iPhone'dan Android'e geçiş kolaydır. Acı veren, sonradan ortaya çıkan etkilerdir.

serdal

New member
Geçen hafta geçici olarak iPhone'dan Android telefona geçtiğimde, acı dolu bir dünyaya hazırlıklıydım. 2007 yılında birinci nesil iPhone'u aldığımdan beri yalnızca Apple telefonlara sahibim. Ve diğerleri gibi ben de AirPods, Apple Watch ve iPad dahil olmak üzere birbirine çok yakışan başka Apple ürünleri satın aldım.

Bu tür bir sadakat, Apple'ı rakiplere zarar vermek ve müşterileri başka telefonlara geçmekten caydırmak için iPhone üzerinde tekelci kontrol kullanmakla suçlayan Adalet Bakanlığı'nın Apple'a karşı açtığı antitröst davasının temelini oluşturuyor. Bu teoriyi test etmek için kısa bir süreliğine iPhone'umdan ayrılmaya karar verdim.

Başlangıçta iPhone verilerimi bir Google Android akıllı telefona aktarmanın ne kadar kolay olduğuna şaşırdım. Google'ın geçişi kolaylaştırmak için geliştirdiği bir uygulamayı iPhone'uma yükleyerek kişi listemi, fotoğraf albümümü ve takvimimi Google hesabıma kopyalayabildim. Sonra, tüm bu veriler Android'de göründü.

Neredeyse bitirdim. Telefon numaramı Android cihaza aktarmak için kablosuz sağlayıcım Verizon'u aradıktan sonra görevim tamamlandı: Android'e dönüştüm.

İlk başta seçimimden memnundum; şık bir Google Pixel telefona geçiş yapmıştım. Ancak altıncı günde geçiş yapmaya hazırdım.

Bir sürü sorun eklendi. Her ne kadar Apple ürünlerimin çoğunu hâlâ kullanabiliyor olsam da, tam olarak çalışabilmesi için bir iPhone gerektiren Apple Watch'umu özlemeye başladım. Yazılım konusuna gelince, Notes hariç tüm favori uygulamalarım için Android alternatifleri bulabildim. Telefon değiştirmek teknik olarak zor olmasa da Apple'ın tercihleri hâlâ içime yerleşmişti.

Apple'ın müşterilerini iPhone'a nasıl bağladığı ve uygulamalarının rekabete zarar verip vermediği, hükümetin Cupertino devine karşı açtığı antitröst davasının merkezinde yer alıyor.

Apple ve Adalet Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı.

Bakanlık, 88 sayfalık şikayetinde iMessage, Apple'ın Cüzdan uygulaması ve Apple Watch dahil olmak üzere bir dizi Apple ürününün şirketin iPhone ile rekabet avantajını koruduğunu söyledi. Bu avantajlar gerçekten iPhone'dan vazgeçmeyi ne kadar zorlaştırıyor? İşte bulduğum şey.

iMessage kayboldu

iPhone ve Android kullanıcıları çoğunlukla e-posta, telefon görüşmeleri ve Slack gibi uygulamalar aracılığıyla birbirleriyle kolayca iletişim kurabiliyor ancak konu kısa mesaja geldiğinde hâlâ “yeşil balona karşı mavi balon” olarak bilinen bariz bir ayrım var. dır-dir. Eşitsizlik.

iPhone kullanıcıları diğer iPhone'lara kısa mesaj gönderdiğinde mesajlar mavi renkte görünür ve doğum günü konfeti animasyonu gibi özel avantajlardan yararlanabilirler. Ancak bir iPhone kullanıcısı bir Android kullanıcısına mesaj gönderdiğinde baloncuk yeşile döner, birçok özellik çalışmayı durdurur ve fotoğraf ve videoların kalitesi düşer.

Telefon numaramı Pixel telefonuna aktarmadan önce, iPhone'umu mavi baloncuk arkadaşlarıma iMessages göndermek için kullandım ve onları konuşmalarımızın yakında yeşile döneceği konusunda uyardım. “Eh!” diye yanıtladı bir arkadaşım. Ancak birçok şakacı sözden sonra kimse itiraz etmedi ve ben devam ettim.

Daha sonra, kısa mesajlarımın artık Apple'ın sunucularından geçip telefonuma ulaşmamasını sağlamak için telefon numaramın Apple'ın web sitesindeki iMessage bağlantısını kaldırmak zorunda kaldım. Eğer bunu yapmasaydım diğer iPhone'lardan kısa mesaj almayacaktım. Sonunda konuşmalar yeşile döndü. Kendimi aşağılanmaya hazırladım.

Ama kimse benim işimi zorlaştırmadı ya da beni dışlamadı. Ancak, birçok arkadaşımın bana fotoğraf göndermeyi birdenbire bıraktığını fark ettim, belki de fotoğrafların artık eskisi kadar güzel görünmeyeceğini bildikleri için.

Yıllar boyunca en yakın arkadaşlarımdan bazıları bana yalnızca güçlü gizlilik korumalarına ve iMessage ile aynı özelliklerin çoğuna sahip üçüncü taraf mesajlaşma uygulaması Signal aracılığıyla mesaj attı. Signal aynı zamanda Android için de mevcuttur ve bu geleneği sürdürmektedir.

Apple, bu yılın sonuna doğru, Google ve diğerlerinin yıllar önce mesajlaşma uygulamalarına entegre ettiği bir standart olan kapsamlı iletişim hizmetlerini sunarak iPhone ve Android kullanıcıları arasındaki metin mesajlaşmasını iyileştireceğini duyurdu. iPhone'lar ve Android cihazlar arasında gönderilen metinler yeşil kalır ancak görseller ve videolar daha kalitelidir.

Apple Cüzdanını Kaybet

iPhone'lar için mağazalardaki mobil ödemelerde tercih edilen uygulama Apple Wallet'tır; Android kullanıcıları için ise Google Wallet karşılık gelen uygulamadır. Her cüzdan uygulamasını kullanmak aynıydı: Bay Area hızlı ulaşım hizmeti için kredi kartlarımı ve Clipper kartımı yükledim.

Adalet Bakanlığı'nın Apple Wallet'a yönelik eleştirisi, Apple'ın yalnızca uygulamasına iPhone'un ödeme çipine erişim izni vermesine ve böylece rakip cüzdan hizmetlerinin ödemeler için bu çipi kullanmasını engellemesine odaklanıyor. Ancak Apple'ın Cüzdan uygulamasını tasarlama şeklinin Android cihaza geçme yeteneğim üzerinde hiçbir etkisi olmadı.

Apple Watch ve diğer ürünlerin kaybı

Bir iPhone sahibi için daha fazla Apple ürünü satın almanın temel nedeni, bunların birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmasıdır. Örneğin bir Mac dizüstü bilgisayar, iPhone ile aynı mesajlaşma, not ve hatırlatma uygulamalarının çoğunu kullanır ve veriler, Apple'ın iCloud'u kullanılarak cihazlar arasında senkronize edilir. Adalet Bakanlığı'na göre teorik olarak, Apple ekosistemine ne kadar çok yatırım yaparsanız ve Apple ürünlerinin rakip cihazlarla çalışmasını ne kadar kısıtlarsa bir iPhone'dan geçiş yapmak o kadar zor olur.

Android telefona geçtikten sonra, diğer Apple ürünlerini kullanma konusundaki hislerim orta derecede rahatsızlıktan derin hayal kırıklığına kadar değişiyordu:

• İPad, iPhone'dan bağımsız olarak çalışıyordu ancak artık kısa mesajlarımı tablette göremiyordum. Bu küçük bir şeydi çünkü iPad'imde pek mesaj atmıyorum.

• AirPods Pro'm iyiydi; müzik çalmak için hızla Pixel'e bağlandılar. Ancak olumsuz tarafı, AirPod'ların ses kalitesini kulağınızın şekline göre ayarlayan ve yalnızca iPhone'daki yazılımla çalışan bir teknoloji olan Adaptive EQ'yu kullanmasıdır. Yani ses pek iyi gelmiyor.

• Cüzdanımı ve anahtarlarımı bulmak için kullandığım küçük Apple izleyiciler olan AirTag'lerimi haritada bulmak için Android telefonumu kullanamadım. Ancak AirTag'lerim cebimdeyken Android telefon, takipçilerle mücadele etmek için tasarlanmış bir güvenlik özelliği olan “bilinmeyen bir izleyicinin” yanımda olduğuna dair bir uyarı verdi.

• Apple Watch'un kurulumu için bir iPhone gerekir ancak fitness takibi bağımsız olarak çalışabilir. Saatimi zaten kurduğum için onu spor salonunda Android telefonumun yanında kullanmaya devam edebildim. Ancak artık ayrıntılı eğitim verilerimi göremiyordum.

• Davada özellikle belirtilmeyen başka sıkıntılarla da karşılaştım ve Mac'imde, iPad'imde ve telefonumda iş ve kişisel işlerim için düzenli olarak kullandığım Apple Notes'un yerini alacak bir ürün bulmaya çalıştığımda nihayet hayal kırıklığımın doruğuna ulaştım. Alternatifleri kullandım ama hoşuma gitmedi ve yukarıda bahsettiğim sorunlar da eklenince çok fazla oldu.
Sonuç olarak: Geçiş, değişmediği sürece kolaydır

Deneyimim evrensel değil. Bazı insanlar, telefonlarını değiştirdikleri takdirde belirli Apple ürünlerinin nasıl değişeceğini diğerlerinden daha fazla önemser. Eğitim uzmanlarına göre yeşil balonun alay edilmeye ve dışlanmaya davet olduğu bilindiğinden, gençler muhtemelen okullarda iMessage eksikliğini derinden umursayacaklardır. Çocuklarını takip etmek için AirTag'leri kullanan ebeveynler, onlara erişimi kaybetmenin anlaşmayı bozan bir olay olduğunu göreceklerdir.

Bu deneyin sonucu şu: Başka bir telefona geçmek teknik olarak zor olmasa da sizi pişman edebilecek pek çok şey var.