Raser von Heilbronn (21) cinayetten dokuz yıl hapis cezasına çarptırılacak

Felaket

New member
Heilbronn şehir merkezinin ortasında yüksek hızda ölümcül bir kazaya neden olduğu için 21 yaşındaki bir genç uzun yıllar hapis yatmak zorunda kalır. Heilbronn bölge mahkemesi Pazartesi günü sanığı üç davada diğerlerinin yanı sıra cinayet ve cinayete teşebbüsten dokuz yıl gençlik cezasına çarptırdı. Karar henüz hukuki açıdan bağlayıcı değil.

Speeder 40. bölgede saatte 100 km hızla gitti; adam (42) öldü


Mahkemenin mahkumiyetine göre, o zamanlar 20 yaşında olan sanık, geçen yıl Şubat ayında Heilbronn şehir merkezinde çok yüksek hızda giderken 300 bg'lik spor arabasının kontrolünü kaybetti. 40 km/saatlik bölgede saatte yaklaşık 100 kilometre hızla 42 yaşındaki bir gencin arabasına çarptı. Adam arabasının enkazında hayatını kaybetti, eşi ağır, iki çocuğu da hafif yaralandı. Çarpışmadan önce, zaten aşırı hız yaptığı bilinen genç sürücünün neredeyse yoldan çekilmeyi başaran bir yayaya çarptığı söyleniyor.

Savcılık açısından bakıldığında, genç Türk'ün en geç bu noktada şartlı öldürme niyetinde olduğu görülüyor. Savcı, diğer şeylerin yanı sıra, cinayet ve üç cinayete teşebbüs suçundan gençlere dokuz yıl hapis cezası verilmesini talep ediyor.

Olası bir cinayet özelliği olarak sinsilik


Orijinal iddianamede kasıtsız adam öldürme ve adam öldürmeye teşebbüs suçunu üstlenmişti, ancak delillerin toplanması sırasında İkinci Büyük Gençlik Odası'nın iddialarına katılıyordu. Kendisi ise olayın cinayet ya da cinayete teşebbüs olabileceğini belirtmişti. Hakim sinsiliğin cinayette olası bir faktör olduğunu açıkladı.

Babanın dul eşinin avukatı ise daha sert bir savunmada bulundu. Yetişkinlere yönelik ceza hukuku uyarınca cinayet suçundan ömür boyu hapis cezası talep etmişti. Savunma avukatları ise ihmalkar cinayet ve üç kez ihmalkar bedensel zarar verme suçunu üstlendi.

Öfkeden sonra her zaman cinayet suçlamaları vardır


Yasadışı araba yarışı, Ekim 2017'den bu yana suç sayılıyor. O tarihten bu yana, katılım iki yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor. Ancak “kendine karşı yarışmak” da cezalandırılır.

Son yıllarda aşırı hız veya yasa dışı araba yarışı sonrasında defalarca cinayet suçlamaları yaşandı. Kasım ayında Wiesbaden'de bir adam, bir yıl önce Wiesbaden şehir merkezinde çok sayıda kırmızı ışıkta yüksek güçlü bir araba ile 130 km/saat hızla geçip kavşakta başka bir arabaya çarpması nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Sürücüsü öldürüldü.

2016 yılında Berlin'deki Ku'damm'da yarışan iki adamın olayla ilgisi olmayan bir emeklinin öldüğü vaka özellikle iyi biliniyordu. Burada bir sürücü cinayetten, ikinci hız sürücüsü ise cinayete teşebbüsten suçlu bulundu.
 
Üst