Meta'nın Ray-Ban Akıllı Gözlükleri görmek, duymak ve konuşmak için yapay zekayı kullanıyor. Nasıl birisin?

serdal

New member
Teknoloji sektörünün tuhaflaştığının bir işareti olarak Meta, video yakalayan kamera gözlüğü Ray-Ban Meta'yı yalnızca bilim kurgu filmlerinde görülen bir cihaza dönüştürecek büyük bir güncellemeyi yakında yayınlamayı planlıyor.

Gelecek ay, yeni yapay zeka yazılımını kullanan gözlükler, Her filmindeki yapay zeka asistanına benzer şekilde gerçek dünyayı görebilecek ve gördüğünüzü anlatabilecek.

300 dolardan başlayan çerçeve ve 17 dolardan başlayan lens seçenekleriyle satışa sunulan gözlükler, ağırlıklı olarak fotoğraf ve video çekmek ve müzik dinlemek için kullanılıyordu. Ancak yeni yapay zeka yazılımıyla, diğer şeylerin yanı sıra ünlü yerleri taramak, dilleri tercüme etmek, hayvan türlerini ve egzotik meyveleri tanımlamak için kullanılabilirler.

Yapay zeka yazılımını kullanmak için kullanıcıların “Hey, Meta” demesi ve ardından “Bak ve bana bunun ne tür bir köpek olduğunu söyle” gibi bir komut vermesi yeterli. gözlükteki minik hoparlör çalınır.

Yapay zeka yazılımı kavramı o kadar yeni ve tuhaf ki biz – Brian Bunu duyduktan sonra denemek istedik. Meta bize güncellemeye erken erişim olanağı verdi ve son birkaç haftadır bu teknolojiyi deniyoruz.

Hayvanat bahçesinde, marketlerde ve müzede yapay zekayı soru ve taleplerle rahatsız ederken gözlük taktık.

Sonuç: Sanal asistanın hatalarından (bir maymunu zürafa sanması gibi) hem eğlendik hem de bir kurabiye paketinin glütensiz olduğunu belirlemek gibi yararlı görevleri yerine getirmesinden etkilendik.

Bir Meta sözcüsü, teknolojinin hâlâ yeni olması nedeniyle yapay zekanın her zaman her şeyi doğru yapamayacağını ve geribildirimin zamanla gözlükleri geliştireceğini söyledi.

Meta'nın yazılımı aynı zamanda sorularımızın ve yapay zekanın cevaplarının ekran görüntülerinde yakaladığımız transkriptlerini de oluşturdu. İşte Meta'nın asistanıyla geçirdiğimiz ayın önemli anları.

Evcil Hayvanlar

Ne yapıyorsun? Meta'nın yapay zekasını denemek zorunda kaldığım ilk kişi elbette Corgi Max'imdi.Şişman köpeğe baktım ve sordum, “Hey Meta, neye bakıyorum?”

Asistan, “Sevimli bir Corgi köpeği dili dışarıda yerde oturuyor” dedi. Doğru, özellikle de sevimli olma kısmı.

Ne yapıyorsun? Meta'nın yapay zekası, köpeğim Bruna'yı “siyah ve kahverengi Bernese Dağ Köpeği” olarak doğru bir şekilde tanıdı. Yapay zeka yazılımının onu bir ayı zannetmesini bekliyordum; hayvan komşuları da çoğunlukla onu bir ayı sanıyordu.

Hayvanat Bahçesi hayvanları

Ne yapıyorsun? Yapay zeka köpeğimi doğru bir şekilde tanımladıktan sonraki mantıklı adım, onu hayvanat bahçesindeki hayvanlar üzerinde denemekti. Geçenlerde California, Oakland'daki Oakland Hayvanat Bahçesi'ni ziyaret ettim; burada papağanlar, kaplumbağalar, maymunlar ve zebralar da dahil olmak üzere yaklaşık bir düzine hayvana hayran kalarak iki saat geçirdim. “Hey Meta, bak ve bana bunun nasıl bir hayvan olduğunu söyle” dedim.

Yapay zeka çoğu zaman yanılıyordu, bunun nedeni kısmen birçok hayvanın kafeslerde ve daha uzakta tutulmasıydı. Diğer şeylerin yanı sıra, primatı zürafayla, ördeği kaplumbağayla ve mirketi dev pandayla karıştırdı. Öte yandan yapay zekanın, Zebraların yanı sıra Mavi ve Altın Amerika Papağanı adı verilen bir papağan türünü de doğru bir şekilde tanımlaması beni çok etkiledi.

Bu deneyin en tuhaf kısmı bir yapay zeka asistanıyla çocuklar ve ebeveynleri hakkında konuşmaktı. Ben kendi kendime mırıldanırken, onlar parktaki tek yetişkini dinlemiyormuş gibi davrandılar.

Yemek yemek

Ne yapıyorsun? Ayrıca özel bir market alışverişi de yaptım. Safeway'de olmak ve kendi kendime konuşmak biraz garipti, bu yüzden sesimi alçak tutmaya çalıştım. Yine de birkaç yan bakış attım.

Meta'nın yapay zekası çalıştığında çok sevimliydi. Tuhaf görünüşlü bir paket Oreo aldım ve ondan ambalaja bakıp glutensiz olup olmadıklarını söylemesini istedim. (Durum böyle değildi.) Bunun gibi sorulara yarı yarıya doğru yanıt verdi, ancak etiketi okumaya kıyasla zaman kazandırdığını söyleyemem.

Ancak bu kavanozları almaya karar vermemin asıl nedeni, kendi Instagram yemek pişirme programımı başlatmaktı; bu, hafta boyunca kendimle konuşurken yemek yaparken kendimi kaydettiğimi söylemenin gurur verici bir yoluydu. Bu gözlükler telefonu ve tek elle kullanmaktan çok daha kolay hale geldi.

Yapay zeka asistanı aynı zamanda mutfakta yardım da sağlayabilir. Mesela bir çorba kaşığının içinde kaç çay kaşığı olduğunu bilmem gerekiyorsa ve ellerim zeytinyağıyla kaplıysa, bunu bana bildirmesini sağlayabilirim. (Bir çorba kaşığı üç çay kaşığı içerir, bilgi amaçlıdır.)

Ancak yapay zekadan elimdeki bir avuç dolusu malzemeye bakıp bir tarif bulmasını istediğimde, hızlı bir şekilde yumurtalı muhallebi talimatlarını verdi; talimatları kendi hızımda takip etmem açısından pek yararlı olmadı.

Aralarından seçim yapabileceğiniz bir avuç örneğe sahip olmak daha yararlı olabilirdi, ancak bu, arayüzde ince ayarlar yapılması ve hatta lenslerimde bir ekran gerektirebilir.

Bir Meta sözcüsü, kullanıcıların asistandan daha kesin ve faydalı yanıtlar almak için takip soruları sorabileceklerini söyledi.

Ne yapıyorsun? Markete gittim ve bulabildiğim en egzotik meyveyi aldım: dinozor yumurtasına benzeyen pullu yeşil bir meyve olan cherimoya. Meta'nın yapay zekasına onu tanımlaması için birkaç şans verdiğimde, her seferinde farklı bir tahminle geldi: çikolata kaplı ceviz, sert çekirdekli meyve, elma ve son olarak da muz olmayan ama yakın bir durian.

Anıtlar ve müzeler

Ne yapıyorsun? Yeni yazılımın önemli noktaları ve anıtları tanıma yeteneği işe yaramış gibi görünüyordu. Meta'nın yapay zekası, San Francisco şehir merkezindeki bir bloktan yüksek bir kubbeye baktı ve doğru yanıt verdi: “Belediye Binası.” Bu güzel bir numara ve eğer turistseniz faydalı olabilir.

Diğer zamanlar şans meselesiydi. Şehirden eve, Oakland'daki evime doğru giderken, Meta'ya önümdeki pencereden dışarı bakarken (elbette iki elimle direksiyonda) hangi köprüde olduğumu sordum. İlk tepki Golden Gate Köprüsü oldu ama bu yanlıştı. İkinci denemenin Körfez Köprüsü'nde olduğu ortaya çıktı ve bunu doğru yapmak için gereken tek şeyin yeni bölümün uzun, beyaz asılı direklerinin daha net bir çekimi olup olmadığını merak ettim.

Ne yapıyorsun? Meta'nın yapay zekasının tur rehberi rolünü üstlenip üstlenemeyeceğini görmek için San Francisco'daki Modern Sanat Müzesi'ni ziyaret ettim. Yaklaşık iki düzine tablonun fotoğrafını çektikten ve asistandan bana baktığım sanat eserini anlatmasını istedikten sonra yapay zeka, sanat eserini oluşturmak için kullanılan görselleri ve medyayı tanımlayabildi; bir sanat tarihi öğrencisi ne güzel olurdu – Ancak sanatçı veya eser belirlenemedi. (Bir Meta sözcüsü, müze ziyaretimden sonra yayınlanan başka bir yazılım güncellemesinin bu yeteneği geliştirdiğini söyledi.)

Güncellemeden sonra bilgisayar ekranımda Mona Lisa da dahil olmak üzere daha ünlü sanat eserlerinin resimlerini görüntülemeyi denedim ve yapay zeka bunları doğru bir şekilde tanımladı.

Diller

Ne yapıyorsun? Bir Çin restoranında Çince yazılmış bir menü öğesini işaret ettim ve Meta'dan bunu İngilizceye çevirmesini istedim, ancak yapay zeka şu anda yalnızca İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca ve Almanca'yı desteklediğini söyledi. (Mark Zuckerberg Mandarin dilini öğrendiği için şaşırdım.)

Ne yapıyorsun? Bir kitap başlığını İngilizceden Almancaya çevirmek oldukça iyi bir iş çıkardı.

Sonuç olarak

Meta'nın yapay zeka destekli gözlükleri uzak geleceğe büyüleyici bir bakış sunuyor. Eksiklikler, bu tür ürünlerin geliştirilmesindeki sınırlamaları ve zorlukları vurgulamaktadır. Kameranın çözünürlüğü daha yüksek olsaydı, gözlükler muhtemelen hayvanat bahçesindeki hayvanları ve meyveleri tanımlamada daha iyi olurdu; ancak daha iyi bir lens, daha fazla ses seviyesi anlamına gelirdi. Ve nerede olursak olalım, toplum içinde bir sanal asistanla konuşmak rahatsız ediciydi. Bunun normal hissedilip hissedilmeyeceği belli değil.

Ancak işe yaradığında iyi çalıştı ve eğlendik. Meta'nın yapay zekasının dilleri tercüme edebilmesi ve havalı gözlükler aracılığıyla yer işaretlerini tanıyabilmesi, teknolojinin ne kadar ilerlediğini gösteriyor.