İlk Kez Bir Haftalık Navratri Orucunu Denedim Ve İşte İki Sentim

Leila

Global Mod
Global Mod
Kendimi 'yemek için yaşayan ve yaşamak için yemeyen' insanlar kategorisinde bulduğumda, bu Chaitra Navratri 2024'te oruç tutmaya karar verdiğimde biraz şaşırdım. İster kader ister tesadüf deyin, Navratri tam da benim yaşımdayken geldi. sürekli olarak küçük bir detoks yapma ve sindirimimi iyileştirme konusunda başarısız oluyorum. Ayurveda doktoru Dixa Bhavsar Savaliya, Instagram gönderisinde orucun “sindirim sisteminize çok ihtiyaç duyulan dinlenmeyi sağladığını” açıklıyor. Her gün en iyi şekilde çalışması için her gece uykuya ihtiyacımız olduğu gibi, bağırsaklarımızın da çalışması için arada bir oruç tutmaya ihtiyacı var. en iyi şekilde.”

Binlerce insanın da oruç tutacağı mükemmel fırsatı değerlendirerek kervana atladım ve her gün bir gün oruç tutmaya ve işlerin nasıl düştüğünü veya yükseldiğini umutla görmeye karar verdim.

Orucun sağlık açısından faydaları birçok uzman tarafından da paylaşılıyor. Daha önce Instagram'da ünlü beslenme uzmanı Rujuta Diwekar, Navratri yemeklerinin doğru şekilde takip edilmesi halinde kadınları fiziksel olarak daha güçlü hale getirebilecek ve aynı zamanda hormonal bir denge oluşturabilecek besinlerle nasıl güçlendirebileceğini anlatmıştı.

Orucun ilk günü çoğumuz için kolaydır. Muhtemelen aylardır yemediğiniz vrat dostu yiyecekleri yiyeceksiniz – sabudana kheer, makhana chaat, vrat wale aloo ve benzeri. Lezzetli yiyecekler bunu kolaylaştırsa da ilk 2-3 gün vücudunuzun alışması zor olabilir. Şişkinlik ve rahatsızlık hissettim, ardından çok fazla patates yediğimi fark ettim ve beslenmemi yeniden düzenledim.

Navratri haftasında, geçmişte her zaman olduğu gibi eve getirmek yerine işe giderken taşıdığım elmayı nihayet yedim. Fotoğraf Kredisi: iStock

Fark ettiğim ilk olumlu değişiklik bu oldu; oruç tutmak, ne yediğimin, ne zaman yediğimin ve ne kadar yediğimin sürekli farkında olmamı sağladı; bu, daha önce eksik olduğum bir bilinçti. Artık 'haklı sebep' yemedim ve açlık işaretlerim hakkında daha net bir farkındalık geliştirmeye başladım.
Öyleyse okuyun: Daha Mutlu Olmanıza Giden Yol: Yiyecekler Ruh Halinizi ve Zihninizi Nasıl Etkiler?

Oruç tutarken en büyük iç savaşlardan biri, içsel öz kontrolünüzü kanalize etmektir. Herhangi bir dış etken olmadan sadece kendi isteğimle oruç tutuyordum, bu yüzden ofisimin etrafındaki o momo tezgahının önünden geçerken, arkadaşımın yanında oturup erişte yerken ve bir partide soğuk içecekleri höpürdeterek seçerken veya gece saat 2'de canı sıkıldığında bir paket bisküviyi parçalama dürtüsüne direnirken. Yiyeceğin gücü, değil mi?

İşin iyi tarafına bakarsak, oruç tutmak her gün biraz kilo vermeme yardımcı oldu ve bu terazinin (sonsuza kadar) aşağıya doğru eğilmesi, devam etmem için en büyük motive edici faktörlerden biriydi. Sadece bir hafta içinde 1 kg'dan biraz daha fazlasını kaybettim ve gelecekte benzer bir beslenme modelini izlemeye devam edersem ilerlemeyi düşünmek beni büyüledi. Bunu erken veya küçük akşam yemeklerine, bol su içmeye, daha fazla meyve yemeye, sadece açken yemek yemeye, paketli gıdalardan uzak durup ev yapımı yiyecekler yemeye ve mümkün olduğunca biraz egzersiz yapmaya borçluyum.
Öyleyse okuyun:
Keyifli Çöküş: 'Çikolata' Neden İzlemeye veya Okumaya Değer?

“Tumse na ho payega”dan payıma düşeni duymuştum [you won’t be able to do it] Bu Navratri'nin başlangıcında ve Ashtami'de ilk lokma atta (buğday unu) Poori'yi chhole ve helvayla yerken, zaferi ve tabii ki büyümde henüz çözemediğim fantastik tadı tadabiliyordum. annenin yemek pişirmesi.

Bir sonraki görevim, Navratri diyeti olmadan fazla kilolardan kurtulmaya devam etmenin daha benzer sağlıklı yollarını bulmak.

Yasal Uyarı: Bu kişisel anlatımda gösterilen sonuçlar bireyseldir ve tipik değildir. Herhangi bir diyet değişikliği veya kilo verme programına başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışın.