir iş görüşmesinde kullanmaktan utanırlar. Vision Pro, elmacık kemikleri ve bulanık kulakları olmayan, hiç de hoş olmayan bir portremi oluşturdu. Kayınvalidemle yapılan bir FaceTime görüşmesinde, bulanıklığın 1980'lerin stüdyo portresi havasını çağrıştırdığını söylediler.

Üç yaşındaki yeğenlerimden biri, sanal Brian Amca'yı görünce arkasını döndü ve uzaklaştı. Yedi yaşındaki diğeri babasının arkasına saklandı ve kulağına “Yanlış görünüyor” diye fısıldadı.

Konu video olduğunda Vision Pro parlıyor. Filmleri Disney+ ve Max gibi uygulamalarda yayınlıyorsanız, videonun köşesini sıkıştırıp sürükleyerek onu yüksek çözünürlüklü bir jumbo TV'ye dönüştürebilirsiniz. “Avengers: Endgame” ve “Avatar 2” gibi bazı filmler 3D olarak izlenebiliyor. Görüntü, Meta'nın Quest ürünlerinin kalitesinden çok daha parlak ve net görünüyor. Apple kulaklığın ses kalitesi mükemmel ancak hoparlörler yüksek, bu nedenle halka açık alanlarda kullanmak istiyorsanız AirPod'lara ihtiyacınız olacak.

Kulaklığın iki saatlik pil ömrü çoğu uzun metrajlı filme dayanacak kadar uzun değil, ancak deneyimlerime göre bunun konuyla alakasız olduğu ortaya çıktı, çünkü boynumu ve gözlerimi ışıktan dinlendirmek zorunda kalmadan önce 20 ila 30 dakikadan fazla film izleyemiyordum. ağır Kulaklık.

(Bir uyarı: Netflix ve YouTube uygulamaları Vision Pro'da mevcut değildir, ancak web siteleri içerik akışı için iyi çalışır.)

Başkalarıyla paylaşılabileceği için düz ekran televizyonumda film izlemeyi tercih ediyorum, ancak küçük bir apartman dairesinde veya uçakta ya da başkası koltuktayken olduğu gibi kulaklığın kişisel TV olarak yararlı olabileceği durumlar da vardır. çıkmak isteyeceğiniz bir televizyon programını izliyor.

iPhone 15 Pro kamera veya Vision Pro kameralarla kaydedilen videolar, uzamsal videolar adı verilen bir özellik olan kulaklıkta 3 boyutlu olarak görüntülenebiliyor. Köpeklerimin evde atıştırmalıklar yediği videoyu izlerken onları seviyormuş gibi yapabildim. Videolar grenli görünüyordu ama çok sevimliydi.

Kulaklık için henüz pek fazla oyun geliştirilmedi. Baloncukları patlatarak ve bulmacaları çözerek 3 boyutlu bir ortamda hareket ettiğiniz Blackbox gibi bazı yeni Vision Pro oyunlarını denedim. Güzel görünüyordu ama yenilik etkisini yitirdikten sonra ilgim azaldı. Meta'nın 250 $'lık Quest 2 ve 500 $'lık Quest 3 kulaklıkları daha kapsamlı bir oyun kütüphanesine sahipken, sanal gerçeklik oyunları için Vision Pro'yu tavsiye etmek zor.

Sonuç olarak

Vision Pro bir şeyin başlangıcıdır; tam olarak ne olduğundan emin değilim.

Ancak ürün incelemesinin amacı burayı ve şimdiyi değerlendirmektir. Mevcut haliyle Vision Pro, sorunları ve büyük tavizleri olan, etkileyici ancak tamamlanmamış bir birinci nesil üründür. Şık bir kişisel TV olmasının yanı sıra, amacı da yok.

Vision Pro'da beni en çok etkileyen şey, bu kadar pahalı bir bilgisayar için kulaklığı paylaşmanın ne kadar zor olduğu. Bir misafir modu var, ancak farklı aile üyelerinin kendi uygulamalarını ve videolarını yüklemeleri için profil oluşturma yeteneği yok.

Yani bu, insanların tek başına kullanabileceği bir bilgisayar ve bu, yıllar süren maskeli yalnızlıktan sonra yeniden bağlantı kurmaya çalıştığımız bir zamanda geliyor. Bu Vision Pro'nun en büyük kör noktası olabilir.