Kayan yazıdaki uyarı grevleri: Sendika, Bahlsen’de uyarı grevleri ilan ediyor

Felaket

New member
sendika istifa etti uyarı grevleri Bahlsen’de


3 Haziran Cumartesi, 15:30: Şekerleme endüstrisindeki toplu pazarlık anlaşmazlığında, Gıda, Zevk ve Restoranlar Sendikası (NGG), Varel’deki (Friesland bölgesi) lüks tüketim malları üreticisi Bahlsen’de uyarı grevi ilan etti. Cumartesi günü Oldenburg NGG genel müdürü Matthias Brümmer’e göre, Varel fabrikasında çalışma Pazartesi sabahı erken vardiyanın başlamasıyla birlikte durdurulacak. Orada 247 çalışan bisküvi yapıyor.

Brümmer, “Şekerleme endüstrisinde kriz yoktur, yalnızca satış rekorları vardır” dedi. Çalışanlar da bundan payına düşeni istedi. Süpermarketlerdeki rekor fiyatlar, hızla yükselen kiralar ve akaryakıt fiyatları nedeniyle mali kaygılar çok büyük.

NGG sendikası, şu anda sektördeki yaklaşık 60.000 çalışan için daha yüksek ücretler konusunda Federal Şekerleme Endüstrisi Birliği ile müzakere ediyor. Kendi açıklamalarına göre sendika, iki tur başarısız müzakerenin ardından Almanya çapında bir uyarı greviyle baskıyı artırmak istiyor. Haziran ayında Almanya genelinde yaklaşık 50 şirket greve gidecek.

Şimdiye kadar işveren teklifi, ücretlerin 2023’te yüzde 3,8 ve 2024’te yüzde 2,9 artırılmasını öngörüyor. Bu, birçok çalışanın istikrarsız durumunun hakkını vermiyor, diye eleştirdi Brümmer.

Sendika alt ücret gruplarında ayda 500 avro, diğer gruplarda 400 avro ve kursiyerler için ayda 200 avro daha talep ediyor.

EVG: grev tehdidi şimdilik askıya alındı - bu hafta başlarında demiryollarıyla görüşmeler


19:41: Demiryolu ve ulaştırma sendikası (EVG) grev tehdidini şimdilik askıya aldı. Bir sendika sözcüsü Cuma günü AFP haber ajansına Deutsche Bahn’ın önümüzdeki hafta başlarında küçük çaplı görüşmeler yapmayı kabul ettiğini söyledi. O zamana kadar grev olmayacak, ancak olası bir iş anlaşmazlığı için hazırlıklar “sürüyor”.

EVG, başlangıçta bir tarih belirtmeden Çarşamba günü başka uyarı grevleri ilan etmişti. Gelecek Pazartesi’yi mümkün olan en erken tarih olarak adlandırdı. Perşembe akşamı, kendi ifadelerine göre, EVG sözcüsüne göre kabul edilen demiryolu müzakerecilerine kısa vadeli bir görüşme daveti gönderdi.

Demiryolu başlangıçta, sendikanın tutumunu gerekçe göstererek daha fazla müzakereyi ve yeni bir teklif sunulmasını reddetmişti. İK direktörü Martin Seiler, EVG’nin orijinal gerekliliklerinde inatla ısrar ettiğini ve taviz vermeye istekli olmadığını söyledi. Müzakereler “anlamsız”.

Sendika sözcüsü bu temsili reddetti. Toplu pazarlıktaki ilk talebin nihai olarak sonuca tekabül etmeyeceği tamamen açıktı. Ancak maaş açısından, özellikle düşük gelirliler için daha fazla harekete ihtiyaç var.

EVG şimdiye kadar tüm çalışanlar için yüzde on iki daha fazla ücret ve on iki aylık bir dönem için en az 650 avro daha talep etti. Alt gelir grupları böyle bir asgari artıştan faydalanacaktır. Demiryolu şimdiye kadar düşük gelirler için yüzde on iki, orta gelirler için yüzde on ve yüksek gelirler için yüzde sekizlik bir yüzde artışının yanı sıra toplam 2850 avroluk vergiden muaf bir enflasyon düzeltmesi teklif etti.

EVG, Deutsche Bahn teklifinde sunulan 24 aylık süreden de özellikle rahatsız. On iki aylık bir süre için ısrar ediyor.

Bavyera perakende sektöründeki uyarı grevleri devam ediyor


06.40: Verdi hizmetler sendikası, bu Cuma günü Bavyera perakende satışında bir kez daha uyarı grevi çağrısında bulundu. Augsburg, Donauwörth, Erlangen, Münih, Nürnberg ve Rosenheim’daki H&M çalışanları, Erding, Geretsried, Moosburg ve Münih’teki Kaufland çalışanları, Bamberg’deki Lidl, Münih’teki Massimo Dutti, Rosenheim’daki Media Markt ve Münih’teki bireysel Rewe şubeleri çağrıldı. .

Verdi’ye göre Buttenheim ve Eitting’de Rewe merkez depoları ile Münih’te Zara da bulunuyor. Sendika, bireysel şirketlerin birkaç gündür grevde olduğunu söyledi.

Bavyera perakende ticaretinde toplu pazarlık 13 Haziran’da, Bavyera toptan ve dış ticaretinde 16 Haziran’da devam edecek. Verdi, diğer şeylerin yanı sıra perakende ve posta siparişi için saatte 2,50 avro, toptan ve dış ticarette yüzde 13’lük bir artış talep ediyor.

Grevler Salı günü Fransa’da hava trafiğini engelledi


02 Haziran 2023 Cuma 06:37: Fransa’da uzun süredir karar verilen emeklilik reformuna yönelik grevler, Salı günü hava trafiğinde kısıtlamalara yol açtı. Sivil Havacılık Otoritesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, havayollarına Paris Orly Havalimanı’ndaki kalkış ve inişlerini üçte bir oranında azaltma talimatı verdiğini duyurdu. Lyon, Marsilya, Nice, Toulouse, Bordeaux ve Nantes havalimanlarında hava trafiği yüzde 20 azaltılacak.

Fransa’da emeklilik yaşı kademeli olarak 62’den 64’e çıkacak. Nisan ortasında yürürlüğe giren ve Eylül ayından itibaren yürürlüğe girecek olan reforma karşı Salı günü son kez protesto ve grevler olabilir. Hava trafik kontrolörleri de o gün greve gitmek istiyor.

Mainz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde artık grev beklenmiyor


1 Haziran Perşembe 07:20: Mainz’deki Üniversite Tıp Merkezi’ndeki toplu pazarlık sırasında Çarşamba günü bir anlaşma yapıldı. Verdi sendikasından bir sözcü, “Bu nedenle başka grevler planlanmıyor” dedi. Verdi üyelerinin artık Haziran ayı sonuna kadar oylayabilecekleri bir sonuç elde edildi. Sözcü, “Toplu pazarlık komitemiz sonucun kabul edilmesini tavsiye ediyor” dedi. Üniversite tıbbının 7000’den fazla tıp dışı çalışanı müzakerelerden etkileniyor.

Pakette bir yenilik, iki dilim halinde ödenecek net 3000 avro tutarında bu yıl için enflasyon tazminat primi. Ayrıca, ücretlerin 1 Ocak 2024’ten itibaren ayda 200 avro artı yüzde iki artırılması planlanıyor. Verdi sözcüsü, 1 Ağustos 2024’ten itibaren yüzde dört daha fazla olması gerektiğini söyledi. Müzakere masasında iyi bir sonuca varabildiğimiz için mutluyuz” dedi.

Çarşamba günkü müzakerelerden önce, odada başka olası grevler de vardı. Mayıs ayının başında, Rheinland-Palatinate’deki en büyük hastanenin tıbbi olmayan çalışanları birkaç gün süren bir uyarı grevine gitti. Müzakereler 22 Mart’ta başladı.

Bahn şimdilik EVG ile daha fazla müzakereyi reddediyor


31 Mayıs Çarşamba, 04:49: Deutsche Bahn’ın son teklifinin demiryolu ve taşımacılık sendikası (EVG) tarafından reddedilmesinin ardından, şirket başlangıçta daha fazla toplu pazarlığı reddetti. DB İK Direktörü Martin Seiler Çarşamba gecesi “Şu anda anlamsız çünkü EKG bir milimetre hareket etmiyor” dedi. EVG’nin üçüncü, yine büyük ölçüde geliştirilmiş DB teklifinin sabit oranlı reddi “anlaşılmaz”.

Seiler, EVG’nin herhangi bir taviz vermediğini ve herhangi bir çözüm önermediğini, ancak “basitçe inatla ilk taleplerinde ısrar ettiğini” eleştirdi. Yetkili, demiryolunun şimdi genel durumu kapsamlı bir şekilde değerlendirmek ve sorumlu komitelerde daha ileri adımları tartışmak istediğini duyurdu.

EVG’nin baş müzakerecisi Kristian Loroch Salı akşamı sendikanın taleplerinin temel noktalarının “hala yerine getirilmediğini” açıkladı. Demiryollarını “acilen” “tekliflerini derhal yeniden düzenlemeye” ve “bizimle hemen daha fazla müzakere etmeye” çağırdı. Bu, Çarşamba gününden itibaren mümkündür.

Salı günü Loroch, müzakerelerin demiryollarının çıkarına olması gerektiğini vurguladı, “çünkü biz müzakere masasında oturduğumuz sürece grev olmayacak.” EVG, devam eden toplu pazarlık anlaşmazlığında iki kez grev çağrısı yapmıştı. Daha sonra Mayıs ayı ortası için 50 saatlik bir uyarı grevi çağrısında bulundu. Frankfurt am Main’deki iş mahkemesinde demiryollarıyla bir anlaşmaya varılmasının ardından, grevi şimdilik askıya aldı ve her iki taraf da yeniden müzakerelere başladı.

Demiryolları Perşembe günü, bu yıl başlaması gereken yüzde on ikiye varan ücret artışları sağlayan yeni bir teklif sunmuştu.

Seiler, EVG’yi “reddedilmeyle herkesi zor duruma sokmakla” suçladı. “Şu an için çalışanlar acilen bekledikleri ücret artışını alamıyor. Yolcular ve şirket tamamen çözülmemiş bir durumla uğraşmaya devam etmek zorunda.” DB zaten üç teklif sundu, iki kez onları zorladı ve EVG’ye doğru ilerlemeye devam etti, diye açıkladı.

Toplu pazarlık anlaşmazlığı: EVG, Deutsche Bahn’ın son teklifini “yetersiz” olarak reddediyor.


22:46: EVG sendikası, Deutsche Bahn’ın toplu pazarlık anlaşmazlığındaki son teklifini “yetersiz” olarak reddetti, ancak müzakerelere devam etmek istiyor. “Taleplerimizin temel noktaları hala karşılanmadı. Demiryolu ve ulaştırma birliği (EVG) müzakerecisi Kristian Loroch Salı akşamı, DB AG’den teklifini derhal yeniden düzenlemesi acilen talep ediliyor ”dedi. Deutsche Bahn’ı “bizimle hemen müzakere etmeye” çağırdı. Bu, Çarşamba gününden itibaren mümkündür.

Loroch, “Şu anda masada olan şey sosyal olarak adaletsiz” dedi. Planlanan yüzde ölçeği, “özellikle bu sefer önemli ölçüde daha fazlasını elde etmek istediğimiz daha düşük ücret grupları” için dezavantaj oluşturuyor. Demiryolları Perşembe günü, bu yıl başlaması gereken yüzde on ikiye varan ücret artışları sağlayan yeni bir teklif sunmuştu.

Salı günü Loroch, müzakerelerin demiryollarının çıkarına olması gerektiğini vurguladı, “çünkü biz müzakere masasında oturduğumuz sürece grev olmayacak.” EVG, devam eden toplu pazarlık anlaşmazlığında iki kez grev çağrısı yapmıştı. Daha sonra Mayıs ayı ortası için 50 saatlik bir uyarı grevi çağrısında bulundu. Frankfurt am Main’deki iş mahkemesinde demiryollarıyla bir anlaşmaya varılmasının ardından, grevi şimdilik askıya aldı ve her iki taraf da yeniden müzakerelere başladı.

İlerleyen sayfalarda uyarı ihtarları hakkında daha fazla bilgi.
 
Üst