ChatGPT ve Bard nasıl Yönetici Asistanım oldu?

serdal

New member
Şimdiye kadar çoğumuz, OpenAI’nin ChatGPT’si ve Google’ın Bard’ı gibi yapay zekaya sahip sanal asistanların aşağıdakiler gibi sansasyonel numaralar yapabildiğini biliyoruz:

Ama merak ettim: Botlar gerçek asistanlar olarak gerçekten ne kadar yardımcı oluyor?

Sormaya değer çünkü sanal asistanlarla ilk rodeomuz pek iyi gitmedi. Apple’ın Siri’si ve Amazon’un Alexa’sı gibi daha eski AI botlarının gelişmesi için on yıldan fazla bir süre vardı, ancak sonunda durgunlaştılar ve artık çoğunlukla zamanlayıcı ayarlamak ve müzik çalmak için kullanılıyorlar.

Öte yandan ChatGPT ve Bard, internetten kazınmış devasa veri kümelerini temel alan metinleri tanıyan ve oluşturan sözde büyük dil modellerini kullanır. Sanki insanmış gibi anında cümleler kurmak için eğitilirler, bu da potansiyel olarak onları asistan olarak çok daha çok yönlü hale getirir.

Bu teoriyi test etmek için, insanların bir insan asistandan isteyebileceği görevlerin bir listesini buldum. Profesyonel yardımcılarla çalışmış yönetici asistanları ve girişim kurucuları olan arkadaşlarımı yumurtladım ve LinkedIn’de yönetici asistanı iş ilanlarını okudum.

Daha sonra bir yönetici asistanının en yaygın dört görevini şöyle özetledim:

• İle yardım toplantı hazırlıkları bir liderin görüştüğü kişinin profesyonel geçmişini araştırarak ve doğrulayarak.

• toplantıları özetlemek ve notları düzgün, kolayca taranabilir bir biçimde not edin.

• iş gezileri planlamak ve ayrıntılı seyahat programlarının hazırlanması.

• yönetici liderliği takvimrezervasyon toplantıları ve randevuların yeniden planlanması dahil.
Sonunda, ChatGPT ve Bard’a ulaştım ve sohbet robotlarına, yapay zeka adlı tembel bir girişim olan Yapay Zeka’nın CEO’su olduğumu ve onların yönetici asistanlarım olduğunu varsaymalarını söyledim. Ondan bu görevlerin her birinde yardım etmesini istedim.

Deneyim, Bard’ın ChatGPT’den ne kadar uzakta olduğunu gösterdi. Ancak daha da önemlisi, sohbet robotları, mükemmel olmasa da çoğu görevi başarıyla yerine getirebildi.

Bu, sohbet robotlarının nihayetinde insan yönetici asistanlarının rollerini ve resepsiyonistler ve muhasebeciler dahil olmak üzere idari işleri içeren diğer büro işlerini otomatikleştirip otomatikleştiremeyeceği sorusunu gündeme getirdi – net cevapları olmayan rahatsız edici bir düşünce.

İşte yapay zeka yardımcılarıyla gelişenler.

oturum hazırlığı

ChatGPT ve Bard’a önümüzdeki hafta potansiyel bir yatırımcıyla görüşeceğimi söyleyerek başladım. Çalışma geçmişi internette herkese açık olan, tanınmış eski bir Apple yöneticisi olan Scott Forstall’ı rastgele seçtim. Daha sonra botlardan onu elemelerini ve girişimime yatırım yapmaya ikna etmek için konuşma noktaları oluşturmaya yardım etmelerini istedim.

ChatGPT işi kendinden emin bir şekilde halletti. Bay Forstall’ın 2012’de Apple’dan ayrılışı ve Broadway prodüksiyonuna geçişi de dahil olmak üzere eğitim ve çalışma geçmişini özetliyor – tüm bilgiler onun Wikipedia sayfasında bulunabilir. Daha da etkileyici olanı, onu bir yatırımcı olarak çekmek için bana yararlı stratejiler öğretmesiydi.

ChatGPT, “Girişiminizin yapay zekayı bilişsel psikoloji, dilbilim veya nörobilim gibi diğer alanlarla yenilikçi çözümler oluşturmak için nasıl birleştirdiğini gösterin” dedi. “Sembolik sistemlerdeki akademik geçmişi göz önüne alındığında, bu disiplinler arası yaklaşım Scott’ta yankı uyandırabilir.”

Yeni nesil sohbet robotları

5 haritadan 1

Cesur yeni bir dünya. Yapay zekadan güç alan yeni nesil sohbet robotları, teknolojinin internet ekonomisini alt üst edip edemeyeceğini, günümüzün güç merkezlerini geçmişe dönüştürüp endüstrinin yeni devlerini yaratıp yaratmayacağını görmek için bir kapışmaya yol açtı. İşte bilmeniz gereken botlar:

ChatGPT. Araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka dil modeli ChatGPT, karmaşık soruları yanıtlama, şiir yazma, kod oluşturma, tatil planlama ve dilleri çevirme becerisiyle Kasım ayından bu yana manşetlerde yer alıyor. Mart ortasında kullanıma sunulan en son sürüm olan GPT-4, görüntülere bile yanıt verebilir (ve Tek Tip Çubuk Sınavını geçebilir).

Am. ChatGPT’nin ilk çıkışından iki ay sonra OpenAI’nin lider yatırımcısı ve ortağı Microsoft, internet arama motoru Bing’e neredeyse her konuda açık metin konuşmaları yapabilen benzer bir sohbet robotu ekledi. Ancak, piyasaya sürüldükten sonra çok fazla dikkat çeken şey, botun zaman zaman yanlış, yanıltıcı ve garip tepkileri oldu.

ernie Arama devi Baidu, Çin’in ilk büyük rakibini Mart ayında ChatGPT’ye sundu. Gelişmiş Temsil Yoluyla Bilgi Entegrasyonunun kısaltması olan Ernie’nin ilk çıkışı, botun vaat edilen “canlı” bir gösteriminin kaydedildiğinin ortaya çıkmasının ardından bir fiyaskoyla sonuçlandı.

ChatGPT ayrıca yapay zekanın etik kaygılarını ve girişimimin sorumlu kullanımı nasıl savunduğunu ele almayı önerdi.

Buna karşılık Bard, Bay Forstall’ın kariyer hamlelerini yaptığı yılları belirtmeden çalışma geçmişinin daha az ayrıntılı bir özetini verdi. Onu yatırımcı olmaya ikna etme konusundaki tavsiyesi spesifik değildi. Bir konuşma konusu – “Şirketinizin geleceği için güçlü bir iş planınız ve net bir vizyonunuz var” – özellikle hayal kırıklığı yarattı.

Bay Forstall’a sahalar hakkında e-posta gönderdim. Bard’ın yanıtını “tuhaf bir şekilde genel” olarak nitelendirdi, ancak AI hakkındaki etik endişeleri hakkında uzun uzun konuştuğu göz önüne alındığında, ChatGPT’nin tavsiyelerinin “inanılmaz derecede uyarlanmış ve zorlayıcı” olduğunu söyledi.

Bay Forstall, “Genel olarak, ChatGPT bana özel ilgi çekici, özelleştirilmiş bir satış konuşması sunumunun nasıl oluşturulacağına dair ikna edici bir yol haritası sağlıyor” diye yazdı. “Artık dikkatimi çektiğinize göre, AI girişiminiz tam olarak nedir?”

Google’a göre, Bard’ın insanlar hakkında bilgi toplama konusundaki minimalist yaklaşımı kasıtlıydı. Bard’ın kıdemli ürün direktörü Jack Krawczyk, Google’ın insanlar hakkında bilgi sunma konusunda hala ihtiyatlı bir şekilde deneyler yaptığını söyledi.

“Bu uzun teknolojik yayın başındayız” dedi. “Oraya çıkıp erkenden çok fazla güven ihlali riskine girmek yerine, doğru yaptığımızdan emin olmak istiyoruz.”

Özet Oturumlar

Daha sonra sohbet robotlarından, yapay zeka girişimimin teknolojisinin kullanıcılarının botun bilinçli hale geldiğine inandıkları kurgusal bir halkla ilişkiler krizini yönetmek için bir toplantıyı özetlemelerini istedim.

Bu senaryoda, Teknolojiden Sorumlu Başkan Karen ve İletişimden Sorumlu Başkan Henry ile görüşüyormuş gibi yaptım ve yapay zekanın çevresinden nasıl habersiz olduğunu açıklayan bir açıklama yapmaktan bahsettim.

Yanıt olarak ChatGPT, toplantıya kimlerin katıldığını ve neyin tartışıldığını özetleyen ayrıntılı bir not oluşturdu ve ardından eylem planını ortaya koydu: Henry bir bildiri oluşturacaktı, Karen ve ben bunu inceleyip onaylayacaktık, ardından Henry ifadeyi ertesi sabah yayınlayacaktı. .

Bard benzer bir toplantı notu oluşturmuştu ama eylem planı biraz tuhaftı. Normalde iletişim görevlisine verilen bir görev olan açıklamayı hazırlamaktan genel müdür olarak benim sorumlu olduğumu belirtiyordu.

seyahat planlaması

ChatGPT ve Bard’a önümüzdeki ay bir iş toplantısı için Tayvan’ın Taipei kentine gideceğimi bildirdiğimde, onlardan toplantıdan önce jet gecikmesine hazırlanmama yardımcı olacak bir seyahat programı oluşturmalarını istedim. Ayrıca merkezi bir otel seçmelerini ve hafta boyunca hızlı restoran önermelerini istedim. Sonunda eve uçmadan önce Taipei’de bir hafta sonu geçirmek istediğimi söyledim.

ChatGPT yine olağanüstü bir iş çıkardı. Emir, Pazar günü Taipei’ye varıp şehir merkezindeki bir otel olan W Taipei’de check-in yapmak ve şehrin pek çok yemek seçeneği bulunan yoğun bir bölgesi olan Yongkang Caddesi’nde hızlı bir akşam yemeği yemekti. Jet gecikmesine uyum sağlamak için Salı günkü iş toplantısına kadar Pazartesi gerekir. Tek eleştirim, Yongkang Caddesi’nin otelden yaklaşık üç mil uzakta olması ve yakınlarda daha hızlı yemek seçeneklerinin bulunmasıydı.

Bard, jet gecikmesine uyum sağlamak için 1. Gün kestirmeyi ve ardından iş toplantısını hemen 2. Günde yapmayı önerdi, ki bu biraz acımasızdı. Otel önerme zahmetine girmedim.

Bard ayrıca belirli restoranları önermedi. Bunun yerine “Yerel bir restoranda akşam yemeği yiyin” dedi. Sonunda, hafta sonu şehri keşfetmek için zaman talebimi görmezden geldi. Yemek ve otel önerileri genellikle yalnızca bir Google araması uzağınızda olduğundan, bu şaşırtıcıydı.

Google, yaptığı açıklamada Bard’ın erken bir deney olduğunu ve insanların fikir üretmek için chatbot’u kullanmaya başlayabileceklerini ve ardından daha fazla bilgi için bir web araması yapmak için “Google It” i tıklayabileceklerini söyledi.

takvim

Hem Bard hem de ChatGPT, bir yönetici asistanının en önemli görevini tamamlayamadı: takvimi kontrol etmek ve programımda dişçiye gitmek için zaman bulmak.

Bunun nedeni, botların insanların takvimlerine erişememesidir. Ancak büyük olasılıkla bunu çok yakında yapabilecekler.

Bay Krawczyk, amacın Bard’ın büyük dil modelleri hakkında öğrendiği dersleri almak ve bunları Google Takvim de dahil olmak üzere tüm Google hizmetleri portföyüne uygulamak olduğunu söyledi.

Yorum yapmayı reddeden OpenAI kısa süre önce ChatGPT’nin Expedia, OpenTable ve Instacart gibi üçüncü taraf hizmetlerle çalışmasını sağlamak için eklentiler sağlamak üzere şirketlerle ortaklık kurduğunu duyurdu. Bir takvim uygulamasıyla çalışmak bir sonraki adımdır.

İnsanlar mı Chatbotlar mı?

Tüm bu testler beni, bu teknolojinin işler, özellikle de kolaylıkla otomatikleştirilebilecek, oldukça tekrarlı işler içeren işler üzerindeki geniş kapsamlı etkisi hakkında rahatsız edici bir sonuca götürdü.

İnsanlar şu anda sohbet robotlarından daha iyi asistanlar olsa da – ve kesinlikle Bard’dan çok daha iyi – AI zaten birçok idari görevi yeterince iyi halledebilir. Sohbet robotlarının yaygın kullanımı potansiyel olarak yönetici asistanlarının rolünü rutin görevlerden daha stratejik problem çözmeye kaydırabilir veya tamamen insanların yerini alabilir.

Bu teknolojilerin gelişme hızı göz önüne alındığında, tüm bunların nasıl sonuçlanacağını yakında görebiliriz.