Mastodon nedir ve insanlar neden bunun için Twitter’dan ayrılıyor?

serdal

New member
Mastodon, iletişim protokollerini paylaşan bir grup birleşik platform olan Fediverse veya Federated Universe’ün bir parçasıdır.

Twitter’dan farklı olarak Mastodon, gönderileri bir algoritmaya dayalı olmak yerine kronolojik sırada sunar. Ayrıca reklamı yoktur; Mastodon, büyük ölçüde kitlesel fonlama yoluyla finanse edilmektedir. Çoğu sunucu, onları kullanan kişiler tarafından finanse edilir. Mastodon’un barındırılan sunucuları – Mastodon Social ve Mastodon Online – içerik yaratıcıları tarafından yaygın olarak kullanılan bir üyelik ve abonelik hizmetleri platformu olan Patreon tarafından finanse edilmektedir.

Mastodon görsel olarak Twitter’a benzese de, kullanıcı deneyimi daha çok insanların kendi kültürleri ve kuralları olan sunuculara katıldığı bir ses ve mesajlaşma uygulaması olan Discord’a benziyor.

Twitter ve Discord’dan farklı olarak Mastodon, kullanıcılarını veya sunucu oluşturan insanları herhangi bir şey yapmaları için kandırma yeteneğine sahip değildir. Bu, içerik denetimi veya hangi gönderilerin saklanması ve hangilerinin silinmesi gerektiğine ilişkin kuralların ayarlanmasını içerir.

Bununla birlikte, sunucular birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini veya paylaşılan bir gönderi akışında etkileşime girip girmediklerini belirleyebilir. Örneğin Gab, Mastodon’un kodunu kullandığında, Mastodon Social ve diğer bağımsız sunucular Gab’in sunucusunu bloke ederek Gab’in gönderilerinin bu sunucuları kullanan kişilerin akışlarında görünmesini engelledi.

Mastodon’a nasıl gidilir?


Mastodon’a katılmak için bir sunucuda bir hesaba kaydolun. Bu site, hesabınızın, profilinizin ve yayınlarınızın evidir. Bazı siteler anında kayda izin verirken, diğerleri onay veya davet gerektirir. fediverse.party, en az 4.000 bağımsız sunucu olduğunu tahmin ediyor. “Evrendeki tüm çılgınlar” için bir sunucudan Birleşik Krallık için bir sunucuya kadar birçok sunucu günceldir.

Bir e-posta hesabında olduğu gibi, kullanıcı adınız sunucunun adını içerir.Örneğin, Mastodon Social’da olası bir kullanıcı adı [email protected] olacaktır. Hangi sunucuya giriş yaparsanız yapın, diğer Mastodon sunucularını kullanan kişilerle etkileşime geçebilir veya farklı bir sunucuya geçiş yapabilirsiniz. Bir hesaba kaydolduktan sonra, Mastodon’un tweet versiyonu olan “toots” gönderebilirsiniz. Ayrıca, bir retweet’e eşdeğer olan diğer kişilerin tootlarını da güçlendirebilirsiniz.
 
Üst