Orta Doğu'da Savaş: Federal hükümet soykırıma yardım ve yataklık ettiği iddialarını reddetti

Felaket

New member
Orta Doğu'da Savaş: ABD, Gazze Şeridi'ne yardım malzemelerini bırakmaya başladı

• e-posta

Bölmek

• Daha

• heyecan

• Basmak

• Geri bildirim

• Hata bildir

Bir Hata mı fark ettiniz?

Lütfen metinde ilgili kelimeleri işaretleyiniz. Sadece iki tıklamayla hatayı editör ekibine bildirebilirsiniz.

Bitkide genetik mühendisliği yok

Ama endişelenmeyin:
      Genetik olarak değiştirilmiş
      bunlar

ABD, Gazze Şeridi halkına hava yoluyla yardım göndermeyi planlıyor. Birleşmiş Milletler, yardım teslimatı sırasında onlarca kişinin ölümüyle ilgili soruşturma yapılması çağrısında bulunuyor. Gazze sınırına yakın bir kontrol noktasında gösteriler başladı. Tüm gelişmeler haber şeridinde burada.

Federal hükümet soykırıma yardım ve yataklık ettiği iddialarını reddetti

4 Mart Pazartesi 13:20: Federal hükümete göre Filistinlilere yönelik soykırımda suç ortaklığı suçlaması temelsizdir. Hükümet sözcü yardımcısı Wolfgang Büchner Pazartesi günü Berlin'de açılan davayı “haksız” olarak nitelendirdi. Federal hükümet davayla ilgili daha fazla ayrıntı sunacak.

Cuma günü Nikaragua, Lahey'deki en yüksek BM mahkemesi önünde Almanya'nın İsrail'e verdiği siyasi, mali ve askeri desteği öne süren bir davayı gerekçe gösterdi. Aynı zamanda Orta Amerika devleti Federal Cumhuriyet'e karşı geçici bir emir talep etti.

Hafta sonu, Alman-İsrail Derneği Başkanı Volker Beck, Başkan Daniel Ortega yönetimindeki sol otoriter hükümetin açtığı davayı saf bir “propaganda kampanyası” olarak değerlendirdi. Beck, “Uluslararası Adalet Divanı (UAD) giderek İsrail'i meşrulaştırmaya yönelik siyasi kampanyaların arenası haline geliyor” diye şikayette bulundu. İsrail'in 7 Ekim'de Hamas tarafından “eşi görülmemiş derecede acımasız bir saldırı” ile savaşa zorlandığını ve şu anda kendini savunmaya başladığını belirtti.

26 Ocak'ta Güney Afrika, Filistinlilere yönelik Soykırım Sözleşmesi'nin olası ihlali nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı'ndan İsrail'e karşı ihtiyati tedbir talebinde bulundu. Nikaragua, 8 Şubat'ta Güney Afrika'nın ilgili davasına resmen katılma talebinde bulundu. Managua'daki hükümet bunun için “yasal menfaat” iddiasında bulundu.

İsrail ordusu Han Yunus'ta yeni saldırı dalgası başlattı

3 Mart Pazar, 09:17: İsrail ordusu, Pazar gecesi Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine yeni bir saldırı dalgası başlattığını duyurdu. Ordu, altı dakika içinde hava kuvvetleri ve topçu birliklerinin şehrin batısındaki İslamcı Hamas milislerine ait yaklaşık 50 hedefi vurduğunu söyledi. Diğer şeylerin yanı sıra, hava ve topçu saldırıları Hamas'ın tünellerini, sığınaklarını, üslerini ve roket atış mevzilerini yok etti.

Bir ordu sözcüsü Cumartesi akşamı geç saatlerde Han Yunus'un doğusunda düzenlenen bir operasyonda üç İsrail askerinin öldürüldüğünü duyurdu. Cuma günü birliklerinin şüpheli bir binayı incelemesi ve Hamas'ın kurduğu bubi tuzağının patlatılması sonucu 14 asker daha yaralandı.

ABD, Gazze Şeridi'ne yardım malzemelerini bırakmaya başladı

15:58: Basında çıkan haberlere göre ABD, Gazze Şeridi'ndeki sivil halka havadan yardım malzemesi ulaştırmaya başladı. “CNN” ve “NBC” kanalları Cumartesi günü hükümet çevrelerinden alıntı yaparak, üç ABD askeri nakliye uçağının on binlerce yemek içeren toplam 66 paketi kriz bölgesine düşürdüğünü bildirdi.

Nikaragua İsrail'i desteklediği için Almanya'ya dava açtı

2 Mart Cumartesi, 08:02: Nikaragua, Birleşmiş Milletler'in en yüksek mahkemesi önünde Almanya'yı İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki “soykırımına” suç ortaklığı yapmakla suçladı. Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Cuma günü yaptığı açıklamaya göre otoriter ülke, bu hamlesini Almanya'nın İsrail'e verdiği siyasi, mali ve askeri destek ve BM Filistin yardım kuruluşu UNRWA'ya sağlanan fonların kesilmesiyle gerekçelendirdi. Nikaragua, Almanya'yı “soykırımın işlenmesini” kolaylaştırmakla ve bunu önlemek için mümkün olan her şeyi yapma yükümlülüğünü yerine getirmemekle suçluyor. Aynı zamanda Nikaragua, Mahkeme'den ana davayla ilgili karar çıkana kadar geçici tedbir kararı alması yönünde çağrıda bulundu.

Orta Amerika ülkesinin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Almanya'yı, İsrail'in uluslararası hukuku Filistin halkının, özellikle de Gazze Şeridi'ndekilerin zararına ihlal etmesini aktif olarak desteklemekle suçladı.

Filistin haklarının güçlü bir destekçisi olan Nikaragua gibi Güney Afrika da, Gazze savaşında Soykırım Sözleşmesi'nin ihlal edildiği iddiasıyla Aralık ayı sonunda İsrail'e Uluslararası Adalet Divanı'nda dava açtı. BM mahkemesi geçici bir kararla İsrail'in soykırımı önlemek için koruyucu önlemler alması gerektiğine hükmetti.

Tüzüğüne göre UAD'nin devletler arasındaki çatışmaları mümkün olduğu kadar barışçıl bir şekilde çözmesi gerekiyor. Kararları genellikle bağlayıcıdır. Ancak BM yargıçlarının bir devleti bunu uygulamaya zorlama yetkisi yok. Ancak BM Güvenlik Konseyi'ni bu konuda harekete geçmeye çağırabilirsiniz.

ABD, Gazze Şeridi'ndeki insanlara hava yoluyla yardım ulaştırmayı planlıyor

20:46: ABD, Gazze Şeridi'ndeki sivil halka havadan yardım ulaştırılmasını istiyor. ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü Beyaz Saray'da önümüzdeki günlerde Ürdün ve diğerleriyle güçlerini birleştireceklerini ve havadan daha fazla gıda ve yardım malzemesi bırakacaklarını duyurdu. Biden Ukrayna hakkında konuştu ama bunun bir dil sürçmesi olduğu açık. Çünkü öncesinde de sonrasında da Orta Doğu'daki durumdan bahsetti.

Biden, daha fazla yardımın kara yoluyla da Gazze Şeridi'ne ulaşması gerektiğini vurguladı. “Daha fazla insanın ihtiyaç duyduğu yardıma ulaşabilmesi için İsrail'in daha fazla kamyon ve daha fazla güzergah sağlaması konusunda ısrar edeceğiz” dedi. Çünkü şu anda Gazze Şeridi'ne ulaşan yardımlar yeterli olmaktan çok uzak. “Daha fazlasını yapmalıyız ve ABD daha fazlasını yapacak.”

Ürdün Kasım ayından bu yana Gazze Şeridi'ne yardım malzemelerini bırakıyor ve Mısır da birkaç gündür bunu yapıyor. Uçuşlar İsrail ile koordineli olarak yapılıyor. Atılan yiyecek veya ilaçlar, özellikle Gazze Şeridi'nin kuzeyi gibi, yardımların karadan ulaşmasının zor veya imkansız olduğu bölgelerde, ihtiyacın bir nebze olsun giderilmesini sağlıyor. Ancak BM kuruluşları, hava yoluyla ulaştırılabilecek miktarların oldukça küçük olduğuna dikkat çekiyor.

Gazze Şeridi'nde acı çeken çok sayıda insan göz önüne alındığında, etkinin hızla dağıldığını söylüyorlar. Ayrıca savaş sonucunda Gazze'nin etkilenen bölgelerinde tüm düzen bozuldu. Genç erkekler ailelerine bir şeyler alabilmek için sık sık yere düşen paketler yüzünden kavga ediyorlar. BM yetkilileri, İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki sınır geçişlerinden kamyonlarla yardım ulaştırılmasına izin vermesinin daha kolay olacağını söylüyor.

Baerbock, Gazze'de düzinelerce insanın ölümüyle ilgili “tam” açıklama çağrısında bulundu

12:24: Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller), İsrail'e, gıda yardımı geldiğinde Gazze şehrinde düzinelerce insanın ölümüyle ilgili “tam” bir soruşturma başlatması çağrısında bulundu. Baerbock Cuma günü, eski adıyla Twitter olan X çevrimiçi hizmetinde, “İsrail ordusu, kitlesel paniğin ve silahlı saldırının nasıl ortaya çıktığını tam olarak açıklamalıdır” dedi. Ayrıca Gazze Şeridi'ne daha fazla insani yardım ulaştırılması ve ateşkes çağrısında bulundu.

Bakan, Filistin topraklarındaki insanların “hayatta olmaktansa ölmeye daha yakın” olduğunu açıkladı. “Hemen daha fazla insani yardımın gelmesi gerekiyor.” İsrail'den Gazze Şeridi'ne kaçırılan rehinelerin serbest bırakılması, “Gazze'de daha fazla insan ölmemesi” ve “yardımların güvenli bir şekilde dağıtılabilmesi” için insani ateşkes gerekiyor.

Gazze Şeridi'ni yöneten radikal İslamcı Filistin örgütü Hamas'a göre Perşembe günü 112 kişinin öldürüldüğü olaylar uluslararası öfkeye neden oldu.

İsrail ordusunun açıklamasına göre, Gazze kentinde 38 yardım tırından oluşan konvoyun etrafında binlerce kişi toplanırken “kalabalık” oluştu. Bazıları kamyonların üzerinden geçerken düzinelerce ölüm ve yaralanma yaşandı.

İsrailli bir ordu yetkilisi, kendilerini “tehdit altında” hisseden İsrailli askerlerin “sınırlı” sayıda ateş açtığından bahsetti. Gazze Şeridi'nde Hamas kontrolündeki sağlık bakanlığı, 112 kişinin öldüğü, 760 kişinin de yaralandığı bir “katliam”dan söz etti.

Borrell Gazze'deki “kan banyosundan” dehşete düştü – Macron İsrail saldırılarını kınadı

1 Mart Cuma, 01:52: AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, gıda yardımının “kan banyosu” olarak gelmesi nedeniyle Gazze şehrinde düzinelerce insanın ölümünü kınadı. Borrell Cuma gecesi eski Twitter adındaki kısa mesaj servisi X'te “Gazze'de insani yardıma acilen ihtiyaç duyan siviller arasında yeni bir kan gölüne uğradığı haberi beni dehşete düşürdü” diye yazdı. “Bu ölümler kesinlikle kabul edilemez”

Borrell, gıda yardımını insanlardan esirgemenin uluslararası insancıl hukukun “ciddi bir ihlali” olduğunu yazdı. “Gazze'ye engelsiz insani erişim garanti edilmeli.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, X'te “Sivillerin İsrail askerleri tarafından hedef alındığı Gazze'den gelen görüntülere büyük öfke” ifadesinde bulundu. Saldırıyı şiddetle kınıyor ve “hakikat, adalet ve uluslararası hukuka saygı” talep ediyor.

İsrail'deki saldırganlık savaşına ilişkin tüm gelişmeleri ilerleyen sayfalarda okuyabilirsiniz.

dov, cba, sth, juw, lro/dpa