Roku ekran koruyucunun arkasındaki hikaye

serdal

New member
Bir Roku’yu yeterince uzun süre boşta bırakırsanız, sonunda zaman ve mekanın ötesinde eflatun bir şehir manzarasına götürülürsünüz. Ekran, tümü harika, Blade Runner benzeri bir renk paletine sarılmış rahat lokantalar, gotik malikaneler ve ay ışığının aydınlattığı yemyeşil bir lagün arasında yavaşça geziniyor.

Ufukta sıralanan gökdelenlerin arasında yaşayan Hollywood referanslarından oluşan küçük bir galeri gizlidir. Yakından bakın ve King Kong, Spider-Man ve Emerald City of Oz’u bulacaksınız.

Başka bir deyişle, bir ekran koruyucudur. Yine de bu özel ekran koruyucu kendi başına bir can aldı. Sosyal medyada Roku Şehri olarak biliniyor ve hayranlar oraya gitmek için çantalarını toplamanın hayalini kuruyor.

“2022’de nihayet Roku Şehrine taşınmak istiyorum”, Zach Silberberg’i tweetlediNew York’ta bir dijital içerik üreticisi.


Çalışan Tyler O’Day, “Ya Roku City’de öpüşseydik?” diye sordu. sosyal medya yöneticisi olarak

“Ben bir New York City 7’yim ama bir Roku City 4’üm” komedyen Michelle Gold eklendi21.000’den fazla beğeni alan bir tweet’te.

Roku’nun 60 milyondan fazla kullanıcısının çoğu, hizmeti şovları, sporları ve filmleri doğrudan TV’lerinde yayınlamak için kullanıyor. Ancak 2022’de Roku, devasa bir kamusal sanat deneyi için beklenmedik bir yer haline geldi.

Şirketin müşteri tabanının büyüklüğünden dolayı, hafta içi her gün sayısız ev Roku Şehri’ne bakıyor ve bu gizemli, ışıltılı sokaklara bir portal açıyor. Zamanla, adanmış, yarı ironik bir Roku Şehri destekçileri kültü internete yayıldı.

Roku’nun tasarım direktörü Cheryl Singletary, “Roku City’de her zaman altın saattir” dedi. “Gerçekten herkese çekici geliyor.”


Ekran koruyucu, şu anda Pixar’da çalışan Kyle Jones adlı eski bir serbest grafik sanatçısı tarafından yaptırılmıştır. Bayan Singletary, şirketin yeni filmler ve TV şovları için reklamlarla doldurulabilecek bir ekran koruyucu istediğini söyledi. Reklam panoları ve Hollywood referanslarıyla dolu sanal bir şehir, resme mükemmel bir şekilde uyuyor gibiydi.


Bay Jones, Güney Nashville’deki Franklin Theatre’ın yeniden açılması için yaptığı duygusal bir Art Deco karikatürünü referans olarak kullanarak, her türden gerçek dünyadaki ve büyük ekran metropollerinden ödünç alan bir silüet inşa etti. (Hem Space Needle hem de Avengers Tower arka planda beliriyor.) Animasyon, 2018’de Roku sunucularına çok fazla tantana olmadan ulaştı, ancak durumu önümüzdeki birkaç yıl içinde yavaş yavaş büyüdü.

2022’de TikTokker, Roku City’nin kalbindeki yaşamın nasıl olabileceğini tasavvur etti ve Gawker, şehrin güzelliğine övgüler yağdırdı. Roku’nun dahili izleme verilerine göre Twitter’da her 11 dakikada bir “Roku Şehri”nden bahsediliyor. Gençler ütopyalarını bulmuşlardı; Keşke televizyon ekranına girebilseler.

Bay Jones, bir Roku sözcüsünün aracılık ettiği bir e-postada, “Dünyanın her yerinde Airbnb’lerde ve restoranlarda beni selamladığını ve sosyal ağlarımda belirdiğini gördüm” dedi. “Kesinlikle şimdiye kadar yaptığım en görünür sanat eseri ve insanlar ne yaptığımı sorduğunda harika bir referans oluyor. Onlara genellikle bir Roku’ları olup olmadığını ve ekran koruyucuyu görüp görmediklerini sorabilirim.”

Bir ekran koruyucunun viral çekiciliğini izlemenin iyi bir yolu yok, ancak Roku’da marka stratejisi başkan yardımcısı Damon Van Deusen, şirket içinde City Scroll: Movie Magic olarak bilinen Roku City’ye olan ilginin ilk dalga sırasında arttığını belirtiyor. insanlar günlerce televizyonları açık olarak evlerine dikildi. Orada, ekranda bu parıldayan, atıl metropolü, barların açık olduğu, restoranların cıvıl cıvıl olduğu ve gecenin genç olduğu paralel bir gerçeklik gördüler.


“Roku City’de göremediklerinize aşığım. Tasarım çok çekici. Bu silüetler ve tüm bu gölgeler var. Ve ‘Orada başka ne var acaba’ diye düşünüyorsunuz” dedi Bay Van Deusen. “Daha fazla bilmek ister misin. ‘Roku City’de kira nasıl?’ gibi.

Roku Şehri tweet’i viral olan Bayan Gold, ekran koruyucuda imrenilecek bir şehirli havası olduğuna inanıyor. Devasa robotların ve dişlek ejderhaların ortalığı kasıp kavurduğunu uzaktan görebildiğini fark eder. Yine de, büyükşehir vatandaşlığı hala gelişiyor gibi görünüyor. Bayan Gold, “Bu insanlar her şeyin üstesinden gelebilecek gibi görünüyor” dedi.

Roku, ekran koruyucusu olan tek akış platformu değil. 2000’lerin ortasındaki zıplayan DVD logosunu veya Apple TV’nin dron panoramalarını düşünün. Ancak genel olarak, bir TV uyku moduna geçtiğinde göz ardı edilmelidir. Bu anlamda Roku, bu tasarım felsefelerine meydan okuyor. Ekranda film yokken bile Roku City’de saatlerce kaybolabilirsiniz.

Jones, “Milyonlarca evde sürekli yayında olduğu için en çok izlenen sanat eseri bile olabileceğini söyleyen ekibin başka bir üyesiyle konuştum” dedi. “Bunun doğru olduğunu hayal bile edemiyorum ama yine de düşünmesi oldukça çılgınca.”


Roku City’de mevsimler değişiyor. Yaz ayları takvimden düşerken, yeni bir mahallede bir kumral ağaçları dolaşmaya başladı ve yeni bir dizi ürkütücü kafe – ve gerekli sinematik Paskalya yumurtaları – şehir bloğunu doldurdu. Bayan Singletary, tasarım ekibinin fantezi metropollerinin “daha az kentsel alanları, parkları ve bunun gibi şeyleri” gösterme fırsatını değerlendirdiğini söyledi. Bu, Roku Genel Merkezindeki daha büyük bir kampanyanın parçası. Şehir büyümeye devam ediyor.


“Bence keşfedebileceğimiz koca bir sanal alan var. Ancak daha fazla içine girdikçe, fiziksel alanlar yapmak eğlenceli olacak,” dedi Bay Van Deusen. Roku City hayranlarının, kendi Disneyland’ına genişleyen bir ekran koruyucu olan Roku City sakinleriyle ekmek kırabilecekleri Comic-Con benzeri bir sergi tasavvur ediyor.

Enflasyon artmaya devam ederken, bu rüya şu anda özellikle gençler arasında çekici olabilir. Gaz, apartman kiraları ve elektrik faturalarında olduğu gibi bakkaliye fiyatları da yükseldi. Ancak Roku Şehri’ne yolculuk her zaman ücretsizdir. Tek yapmanız gereken televizyonu açıp uzaktan kumandayı bırakmak.

Twitter’da ekran koruyucuyu duyuran kişilerden biri olan Bay O’Day, “20’li yaşların ortasındayken New York’ta ikinci bir ev bulmak zor,” dedi. “Roku Şehri benim küçük cennetim.”
 
Üst