Artık büyük bir cep telefonu sağlayıcısının cep telefonu tarifesine ihtiyacımız yok. İndirim modelleri gidilecek yoldur.

serdal

New member
Amerikalılar uzun süredir, cep telefonu satın almanın bir sonraki adımının, büyük kablosuz operatörlerden biri olan Verizon, AT&T veya T-Mobile’dan bir cep telefonu tarifesi seçmek olduğuna inanmaya şartlandırılmış durumdalar. Bireyler ve aileler için aylık 60 ila 200 dolar arasında değişen planlarıyla, bir telefonun fiyatı, yinelenen hizmet faturaları nedeniyle yakında gölgede kalacak.

Peki ya sana artık bu şekilde olmak zorunda olmadığını söylesem?

İndirim Taşıyıcısı adlı daha az bilinen bir servis sağlayıcının cep telefonu tarifesini tercih ederseniz, telefon faturanız ayda yalnızca 25 dolara düşebilir. Testlerime göre, daha ucuz planlar yeterince yüksek internet hızları ve güvenilir telefon hizmeti sunuyor. Geçiş yapmak biraz cesaret ve teknik bilgi gerektirir, ancak potansiyel tasarruflar dezavantajlara ağır basmaktadır.

Görünüşte, Cricket Wireless, Straight Talk, Boost Mobile, Mint Mobile ve Visible gibi bu düşük maliyetli sağlayıcılar harika bir faktörden yoksundur. Kendi mobil ağlarını işletmezler; Bunun yerine, büyük kablosuz operatörlerden cep telefonu hizmeti kiralıyorlar ve bunu emeklilere pazarlıyorlar. Verizon, AT&T ve T-Mobile aboneleri daha hızlı ağ performansına öncelikli erişime sahip olduğundan, gösterişten uzak planlarda genellikle daha yavaş indirme hızları da dahil olmak üzere tavizler bulunur.

Ancak son birkaç yılda o kadar çok şey değişti ki, artık beyaz yakalı çalışanlar ve Instagram takıntılı gençler de dahil olmak üzere çoğu insana güvenle ucuz telefon tarifeleri önerebiliyorum. İşte nedeni:

• Mobil ağlar zirveye ulaştı. Daha yeni 5G ve 4G mobil teknolojisi o kadar hızlı ki, düşük maliyetli sağlayıcılar bile Üç Büyük’ünkinden biraz daha yavaş olsalar bile çok yüksek indirme hızları (video akışı, harita yükleme ve uygulama indirme için yeterince hızlı) sunabiliyor.

• Hibrit çalışmaya geçiş. Daha önce işe gidip gelmek ve mobil ağlarına güvenmek için daha fazla zaman harcayan ofis çalışanları, artık işe gidip gelme sürelerinin yarı yarıya azaldığını görüyor ve görüntülü arama yapmak ve mesaj göndermek için ev veya ofis Wi-Fi bağlantısına daha fazla güveniyor. Bu, düşük maliyetli bir sağlayıcıda daha yavaş mobil performansın fark edilmeyebileceği anlamına gelir.

• Büyük sağlayıcınızdan ayrılmak zorunda kalmadan bir indirim sağlayıcısını deneyebilirsiniz. Telefon numaranızı taşıyan SIM kartın dijital versiyonu olan eSIM artık birçok modern akıllı telefonda yaygın olarak kullanılıyor. Bu, fiziksel bir SIM kart takmanıza gerek kalmadan ek bir telefon hattını anında etkinleştirmenize olanak tanır ve üçüncü taraf cep telefonu hizmetiyle denemeler yapmayı daha kolay ve daha az korkutucu hale getirir.
İndirimli telefon planına geçtiğinizde tasarruflarınız hızla artar. Kişisel finans araştırma şirketi WalletHub tarafından yapılan bir analize göre, Cricket planıyla yeni iPhone satın alan dört kişilik bir aile, iki yılda 3.762 dolar harcayacak; bu da Verizon’dan 1.311 dolar daha az.

WalletHub analistlerinden Cassandra Happe, “Bütçelere ilişkin olumsuz algı kayboluyor” dedi. “Artık herkes için akıllı bir seçim olarak görülüyorlar. İnsanlar bir servet harcamadan harika bir telefon tarifesine sahip olabileceğinizi fark ediyor.”

İndirimli telefon sağlayıcılarını teste tabi tutmak için bir iPhone’da üç hizmeti (Visible, Cricket ve Straight Talk) etkinleştirdim. Kaliforniya’nın çeşitli yerlerinde hız testleri yaptım, telefon görüşmeleri yaptım ve Haritalar, YouTube ve TikTok gibi uygulamaları kullandım. Karşılaştırma için aynı testleri Verizon bağlantımla da yaptım.

İndirim sağlayıcıları Verizon bağlantımdan ortalama yüzde 46’ya kadar daha yavaştı. Bu çok gibi görünüyor, ancak gerçek dünya testlerinde herhangi bir fark görmedim; uygulamalarım iyi çalıştı ve videolar sorunsuz bir şekilde yayınlandı.

Kurulum ve test süreci şu şekilde ilerledi.

İndirimli telefon planı satın alın ve etkinleştirin

Tüketiciler, bir web sitesinden veya perakende mağazadan fiziksel bir SIM kart satın alarak indirimli telefon planlarına kaydolabilirler. Ancak çözüm olarak eSIM’i öneriyorum. Dijital SIM kart zamandan tasarruf sağlar ve aynı anda birden fazla eSIM kurabildiğiniz için, bir tarifeye karar vermeden önce bir indirim sağlayıcısını deneyebilir ve ana sağlayıcınızın performansıyla karşılaştırabilirsiniz.

eSIM kurma adımları sağlayıcıdan sağlayıcıya farklılık gösterse de süreç temelde aynıdır: Bir markanın web sitesi veya uygulaması aracılığıyla bir telefon tarifesi satın alır ve hizmeti etkinleştirmek için bir düğmeye tıklar veya bir barkod taratırsınız.

Görünür, sınırsız veri içeren bir plan için ayda 25 ABD doları ücret aldı; Straight Talk, 10 gigabaytlık yüksek hızlı internet içeren bir plan için ayda 35 dolar ücret alıyordu; ve Cricket, eSIM’i etkinleştirmek için 40 ila 10 dolar, beş gigabayt veri içeren aylık plan için ise 30 dolar ücret aldı.

Verizon’a ait Visible en sorunsuz kuruluma sahipti. Mobil uygulama, Apple Pay ile bir telefon planı satın almamı ve hizmeti etkinleştirmek için birkaç düğmeye dokunmamı sağladı. Straight Talk ve Cricket için eSIM tekliflerini bulmak için web sitelerini aradım. Planımı etkinleştirmek için Cricket’ın bozuk bir web bağlantısını e-postayla göndermesiyle ilgili sorunlar yaşadım. Web sitesinde hizmetimi manuel olarak etkinleştirmeme olanak sağlayacak bir araç bulmam yaklaşık 20 dakikamı aldı.

testi testi

iPhone’um sekize kadar eSIM alabiliyordu, bu yüzden üç planı da yükledim ve her test sırasında bunlar arasında geçiş yaptım.

Kaliforniya’da yürüyüş parkurları, alışveriş merkezleri ve şarap imalathaneleri dahil 10 yere gittim. Her yerde, her sağlayıcının internet hızını test etmek için Speedtest uygulamasını kullandım ve çok sabırlı eşimi aradım ve TikTok ve YouTube gibi uygulamalarda videolar yayınladım.

Genel olarak indirimli telefon hizmetleri iyi performans gösterdi. TikTok’a video yüklerken zaman zaman yavaşladılar, ancak Verizon bağlantımda da benzer gecikmeler yaşadım.

Speedtest uygulamasıyla ölçülen sonuçlara göre Cricket ve Visible, saniyede ortalama 154 megabit indirme hızıyla karşılaştırılabilir bir performans elde etti. Straight Talk saniyede 279 megabit hız sağladı; bu, saniyede 287 megabit indirme hızı sağlayan Verizon bağlantıma benzer.

Bu sayılar ne anlama geliyor? AT&T’ye göre videoları Netflix ve Hulu gibi uygulamalar aracılığıyla yayınlamak için saniyede en az 25 megabite ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla düşük maliyetli sağlayıcılar bana en yoğun veri gerektiren görevlerin üstesinden gelmem için fazlasıyla hız sağladı.

Dalmaya başla

Üç indirim sağlayıcısı arasında Visible benim favorimdi çünkü sorunsuz bir kurulum süreci ve tutarlı ağ performansı sunuyor. Visible, e-posta makbuzları yoluyla faturalandırma sayesinde daha şeffaf hale geldi. Straight Talk bana e-postayla hiçbir makbuz göndermedi. Cricket’ın hantal web sitesi ve diğer iki sağlayıcıda ücret olmayan eSIM’i etkinleştirmek için ödenen 10 dolarlık ücret beni erteledi.

Visible’ı denetleyen Verizon Value kuruluşunun başkanı Angie Klein, bütçe planlarının tek hat isteyen teknoloji meraklısı müşteriler için tasarlandığını ve Verizon’un geleneksel kablosuz planlarının daha fazla fayda sağlayan tam hizmet deneyimi olduğunu söyledi. Straight Talk ve Cricket yorum taleplerine yanıt vermedi.

Genel olarak genel bir tavsiyem yok. Büyük cep telefonu sağlayıcılarında olduğu gibi, her indirim sağlayıcısının cep telefonu hizmeti, yaşadığınız ve çalıştığınız yerdeki şebeke kapsama alanına bağlı olarak değişir.

Ancak eSIM teknolojisinin farklı bir ağa geçişi kolaylaştırması ve indirimli telefon tarifelerinin ucuz olması nedeniyle, uygun fiyatlı bir telefon planı deneme fırsatını kaçırmak aptallık olur.

Geçtiğimiz yıl, gıda dağıtımında çalışan 54 yaşındaki Seattle sakini Robin Phillips, Visible’ı denemek için Verizon ile yollarını ayırdı. Hıçkırıkları var. Cep telefonu hizmeti ilk başta etkinleştirilemedi ve yalnızca sohbet uygulaması aracılığıyla ulaşılabilen müşteri hizmetleri temsilcileri yardımcı olmadı.

Ancak bu hareketinden pişman olmadığını söyledi. Visible’ın hizmeti bir gün sonra çalışmaya başladı ve ayda 25 dolar ödüyor; bu, Verizon planı için ödediği 70 dolardan daha az. Karısı da din değiştirdi.

“Buna değer mi?” dedi. “Yılda yaklaşık 1000 dolar tasarruf ediyoruz. Bunun için sıkıntıyı halledeceğim.”