Damızlık, damızlık hayvan alımı için Bölgeden daha fazla kaynak

HoCaM

Global Mod
Global Mod
Sürü kitaplarında kayıtlı damızlık hayvanların hayvancılık firmaları tarafından satın alınmasını ve kullanılmasını desteklemek amacıyla halihazırda açılan ihaledeki kaynaklar artıyor. Tarımsal gıdadan sorumlu başkan yardımcısı ve meclis üyesi Stefania Saccardi’nin sunduğu ve konsey tarafından onaylanan karar sayesinde toplam kullanılabilirlik şu anda 321 bin avronun üzerinde.
Uygun görülen talepler için ödenecek katkı payı miktarı da değiştirildi; bu miktar, başlangıçta öngörülen azami 50 rakamına kıyasla artık erkek damızlık hayvanlar için harcamanın yüzde 100’üne, dişi damızlık hayvanlar için ise yüzde 90’a kadar çıkabiliyor. en fazla yüzde 40’a kadar.

Başkan Yardımcısı Saccardi şöyle açıklıyor: “Bu müdahale, önemli kriz faktörlerinin hala bölgesel hayvancılık sektörü üzerinde baskı oluşturduğunun farkındalığından kaynaklanmaktadır. Mevcut üretim araçlarının fiyatlarındaki artış, büyük oranda enerji maliyetleri nedeniyle durmadı, aynı zamanda yem ve tarım hizmetleri maliyetleri nedeniyle de istikrarlı üretim fiyatlarında yaşanan düşüş karşısında. Kendisi şu sonuca varıyor: Bölge için, Toskana’nın hayvan mirasının korunmasını ve geliştirilmesini garanti altına almak ve bu sayede sürdürülebilir kırsal kalkınma perspektifinde üretim tabanını artırmak ve çeşitlendirmek temel bir hedef olmayı sürdürüyor.”

Ek kaynaklar, ödeme ajansı rolünü üstlenecek olan Artea’ya aktarılacak. Başvuru çağrısı 29 Aralık’a kadar açık kalacak.