Kayan hava durumu: Sıcak ve güneşli bir hafta sonu – beklentiler iyi olmaya devam ediyor

Felaket

New member
Sıcak ve güneşli hafta sonu – beklentiler iyi durumda


03 Haziran Cumartesi, 11:06: Almanya haftasonuna iyi hava tahminleriyle başladı: Cumartesi günü Offenbach’ta Alman Hava Durumu Servisi (DWD) sözcüsü “Sıcaklık yaz başı seviyesinde” dedi. Pazar günü çoğunlukla güneşli ve çoğunlukla kuru olacak. Güneybatı yarısında maksimum sıcaklıkların 22 ila 28 dereceye ulaşması bekleniyor. Ülkenin kuzeydoğu yarısında 19 ila 25 derece arasında hava eskisi kadar sıcak olmayacak. Ancak güneyde, en azından güney Kara Orman’daki Alpler’de, düşük bir sağanak ve gök gürültülü fırtına riski var.

Hafta başlangıcı için tahmin de iyi. Pazartesi günü genellikle güneşli veya sadece parçalı bulutlu. Ancak aşırı güney ve güneydoğuda sağanaklar ve izole, bazen şiddetli gök gürültülü fırtınalar mümkündür. En fazla 28 derece, aşırı kuzey ve kuzeybatıda 23 derece ile sıcak kalıyor. DWD’ye göre, ilerideki beklentiler de iyi: “Önümüzdeki haftaya kadar havalarda köklü bir değişiklik olmayacak.”

Bol güneş ve hafta sonu 24 dereceye varan sıcaklıklar


06:33: Aşağı Saksonya ve Bremen’de hava hafta sonu güneşli ve kuru olacak. Alman Hava Durumu Servisi’nin (DWD) tahminlerine göre, hafta sonu günde 22 dereceye varan sıcaklıkla Cuma günü başlıyor. Geceleri sıcaklık 2 ila 9 dereceye kadar düşer. Alman hava servisinin tahminlerine göre, Cumartesi ve Pazar günleri 24 dereceye kadar sıcak olması gerekiyor. Yağış beklenmiyor ve sıcaklıkların her iki gecede de 7 dereceye kadar düşmesi bekleniyor. Önümüzdeki hafta ortasından itibaren sıcaklıkların 30 dereceye yaklaşması ve yükselen sıcaklıklarla birlikte yağış bekleniyor.

Orman uzmanı, hafta sonu orman yangını riskinin artmasını bekliyor


02 Haziran Cuma 06:32: Thüringenforst, ilk orman yangınlarından sonra olası başka yangınlara karşı uyarıda bulunuyor ve doğada daha dikkatli olunması çağrısında bulunuyor. Devlet Ormancılık Dairesi sözcüsü Horst Sproßmann, talep üzerine “Thüringen ormanlarında orman yangını riskinin hafta sonu artmaya devam edeceğini varsayıyoruz” dedi. 20 derecenin üzerinde sabit sıcaklıklara ve çok az yağmur ihtimaline sahip önceki hava durumu tahminleri ile durum daha kritik hale geliyor.

Özellikle insanlar boş zamanlarını ve güzel havayı dinlenmek için orman gezileri için kullandıkları için. Sproßmann, “Ne yazık ki, Thüringen ormanlarında yıl boyunca sigara içme yasağı olmasına rağmen, ormandaki ünlü sigara izmaritleri görünmeye devam ediyor” diyor. Yoldan geçen bir arabanın camından dikkatsizce atılan bir sigara bile yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Ancak ormandaki cırcır böcekleri de giderek artan bir sorun haline geliyor.

Bu sezon şimdiye kadar, çoğunlukla doğu Thüringen’deki nispeten küçük alanlarda olmak üzere yalnızca birkaç orman yangını oldu. Ancak Çarşamba günü, Kyffhäuser’de çıkan bir orman yangınında söndürme çalışmaları sırasında iki kurtarma görevlisi hafif yaralandı.

Güney Thüringen’de Perşembe günü bazı orman dairelerinde çok yüksek bir orman yangını riski vardı. Orada, aşırı derecede tehlike altındaki orman alanları halka kapatılabilir. Yüzme gölü alanları da etkilenebilir, örneğin yıkananların kamp ateşlerini ihmal etmelerini önlemek için.

Hessen’de 28 dereceye kadar


07:21: Hesse’de hafta ortasında yaz da söz sahibi. Offenbach’taki Alman Hava Durumu Servisi’ne (DWD) göre, Çarşamba günü güneyde 28 dereceye kadar sıcaklık mümkünken, ülkenin geri kalanında da en az 24 derece ile sıcak olacak. Geceleri 13 ila 7 dereceye kadar soğur.

Perşembe günü, güney Hessen’de de gün içinde sıcaklıklar 28 dereceye kadar yükselirken, kuzeyde hala 21 ila 24 derece beklenebilir. Ayrıca kuzeyden hafif ve orta kuvvette rüzgar esecek. Geceleri, düşük sıcaklıklar 12 ila 8 derece arasındadır.

güneşli ve kuru Hava durumu kuzeyde bekleniyor


07.20: Hafta ortasında yurdun kuzeyinde hava güneşli olacak ve hava kuru kalacak. Alman Hava Durumu Servisi’nin (DWD) Çarşamba günü yaptığı tahminlere göre en yüksek sıcaklıklar 24 dereceye kadar ulaşacak. Geceden perşembeye kadar 8 dereceye kadar soğur. Yağış beklenmiyor. Alman hava servisinin tahminlerine göre, hava, gün boyunca 17 ila 22 derece arasında değişen sıcaklıklarla, haftanın geri kalanında büyük ölçüde benzer kalmalıdır. Sıcaklıkların ancak önümüzdeki hafta başında 24 derecenin üzerine çıkması bekleniyor. Artan yağış da mümkündür.

Çarşamba günü Kuzey Ren-Vestfalya’da 27 dereceye kadar


06.43: Kuzey Ren-Vestfalya halkı, çarşamba günü yeni bir yaz gününü dört gözle bekleyebilir. Essen’deki Alman Hava Durumu Servisi’ne (DWD) göre, Ren Nehri üzerinde ve batısında 27 dereceye kadar ulaşılıyor. Sadece Kahler Ast’ta 19 derecede biraz soğuyor. Yağmur beklenmiyor. Geceleri sıcaklık 11 ila 7 dereceye düşer.

Perşembe günü güneş kendini yalnızca güneyde tam olarak gösterebilir. Gün başında özellikle yurdun kuzey ve orta kesimlerinde bulutlu olması bekleniyor. Münsterland’da sıcaklıklar 18 ila 20 derece arasında, güneyde 23 dereceye kadar da mümkündür. Gece 9 ila 6 derece arasındaki sıcaklıklarda kuru kalır.

Berlin ve Brandenburg’da 27 dereceye kadar


31 Mayıs Çarşamba, 05:44: Çarşamba günü, Alman Hava Durumu Servisi (DWD), Berlin ve Brandenburg’da yaz sıcaklıklarının 24 ila 27 derece arasında olmasını bekliyor. Bu nedenle insanlar “gün boyu güneş ışığını” dört gözle bekleyebilirler. Sadece geçici olarak yüksek, ince bulutlar gökyüzünde dolaşırlar. Kuzeybatıdan hafif bir rüzgar esiyor.

Geceden perşembeye kadar yavaş yavaş içeri giriyor. Sıcaklıklar 12 ila 8 dereceye düşüyor. Perşembe parçalı bulutlu başlayacak, öğle saatlerinden itibaren hava çoğunlukla güneşli olacak. Maksimum değerler Uckermark’ta 19 derece, Berlin’de 22 derece ve güney Brandenburg’da 25 dereceye kadar çıkıyor.

Cuma gecesi ise 10 ila 7 derece arasında sıcaklıkla bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Cuma günü hava ilk başta yerel olarak bulutlu kalacak, daha sonra düzelecek. DWD’ye göre, sıcaklıklar hafif bir 19 ila 22 dereceye yükselecek.

Alman hava durumu servisi bahar bilançosunu sunuyor


30 Mayıs Salı, 07:39: Alışılmadık derecede yağışlı ve genellikle serin: Bu yıl, bahar havasının gelmesi uzun zaman alacak gibi görünüyordu. Alman Hava Durumu Servisi (DWD) Salı günü Mart, Nisan ve Mayıs aylarının meteorolojik olarak nasıl sınıflandırılacağını açıkladı. Bir ön değerlendirmeye göre, yağmur miktarı özellikle dikkat çekicidir: metrekare başına ortalama 118 litre ile 2022’nin kuru baharını, metrekare başına 200 litreden fazla ile 2023’ün çok daha yağışlı bir baharı izledi.

Kısmen gür yeşil bitki örtüsünün gösterdiği gibi, doğa minnetle yağmuru emdi. “Bu, artık iyice nemlenmiş olan derin toprak katmanlarına yardımcı oldu. DWD sözcüsü Andreas Friedrich, “Burası yaz için çok daha iyi bir başlangıç noktası” dedi. Sıcaklık açısından normal bir bahar gibi görünüyor.

Birkaç küçük orman yangını – şimdiye kadar geçen yıla göre daha az yangın çıktı


29 Mayıs Pazartesi, 17:35: Pentecost’ta Brandenburg’da birkaç küçük orman yangını çıktı. Alman Basın Ajansı’nın Pazartesi günü orman yangından korunma görevlisi Raimund Engel, Lychen’de (Uckermark) ve Lindow’da (Ostprignitz-Ruppin bölgesi), her biri 5000 metrekarelik bir alanın yandığını söyledi. Büyük bir yanan odun yığını, Potsdam-Mittelmark bölgesindeki Kleinmachnow yakınlarında bir orman yangınını tetikledi. Engel, yanan alanın 200 metrekare olduğunu söyledi. 115 otoyoluna yakınlığı nedeniyle itfaiye ekipleri olası görme bozukluğu konusunda uyardı.

Orman yangından korunma görevlisine göre, Pazartesi günü Elbe-Elster bölgesindeki Finsterwalde’de de bir orman yangını çıktı. 2500 metrekare alana sahiptir. Saksonya sınırındaki Spree-Neiße semtindeki Jämlitz’de yaklaşık 200 metrekarelik bir alanda çıkan yangın şimdiden söndürüldü. Boitzenburg yakınlarında 1.3 hektarlık Uckermark bölgesinde çıkan daha büyük bir yangın da Pazar günü söndürüldü.

“Wiola” ülkede kuru hava sağlar – orman yangını riski artar


29 Mayıs Pazartesi, 10:49: Hoch “Wiola”, hafta sonuna kadar Saksonya-Anhalt’taki insanlara güneşli havalar getirmeye devam edecek. Alman Hava Durumu Servisi’nin (DWD) Pazartesi günü Leipzig’de açıkladığı üzere sıcaklıklar 21 ila 25 santigrat derece maksimum değerlere ulaşıyor. Rüzgârın neredeyse hiç fark edilmediğini ve birkaç buluttan yağmur beklenemeyeceğini söylediler. DWD, UV radyasyonunu hafife almamanız ve kendinizi örneğin güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka ile korumanız konusunda uyardı. İmkanı olanların öğle güneşinden kaçınması gerektiği söylendi.

Bu arada, Saksonya-Anhalt’ın bazı bölgelerinde orman yangını riski artıyor. Örneğin, Landeszentrum Wald tarafından yapılan güncel bir incelemeye göre, Jerichower Land’de Cumartesi gününden bu yana ve Stendal bölgesinde Pazar gününden bu yana toplam beşte dört tehlike seviyesi yürürlükte. Dördüncü seviye aynı zamanda ülkenin doğusunda, yani Dübener Heide’de, Vorfläming’de ve Wittenberg çevresindeki Elsterland’da da geçerlidir. En düşük uyarı seviyesi şu anda yalnızca Autobahn 2’nin güneyindeki Börde için rapor edilmiştir.

Belirli davranış kuralları, orman yangını uyarı seviyeleri ile ilişkilidir. İki ile beş arasındaki tehlike seviyelerinde, diğer şeylerin yanı sıra, ormanda sigara içmek veya barbekü alanlarının dışında ateş yakmak yasaktır. Yetkililer, orman yangını riskini değerlendirirken Saksonya-Anhalt’ı 18 bölgeye ayırıyor.

Brandenburg’da orman yangını tehlikesi arttı


28 Mayıs Pazar, 17:37: Pentecost Pazar günü Brandenburg’da orman yangını riski arttı. Çevre Bakanlığı’na göre Uckermark’ta orman yangını çıkma riski çok yüksekti. Potsdam ve Brandenburg/Havel’in yanı sıra kuzey, batı ve güneybatıdaki dokuz bölge için yüksek tehlike seviyesi belirlendi. Brandenburg’un doğu ve güneydoğusundaki dört ilçe ile Cottbus ve Frankfurt’ta (Oder) orta-yüksek risk vardı. Orman yangınından korunma görevlisi Raimund Engel, uzun süreli kuraklığın kendisini hissettireceğini umuyor.

Cumartesi günü, tüm ilçe ve şehirlerde orman yangını riski hala orta düzeydeydi. Seviyeler, diğer şeylerin yanı sıra yağış, nem, rüzgar hızı ve sıcaklığa göre hesaplanır. Eyalet ormancılık dairesine göre, Brandenburg ülke çapında en yüksek orman yangını riski taşıyan eyalettir.

Alman Hava Durumu Servisi (DWD), durumun Whit Pazartesi günü gevşemesini bekliyor. Çarşamba için ülkedeki çoğu yer için yüksek risk öngörüyor. Sınıflandırma, hava sıcaklığı, bağıl nem, rüzgar hızı, yağış oranı ve atmosferdeki radyasyona dayanmaktadır.

Pentekost tatilleri ve uzun hafta sonları: hava en iyi halinde


17:07: Hava Hamsin Yortusu’nun en iyi tarafını gösteriyor: Alman Hava Durumu Servisi’ne göre Cumartesi, büyük ölçüde bulutsuz kalacak ve maksimum 25 derece sıcaklık olacak. Pazar günü Hamsin Yortusu’nda Alpler’de münferit sağanaklar ve gök gürültülü fırtınalar olabilir, sıcaklıklar 20 ila 27 derece arasındadır. Whit Pazartesi daha sonra Tuna Nehri üzerinde maksimum 26 derecelik sıcaklıklarla güneş ve bulutların bir karışımını sunar.

Cumartesi günkü futbol şampiyonası maçı için yaz başında hava bekleniyor


10.04: Kuzey Ren-Vestfalya’daki insanlar güneşli ve büyük ölçüde kurak bir hafta sonu bekleyebilirler. Alman Hava Durumu Servisi’ne (DWD) göre, Cuma günü sıcak yüksek basınçlı hava olması bekleniyor. Gün açık, güneşli ve yağışsız olacak, ancak bazı bölgelerde bulutlu da olabilir. Maksimum değerler 17 ile 20 derece arasındadır, yüksek rakımlarda 16 derece civarında olması gerekir. Cumartesi-Cuma arası parçalı bulutlu ve yağışsız olacak. Sıcaklıklar 7-4 dereceye düşer, dağların vadilerinde yerel yer donları olabilir.

Futbol taraftarları Cumartesi gününü dört gözle bekleyebilir: Cumartesi öğleden sonra Dortmund’da oynanacak Bundesliga şampiyonluk maçına uygun olarak, gün güneşli ve kuru olacak ve ara sıra düz kümülüs bulutları oluşacak. Sıcaklıklar maksimum 20 ila 24 derece, Hochsauerland’da 18 derece. Pazar günü de öğleden sonra kuzeybatıda hafif sağanaklar görülse de havanın açık olması bekleniyor. Maksimum sıcaklıklar hafifçe 21 ila 25 dereceye yükselir, Kahler Asten’de maksimum 17 derece olmalıdır.

Sörf İpuçları:

Hava durumu hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki sayfalarda bulabilirsiniz.
 
Üst