Gençler konuştu: cüzdanlar hoş değil. Dijitale geçin.

serdal

New member
Giderek daha fazla genç için, nakit para ve kartlarla dolu bir cüzdan, Y kuşağının pileli çantası, gösterişsiz çoraplar ve dar kot pantolonlar kadar modası geçmiş durumda. Yanınızda bir akıllı telefon bulundurmanız çözümdür. Iykyk – bilmeyenler için “Biliyorsan biliyorsundur” anlamına geliyor.

Ben, 39 yaşında, saçları ağarmış bir teknoloji köşe yazarı olan Brian Chen, bu konuda bilgi sahibi olanlardan biri değilim. İçinde ehliyetim gibi önemli şeylerin olduğu cüzdanımdan ayrılmak benim için hayal bile edilemez. Tekrar modaya uygun olmak için, 23 yaşındaki meslektaşım Yiwen Lu'yu çocuklara nasıl yaşadıklarını sorması için işe aldım ve sonra kendim de bu işe giriştim.

Fiziksel cüzdanımı atarak Fremont, California'dan 19 yaşındaki öğrenci Ruby Hegab gibi gençlerin arasına katılıyorum. Geçen yıl ilk kredi kartını alır almaz market alışverişi, parkmetre ve restoran yemeklerinin yanı sıra sigorta kartlarını taşımak için de tamamen iPhone'una güvendiğini söyledi.

Bayan Hegab, “Bir mağaza dokunarak ödemeyi kabul etmiyorsa onlarla iş yapmayacağım” dedi. Ancak bu nadiren oluyor çünkü büyük perakendeciler ve köşe mağazaları da dahil olmak üzere ziyaret ettiği satıcıların büyük çoğunluğu artık Apple Pay ve Venmo gibi hizmetlerden bir tür mobil ödeme kabul ediyor.

Dijital ödemelerle ilgili 2.500'den fazla Amerikalının katıldığı bir ankette, Pymnts Intelligence'ın kullanıldığı son verilere göre, Z kuşağı katılımcılarının yaklaşık yüzde 80'i mobil cüzdan kullandıklarını ve bunların yarısı telefonlarını yalnızca ödemeler için kullanmaktan çok daha fazlası için kullanmak istediklerini söyledi. , ticarete odaklanan bir araştırma şirketi.

Gençler, telefonlarını, sürücü ehliyeti, biniş kartları ve etkinlik biletleri gibi belgeleri taşımak gibi yaşlı yetişkinlerin geleneksel cüzdanları kullandığı amaçlar için giderek daha fazla kullanıyor. Bu dijital öğelerin bazıları Apple ve Google'ın Cüzdan uygulamalarına eklenebiliyor, bazıları ise örneğin. B. sigorta kartları, üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla indirilebilir.

Davranıştaki değişiklik, mobil cüzdanların ne kadar ilerlediğini yansıtıyor. Yaklaşık on yıl önce yeni mobil ödeme uygulamaları hakkında rapor verdiğimde çoğu insan bu teknolojiye omuz silkmişti çünkü telefonu tarayıcıya tutmak, kredi kartını okutmaktan daha kullanışlı değildi. Son yıllarda, insanları temassız ödemelere iten küresel bir salgının ortasında Apple ve Google, yazılımlarını dijitalleştirilmiş sürücü ehliyetlerini ve toplu taşıma kartlarını destekleyecek şekilde genişletti; mobil cüzdanları daha kullanışlı hale getiren mükemmel bir fırtına.

Bir hafta boyunca cüzdansız yaşamak ve cep telefonumu sadece alışveriş yapmak için kullanmak zorunda kaldım. barlara gitmek, dışarıda yemek yemek ve sinemaya gitmek; ve hatta bir balıkçı teknesinden yengeç satın alın. Akşam yemeği için ödeme yapmak daha karmaşık olmasına ve bir bakkaldan şarap satın almak için dijital sürücü ehliyeti kullanmanın zorunlu olmamasına rağmen, bu durumların hemen hemen hepsinde telefon yeterliydi.

Cüzdanınızdan kurtulmak istiyorsanız veya çantanızda biraz daha az yer kaplamak istiyorsanız işte bilmeniz gerekenler.

Ödemeler

Pek çok mağazada Android ve iPhone kullanıcıları, telefonlarını ödeme sayfasının yanındaki okuyuculara dokundurarak Google Pay ve Apple Pay'i kullanabilir. Yiyecek kamyonları gibi birçok küçük işletme, para göndermek için barkod taramanıza olanak tanıyan Venmo gibi üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla ödeme kabul eder.

Yine de tamamen mobil cüzdana güvenmenin doğal bir riski vardır. Florida'nın Punta Gorda kentinde yaşayan 21 yaşındaki Abi Hoyer, güvenlik nedeniyle yanında cüzdanı olmadığını söyledi: Bir soygun durumunda hırsız yalnızca telefonunu alırdı. Yine de hırsızlar sizi şifrenizi paylaşmaya zorlarlarsa ödeme yapabilir ve hesabınızdan para çekebilirler.

Bu nedenle iPhone kullanıcılarının Ayarlar'da Çalıntı Cihaz Koruması adı verilen ve cihaz bilinmeyen bir konumdayken şifreler ve saklanan kredi kartları gibi verilere şifreyle erişimi engelleyen yeni bir güvenlik özelliğini etkinleştirmesi önemlidir. Ve Android kullanıcıları, hırsızlık durumunda cihazdaki verileri kilitleme ve silme adımlarından haberdar olmalıdır.

Ayrıca her şirket mobil ödemeyi kabul etmemektedir. Bayan Hoyer bunu Walmart'ta, eşyalarının parasını ödeyemediğini ve mağazanın cüzdanı Walmart Pay'e kaydolmak için tam kredi kartı numarasına sahip olmadığını keşfettiğinde zor yoldan öğrendi. Geçici bir çözüm: 1Password ve Bitwarden gibi şifre yöneticisi uygulamaları, ihtiyacınız olması durumunda kredi kartı numaraları da dahil olmak üzere hassas verileri güvenli bir şekilde saklayabilir.

Chicago'dan 27 yaşındaki Jillian Gillespie, bir yıldan uzun süre önce cüzdanını kaybettikten sonra Apple Pay'e geçtiğini söyledi. Bu, kasada ödeme yaptığınız fast-casual restoranlarda işe yarar, ancak garsonların çek teslim ettiği ve kredi kartı taşımayı beklediği oturmalı restoranlarda, zaman zaman ödeme yapmak için arkadaşlarına güvenir. Bu gibi durumlarda arkadaşlarına telafi etmek için genellikle Venmo'yu kullanır.

Bayan Gillespie, “Cüzdanımı aslında yanımda taşımıyorum, bu yüzden bazen kıçımı ısırabiliyorum” dedi.

Ben de benzer sorunlarla karşılaştım. Üç restorandan yalnızca biri ödeme yapmak için telefonumu dinlememe izin veren bir okuyucu sağladı, diğerleri ise karımın ödemek zorunda olduğu bir kredi kartı istedi.

Sigorta kartları ve diğer belgeler

Sağlık sigortası ve araba sigortası kartları gibi önemli belgelerin dijital taramaları veya fotoğrafları artık yaygın olarak orijinallerinin yerine geçmektedir. State Farm, Aetna ve Anthem gibi bazı sigorta sağlayıcıları, dijital kartlarını mobil cüzdanınıza ekleyebileceğiniz uygulamaları aracılığıyla kullanıma sunuyor. Ancak tüm sigorta kartları bu şekilde çalışmaz ve bu kartları anında bulmak zor olabilir; bir araba kazasından sonra sigorta kartınıza para yüklemek için fotoğraflara göz atmak veya doğru uygulamayı bulmakla meşgul olmak istemezsiniz. , Örneğin.

Sigorta kartlarını kolayca aramanın en kolay yolunun, tüm kartların resimlerini telefonunuzda kayıtlı bir dijital nota eklemek olduğunu buldum. iPhone'larda sigorta kartı fotoğrafınızı açın, sol alt köşedeki düğmeye dokunun ve resmi yeni bir nota kaydetmek için Notlar uygulamasını seçin. Ardından notu “Sigorta Kartları” olarak yeniden adlandırın.

Aynı şekilde Android kullanıcıları da bunu kullanabilir. Google Keep'in not alma uygulaması. Keep'te alttaki “Resim Ekle”ye dokunun. Daha sonra sigorta kartınızın fotoğrafını seçin ve kağıdı etiketleyin.

Clipper toplu taşıma kartım, sinema biletlerim ve hediye kartlarım gibi diğer kart ve belge türlerinin tamamının dijitalleştirilmesi kolaydı: Apple Cüzdan'a Ekle düğmesine dokunmak onları Apple Cüzdan uygulamama yükledi.

İD

Sürücü ehliyetlerinin dijitalleştirilmiş versiyonları hâlâ nispeten yeni ve Kaliforniya, Arizona, Connecticut, Maryland ve Utah dahil olmak üzere birçok eyalette test ediliyor. Mobil cüzdanın yetersiz kaldığı yer burasıdır.

Örneğin, Kaliforniya'da, Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Bakanlığı uygulamasını kullanarak dijital sürücü belgeniz için kaydolursunuz. Uygulama, yaşınızı ve kimliğinizi doğrulamak için taranabilecek geçici bir barkod oluşturur. Bazı eyaletlerdeki havalimanlarında artık Ulaştırma Güvenliği Ajansı'nın Ön Kontrol programına kayıtlı kişilerin dijital kimliklerini kabul ettiklerini belirten tabelalar asılıyor. Ancak pek çok eyalet henüz bu deneye katılmamıştır, bu da ehliyetinizi eve teslim etmenizi pratik hale getirmez.

Dijital kimlik kartı da henüz fiziksel sürücü belgesinin yerini alacak kabul edilebilir bir şey değil. Kaliforniya DMV, polis memurlarının, kenara çekilmeniz durumunda mobil sürücü ehliyetini kabul edemeyeceğini ve Arizona Motorlu Taşıtlar Departmanı, insanların yine de fiziksel bir kimlik taşımalarının gerekli olacağını söylüyor.

Geçtiğimiz hafta birçok markette alkol alımı sırasında kasiyerlerin dijital Kaliforniya sürücü belgesine aşina olmadığı ve barkodu kontrol edecek bir tarayıcıya sahip olmadığı ortaya çıktı. Ve bir kokteyl barda bir güvenlik görevlisi dijital kimlikleri reddetti ve fiziksel kartlar istedi.

Acil bir durumda, bir kişinin sizi tanımlaması da zor olabilir. Apple'ın Tıbbi Kimlik ve Google'ın Kişisel Güvenlik özellikleri, telefondaki bir tuş kombinasyonuna basılarak insanlara adınızı, yaşınızı ve acil durumda iletişime geçilecek kişileri gösterecek şekilde ayarlanabilir; ancak acil müdahale ekiplerinin bu özelliği nasıl kullanacaklarını bilmeleri gerekir.

Bu nedenle fiziksel kimliğinizi yanınızda taşımaya devam etmeniz en doğrusudur. Bunu cüzdan taşımadan yapmak için, bazı gençlerin yaptığı gibi, kimliği telefonunuzla telefon kılıfı arasına sıkıştırabilirsiniz. Kartın telefonu kasanın kenarlarına yaklaştırması ve ekranın düşürülmesi durumunda hasara karşı daha savunmasız hale gelmesi nedeniyle bunun kusurlu bir çözüm olduğunu buldum.

Bir hafta sonra, en iyi çözüm olduğunu düşündüğüm şeye karar verdim: Telefonumun arkasına takılan ve yalnızca iki kartı (kimliğim ve kredi kartım) barındıran manyetik bir cüzdan.

Bu hile yapmak gibi hissettirdi. Ancak 19 yaşındaki Bayan Hegab, ehliyetini taşımak için yalnızca benzer bir kart sahibini kullandığını itiraf ediyor.

Dijital ehliyet her yerde geçerli olur olmaz onu kaldıracağını söyledi.