Mumbai Sokak Yemekleri, Dal Chawal, Mutfaklarda Çeşitlilik ve Daha Fazlası Üzerine Şef Kishwar Chowdhury

Leila

Global Mod
Global Mod
Şef Kishwar Chowdhury, finale kadar Masterchef Australia 2021 boyunca jüriyi büyüledi. Bangladeş mirasına sahip ve aynı zamanda Hintli bir aile bağlantısına sahip. Kishwar, dünyanın dikkatini Bengal mutfağına çektiği için övüldü ve popüler yemek programının finalinde Panta Bhaat’ı Aloo Bharta ile ünlü bir şekilde servis etti. Geçenlerde Mumbai’deki The Taj Mahal Palace Hotel’deki bir etkinlikte Kishwar ile kısaca sohbet etme şansımız oldu. Invest and Trade WeHaberler Australia için Karyakram yemeğini bir araya getiren ve Batı Avustralya ürünlerini bir desi dokunuşuyla sergileyen kapsamlı bir menünün küratörlüğünü yapmıştı.

Batı Avustralya Kuzu Rezala ve Ulta Tawa Paratha, şef Kishwar küratörlüğünde. Fotoğraf Kredisi: Toshita Sahni

Avokado pani puri, makhmali tavuk ezmesi, keçi peynirli kroketler, acı bakla risotto, ulta tawa paratha ile Batı Avustralya kuzu rezala ve diğerleri gibi lezzetlerle ziyafet çektik. Ancak en iyi ikramlar, Kishwar’ın imza tatlısı şeklinde sona saklandı. Aamras panna cotta, çikolata gundi paan entremet tarafından ölüm, Dusseri biberli mango ile aussi pavlova ve çok daha fazlasını içeriyordu. Bu tür füzyon lezzetlerinin tadına baktıktan sonra, hepimiz Şef Kishwar’ı daha yakından tanıma eğilimindeydik. İşte keşfettiklerimiz:

Mumbai’ye geldiğinizde hangi yemeği seversiniz?

Büyürken, her zaman Mumbai’yi ziyaret ederdik ve pav bhaji’yi ilk tattığım zamanı hala hatırlıyorum. Bence kesinlikle lezzetli. Bhaji’nin üstüne çılgınca miktarda tereyağı koymuşlar! Genel olarak, chaat ve bhel ürünleri de dahil olmak üzere buradaki sokak yemeklerini gerçekten seviyorum. Çocukken, Juhu Plajı’nda gül buzu veya barf ka gola’nın da tadını çıkarırdık. Aslında MasterChef’te yaptığım Farsça Vanilya ve Güller adlı bir tatlıya ilham kaynağı oldu. O yemeğin amacı, bu şehirde eskiden tattığımız çocukluk zevkimize bir saygı duruşunda bulunmaktı.

2023’te yemek pişirme konusunda sizi ne heyecanlandırıyor?

5vr0tjf

Acı Bakla Risottolu Lobster Bisque, şef tarafından özel bir amaç için tasarlanmıştır. Fotoğraf Kredisi: Toshita Sahni

2023’ün gıda sektöründe olmak için iyi bir zaman olduğuna inanıyorum, iki nedenden dolayı. İlk olarak, bugün en iyi şeflerin tarladan sofraya odaklandığını ve temellere geri döndüğünü görmek harika. 90’ların erkek merkezli ve Avrupa merkezli mutfaklarından çıktığını gördüğünüz gerçekten “süslü” yiyeceklerin tümü artık norm değil – bu tutum gitti. Bugün, gerçekten tepeden tırnağa yemeyi düşünüyoruz. Bu akşamki menümüz bile sıfıra yakındı. Mesela bugün ıstakoz madalyonlu risottoyu pişirmek için ıstakozun tüm kısımlarını kullandık. Bisküvi yapımında baş ve kabuk kullanılırken bacakları kızarttık. 2023’te gıdaya karşı tavrımız ve gıdanın etrafındaki ekoloji hakkında düşünme şeklimiz oldukça şaşırtıcı.

İkincisi, bugün sektördeki seslere geliyoruz. Benim için mutfaklarda daha fazla kadının olması gerçekten önemli ve bu, elçilik görevlerim aracılığıyla da savunduğum bir şey. Bu büyümeyi kolaylaştırmak ve ayrıca mutfaklarda daha fazla renkli kadın görmek çok önemlidir. Hala çok yaygın bir şey değil ve bu konuda biraz anormalim. Kadınları misafirperverlikte gördüğünüzde bile, onları patron gibi rollerde nadiren görürsünüz. Bence bu, 2023 ve sonrasında değişmesi gereken bir şey.

Hangi yiyecek trendinin ortadan kalkmasını umuyorsunuz?

Bu daha çok bir konukseverlik trendi ama lütfen QR kodlarından kurtulabilir miyiz? Siparişimi bir garsonla vermek istiyorum. Bir robotun bana yemeğimi getirmesini istemiyorum. Bir kodu taramak ve bir öğe listesine göz atmak istemiyorum. Gerçek bir menü okumak ve özel ürünler hakkında biriyle konuşmak istiyorum. İnsanlara yiyeceğimiz yiyecekler hakkında soru sormayı seviyorum. QR kodları bana göre değil!

Size evinizi hatırlatan bir yiyecek maddesi nedir?

Bence herkes annesinin dal chawal’ını gerçekten seviyor. Özellikle hasta veya üzgün olduğunuzda bundan daha iyi bir şey var mı? Çok seyahat ediyorum ve otellerde yaşıyorum ve çalışıyorum. Ve öyle bir an gelir ki etrafınız dünyanın en güzel yiyeceğiyle çevrilidir ama canınız sadece biraz dal chawal istiyormuş gibi hisseder.

lc0tpr68

Şef Kishwar’ın küratörlüğünü yaptığı ağız sulandıran tatlılar, Avustralya ve Hint lezzetlerini yansıtıyordu. Fotoğraf Kredisi: Toshita Sahni

Yemin ettiğin bir yemek pişirme ipucu nedir?

Sonunda hepsini baharatlamak yerine, gittiğim gibi yiyecekleri baharatlamayı seviyorum. Bir sebzeyi haşlıyorsam bile sadece tuz eklemek yerine mantar suyu gibi bir suda kaynatırım. Et yemekleri için de benzer bir şey yapabilirsiniz. Yemek pişirirken, bir lezzet patlaması katacak unsurları eklemeye devam ediyorum ve bu şekilde lezzet katmanları oluşturmaya başlıyorsunuz.

Onsuz yapamayacağınız mutfak aleti nedir?

Pişirme söz konusu olduğunda, KitchenAid’im en değerli eşyalarımdan biridir. Bence iyi bir blender kesinlikle gerekli. Malzemeleri yanıp sönme şekli, nihai sonucu büyük ölçüde etkileyebilir. Ayrıca herhangi bir aşçının, özellikle profesyonel şeflerin iyi bir bıçak setine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu sektöre girmeyi düşünüyorsanız, iyi araçlar satın almanız gerekir.

Öyleyse oku: “Sadece Tutkulu Değilim, Takıntılıyım”: Michelin Yıldızlı Şef David Myers Samimi Oluyor