Boeing 787 Dreamliner’da yeni kusur keşfedildi

Felaket

New member
Boeing ile ilgili yine sorun 787 Dreamliner. Uçak üreticisinden yapılan açıklamada, “Envanterimizde bulunan 787 uçağı kuyruk montajıyla ilgili hatalı bir durum için inceliyoruz. Arızalı olduğu tespit edilen uçak, biletleme ve teslimattan önce yeniden çalışılacak.”

Ancak Beoing, mesajında sorunun uçuş güvenliğini etkilemediğini de yazıyor. Zaten kullanımda olan tüm uçaklar kullanılmaya devam edebilir.

Boeing hisseleri düşüyor


Halihazırda siparişi verilen makinelerin teslimatının ertelenip ertelenmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı. Kusur, Boeing için özellikle kötü bir zamanda geldi. Çok sayıda havayolu şirketi, seyahat patlamasına yanıt olarak uçaklarını hızlandırdı ve hatta bazı durumlarda zaten hizmet dışı bırakılmış olan uçakları yeniden etkinleştirdi.

Kusurun bildirilmesinin ardından Boeing hisseleri yüzde iki civarında değer kaybetti.

Lufthansa ayrıca yakın zamanda bir Boeing 787 Dreamliner siparişi verdi.


Uçak üreticisi, Dreamliner’da defalarca teknik kusurlar ve üretim sorunları ile mücadele etmek zorunda kaldı. Uçağın teslimatı defalarca yavaşlatıldı ve hatta geçici olarak tamamen durduruldu.

Yaklaşık iki yıl önce, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), yolcu alanını ayırmak için kullanılan sözde dekompresyon panellerinin hasar görme riski nedeniyle 200’den fazla makinenin denetlenmesini emretti.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyun: ABD hava trafik kontrolü, Boeing makinelerinin denetlenmesini emretti

Ayrıca Lufthansa yakın zamanda uçak filosunun modernizasyonunun bir parçası olarak birkaç Boeing 787 Dreamliner sipariş etti. Ancak makineler on yılın ortasına kadar teslim edilmemelidir.
 
Üst