Salatanızı Daha Sağlıklı Hale Getirin. Daha Fazla Vitamin Eklemenin 5 Yolu

Leila

Global Mod
Global Mod
Çoğumuz için salata temel beslenmemizin bir parçasıdır. Sağlıklıdır, zahmetsizdir ve dikkatli yapılırsa süper lezzetli de olabilir. Aslında bugün, sağlıklı bir salatayı bile tadını çıkarabileceğiniz egzotik bir yemeğe dönüştüren çok çeşitli sos seçeneklerine sahibiz. Ne yazık ki salatayı lezzetli hale getirirken çoğu zaman besleyici kısmını göz ardı ediyoruz. Ama artık değil, çünkü size salataları vitamin açısından zengin hale getirecek harika ipuçlarımız var. Endişelenmeyin, sizden sınırlarınızın ötesine geçmenizi istemeyeceğiz! Bunun yerine malzemelerinizi dikkatli bir şekilde seçin ve faydalarından sonuna kadar yararlanın. O halde lafı daha fazla uzatmadan vitamin açısından zengin salata kasemizi hazırlayalım.

Öğünlerinize Vitamin Eklemek Neden Önemlidir:


Vitaminler vücudumuzun büyümesi, gelişmesi ve beslenmesi için ihtiyaç duyduğu en önemli besinlerden biridir. Çeşitli vitamin türleri vardır ve her bireyin sağlıklı kalmak için kendine özgü ihtiyaçları vardır. Sağlık uzmanı Rohit Shelatkar’a göre, “Dünyanın dört bir yanındaki beslenme uzmanları, optimal sağlığı korumak için her türlü vitamin içeren dengeli bir beslenmenin tüketilmesini öneriyor. Aslında besin, vücudun bağışıklık savunma sistemine yardımcı olduğu için özellikle önemlidir.”
Danışman beslenme uzmanı, “Vitaminlerin anemi ve buna bağlı sağlık sorunlarının önlenmesinde ve hafifletilmesinde önemli bir rol oynadığını” belirtiyor. Ayrıca günlük beslenmemize vitaminleri dahil etmemizin başlıca nedenlerinden bazılarını da sıraladı:
– Vitaminler doğru miktarda alındığında kilo kontrolüne yardımcı olur.
– Vitaminler vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olarak serbest radikal hasarını da önler.
– Vitaminler, diyabet ve obezite gibi yaşam tarzıyla ilişkili çeşitli hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olur.
– Vitaminler kanın pıhtılaşması ve hücre büyümesi için gereklidir.
– Vitaminler kan ve oksijenin vücutta düzgün bir şekilde akmasına yardımcı olarak kalp risklerini azaltır.
Öyleyse okuyun: Diyabet Diyetinizi Hareketlendirmek İçin 6 Kolay Sebze Salatası Tarifi


Fotoğraf Kredisi: iStock

Sağlıklı Salata Kasenize Daha Fazla Vitamin Eklemenin 5 Dahi Yolu:

1. Süper yiyecekleri seçin:


Sağlıklı salatanız için malzeme seçerken avokado, kuskus, brokoli, mantar vb. yiyecekleri seçmeye çalışın ve yemeği vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel besinlerle zenginleştirin.

2. Gökkuşağı sebzelerini ekleyin:


Salata kasenizde kırmızı, sarı, yeşil biber, havuç, salatalık gibi renkli malzemelere yer vermeye çalışın. Bu gıdalar, çeşitli vitamin türlerini yüklemenize yardımcı olan bir bileşik olan karotenoidler açısından zengindir.

3. Turunçgilleri dahil edin:


Portakal, limon, meyveler ve diğer turunçgiller, genel sağlık yararları için bazı temel vitaminlerin yanı sıra, salata kasenize lezzetli bir tat katmanıza yardımcı olur.

4. Biraz fındık ve tohum serpin:


Sağlıklı salata kasemize eklenen çıtırlığı hepimiz severiz. Hem faydalarından hem de lezzetlerinden faydalanmak için yemeğinizi badem, ceviz, kavrulmuş kabak çekirdeği, ay çekirdeği gibi kuruyemiş ve tohumlarla süslemenizi öneririz.

5. Salatanızı dikkatli giyin:


Çoğumuzun yanıldığı nokta burasıdır. Sağlıklı salata kasenizi lezzetli ve vitamin açısından zengin kılmak için doğru yağ, ezme ve şifalı ot türlerini seçmek çok önemlidir.
Artık ipuçlarını bildiğinize göre, bunları iyi takip etmenizi ve bir sonraki öğününüz için vitamin açısından zengin ve lezzetli bir porsiyon sağlıklı salata hazırlamanızı öneririz. Bu arada deneyebileceğiniz favori salata tariflerimizden bazıları için buraya tıklayın.
 
Üst