E-kitaplardan en iyi şekilde nasıl yararlanılır ve ücretsiz olanlar nasıl bulunur?

serdal

New member
Yaklaşık 25 yıl önce geliştirilen ilk e-kitap okuyucu modelleri, bir pounddan daha ağırdı ve bir bilgisayara takılması gerekiyordu. Bu hantal kayıtlar, en son çok satanları ve eski klasikleri (çoğunlukla ücretsiz olan) birkaç saniye içinde indirebilen modern, hafif cihazların yolunu açtı.

E-kitap donanımı ve okuma uygulamaları sürekli gelişmektedir. Bu nedenle, cihazınızı yükseltmek, bir hediye fikri bulmak veya e-okumaya başlamak istiyorsanız işte size bir rehber.

donanımınızı seçin


Elektronik kitapları e-okuyucularda, akıllı telefonlarda, tabletlerde, bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda okuyabilirsiniz. Bir cihaz seçmeden önce ne okumak istediğinizi düşünün.


Metin tabanlı kitapları tercih ediyorsanız, Amazon Kindle, Barnes & Noble Nook veya Rakuten Kobo gibi bir e-okuyucu mantıklıdır. Tabletlerle karşılaştırıldığında, tek renkli, kağıt benzeri ekranlar gözleri daha kolay yoruyor, cihazların mükemmel pil ömrü var ve diğer uygulamalardan herhangi bir kesinti yaşanmıyor.

Amazon Kindle gibi özel e-kitap okuyucuları, nötr bir arka plan üzerinde net, yüksek çözünürlüklü metinle sorunsuz bir okuma deneyimi sunar.Kredi…Amazon

Çizgi roman, resimli kitaplar, dijital dergiler ve diğer görsel odaklı materyalleri okumaktan hoşlanıyorsanız, büyük renkli ekrana sahip bir tablet düşünün. Bir tablet veya telefonla, çeşitli görevler ve eğlence için tek bir cihaz kullanabilirsiniz.

Salt metin kitapları bu tür kitaplarda da işe yarar, ancak ekran parlaması ve göz yorgunluğu okumanızı etkileyebilir.

E-kitapları görüntülemek, Samsung Galaxy Tab S6 Lite gibi çok amaçlı bir tabletin özelliklerinden yalnızca biridir. Renkli panolar genellikle grafik romanlar, resimli çocuk kitapları ve fotoğraf koleksiyonları gibi görsel içerikleri sunmak için daha iyidir.Kredi…SAMSUNG

Bir e-okuyucu satın alma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, Haberler’ın ürün inceleme sitesi Wirecutter, e-okuyucuların bu yılki en iyi seçimi olarak Amazon Kindle Paperwhite Kids’in yanı sıra alternatif olarak Kobo Clara HD ve Kobo Libra 2’yi önerir. .


Sitede ayrıca, Apple’ın iPad’i, Samsung’un Galaxy Tab S6 Lite ve Amazon Fire HD8’i tercih ederek, çeşitli fiyat aralıklarındaki en iyi tabletler için öneriler var.

Donanımınızı yükseltiyorsanız, kişisel verilerinizi sildikten sonra eski Kindle’ınızı veya iPad’inizi yeniden kullanabilecek bir kuruluşa bağışlamayı düşünün.

platformunuzu seçin


Bir e-kitap okuyucu ile, kablosuz bağlantı üzerinden doğrudan kitap satın alabilir ve indirebilirsiniz. Halihazırda bir telefonunuz, tabletiniz veya bilgisayarınız varsa ve eKitap satın almak istiyorsanız, ona bir eKitap Mağazası uygulaması (veya uygulamaları) yükleyebilir ve bir hesap oluşturabilirsiniz.


Amazon Kindle, Barnes & Noble Nook ve Rakuten Kobo’nun tümü, e-kitap okumak, kitaplığınızı düzenlemek ve sesli kitapları (veya yerleşik anlatımı olan kitapları) dinlemek için kullanabileceğiniz Android ve iOS uygulamalarına sahiptir.

Bu dijital kitapçılarda ayrıca masaüstü yazılımı veya tarayıcı tabanlı okuma seçenekleri bulunur; bu, büyük bir masaüstü monitörde okumayı tercih edenler için harika olabilir.

Bir uyarı: doğrudan bu uygulamalardan e-kitap satın alamazsınız. Apple ve Google’ın uygulama içi satın alma politikaları sayesinde, kitabı veya diğer içeriği şirketin web sitesinden satın almanız gerekir; ardından kitaplarınız elektronik olarak uygulamanıza teslim edilir.


Ve uygulama mağazası sahiplerinin kendi kuralları vardır. Apple Books uygulaması, içeriği doğrudan Apple donanımınızdan satın almanıza olanak tanır. Bir tarayıcıda çalışan Google Play Kitaplar ve Sesli Kitaplar’ın Android ve iOS için uygulamaları vardır, ancak iOS kullanıcılarının önce içeriklerini çevrimiçi satın almaları gerekir.

Ekranınızı özelleştirin


Bir kitap indirdikten sonra, okuma deneyiminizi özelleştirmek için cihazınızdaki ve uygulamadaki ayarları keşfedin, ör. B. metni büyütmek için.

Adımlar uygulamaya ve cihaza göre değişir, ancak ekranın üst kısmına dokunduğunuzda genellikle e-kitabınızın yazı tipini, yazı tipi boyutunu, satır aralığını ve arka plan rengini özelleştirebileceğiniz bir araç çubuğu açılır. (Apple Books’taki iOS 16 güncellemesi, menüsünü ve araç çubuğunu ekranın alt kısmına taşır.)


Sözlükte veya Wikipedia’da bir kelime aramak, bir cümleyi çevirmek, bir pasajı vurgulamak, not almak veya kitapta arama yapmak istediğinizde, İpucu içeren bir araç çubuğu görene kadar parmağınızı ekrandaki metnin üzerinde basılı tutun. ve Açıklama Seçenekleri .

En son iOS 16 güncellemesinde, Apple Books okuma araç çubuğu ekranın alt kısmına taşındı.Kredi…Elma

Referans kitaplarına ek olarak, bazı Kindle kitaplarında karakterler, olay örgüsü ve bağlam hakkında bilgi sağlayan bir özellik olan Amazon’un X-Ray’i bulunur.

Diğer okuma uygulamaları gibi, Amazon Kindle yazılımı da metnin görünümünü özelleştirmek için kontroller ve kitabın kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmenin yollarını içerir.Kredi…Amazon

Mola vermeye hazır olduğunuzda, yer işareti koymak için genellikle sağ üstteki simgesine dokunabilirsiniz. Kitaplar uygulamanızı birden fazla cihazda kullanıyorsanız yer imleri ve diğer notlar senkronize olacak şekilde ayarlanabilir, böylece yerinizi kaybetmezsiniz.

ücretsiz kitap bul


E-kitapçılar, satın almadan önce deneyebileceğiniz örnek bölümler sunar ve çoğunda ücretsiz kamu malı kitaplar bulunur.

Kart sahiplerine e-kitap ödünç verip vermediklerini yerel kütüphanenize danışın. OverDrive dağıtım sistemini kullanan kütüphaneler, genellikle Android ve iOS için Libby uygulaması aracılığıyla dijital materyaller ödünç verir. (Ancak New York Halk Kütüphanesi, Android ve iOS için SimplyE uygulamasını kullanır.)

En soldaki Libby ve SimplyE gibi uygulamalarla bir kütüphane kartına kaydolabilir ve kütüphanenizin dijital koleksiyonundan e-kitap ödünç alabilirsiniz. Birçok e-okuyucu, OverDrive dağıtım sistemi aracılığıyla kitaplıklardan kitap ödünç alabilir.Kredi…aşırı hız; basitE

Büyük kitap yayıncıları siteyi dava etse de, dijitalleştirilmiş içeriğin geniş bir arşivi olan İnternet Arşivi, kamuya açık kitaplara ve çevrimiçi ödünç verme kitaplığına sahiptir. Google Kitaplar web sitesi, taranmış kitapların ve dijital metnin bir başka hazinesidir. Pek çok başlık ücretsizdir ancak site, telif hakkıyla korunan eserler için kullanıcıları mağazalara ve kütüphanelere yönlendirmektedir.


Son olarak, çeşitli dosya biçimlerinde 60.000 kamu malı kitabın ücretsiz indirilmesini sunan bir site olan Project Gutenberg var. Sitenin kurucusu Michael Hart, 4 Temmuz 1971’de bir üniversitenin anabilgisayarına Bağımsızlık Bildirgesi’ni yazdığında indirilebilir ilk modern e-kitabı yaratmasıyla bilinir.
 
Üst