Eski Wirecard yönetim kurulu üyesi Marsalek casusluğa karıştı

Felaket

New member
“Der Spiegel” haber dergisi daha önce iddialara ilişkin haber yapmıştı. Belgeye göre, 30 Ağustos 2020 ile 8 Şubat 2023 tarihleri arasında Marsalek, “doğrudan veya dolaylı olarak bir düşmana faydalı olacak ve dolayısıyla devletin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verecek bilgiler toplamak için komplo kurdu.” .

Dava aynı zamanda Şubat ayının başında Londra’da yaşanan tutuklamalarla da ilgili. Casusluk şüphesiyle 5 kişi gözaltına alındı. Bu, İngiliz yerel gizli servisi MI15’in bulgularına dayanıyordu. Suçlamalar Salı günü Westminster Sulh Mahkemesi’nde sanıklara okundu.

Müfettişler Londralı işadamı aracılığıyla Marsalek’e çıktı


Sanıkların kendilerini gizlemek için gazeteci kılığına girip sahte belgeler ve çeşitli ABD televizyon kanallarından alınan kıyafetler kullandıkları söyleniyor. “Spiegel”e göre grubun lideri, LinkedIn profiline göre Londra’daki BT şirketi dijital gözetim alanında faaliyet gösteren işadamı Orlin R.’dir.

Müfettişlerin R. aracılığıyla Marsalek olduğu söylenen başka bir adam keşfettikleri söyleniyor. Bu nedenle Almanya’dan kaçtıktan sonra bile meseleye dahil olmuş olmalı. Şu anda Rusya’da koruma altında yaşadığı söyleniyor.

Eski DAX grubu Wirecard 2020 yazında çöktü


Marsalek daha önce finansal hizmetler sağlayıcısı Wirecard’ın satış sorumlusuydu. Wirecard skandalının baş şüphelisi olarak kabul ediliyor. Marsalek, kredi kartı ödemelerini Wirecard adına öncelikle Asya’da işleyen veya işlediği söylenen harici ödeme hizmeti sağlayıcıları olan üçüncü taraf ortak şirketlerle iş yapmaktan sorumluydu.

2020 yazında eski DAX grubu, bu üçüncü taraf işinden elde edildiği iddia edilen 1,9 milyar avroluk gelirin bulunamaması nedeniyle çöktü. Şirketin çöküşü ortaya çıkınca Marsalek yurt dışına kaçtı.
 
Üst