Şeritte uyarı grevleri: Verdi Cumartesi günü burada da toplu taşımayı kapatıyor

Felaket

New member
Verdi toplu taşımayı kullanıyorçarpmak Cumartesi günü de Karlsruhe'de


19 Nisan 2024 Cuma, 19:46: Karlsruhe'deki toplu taşıma grevi uzatılıyor. Sendika Cuma öğleden sonra yaptığı açıklamada, Verdi'nin Cumartesi günü kısa sürede yeni bir grev günü çağrısında bulunduğunu duyurdu. Verdi, Karlsruhe taşımacılık şirketinin (VBK) bu toplu sözleşme anlaşmazlığında, devlete ait SWEG'den alınan yedek taşımacılığı kullanarak çalışanlarının grevini bir kez daha baltaladığını söyledi. SWR daha önce bu konuda rapor vermişti.

VBK sorulduğunda sendikanın suçlamasını reddetti. Bir sözcü, normalde kullanılan otobüslerin yaklaşık yüzde 30'unun anlaşmalı şirketler tarafından kullanıldığını söyledi. Sözleşmelerde, grev günlerinde müteahhitlik şirketlerinin hizmetlerinin iptal edilmesi ve dolayısıyla onlara ücret ödenmemesi olasılığı açıkça belirtilmemektedir. Aksine, şirketlerin sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri temel bir haktır. Bu bakımdan standart teklifin hâlâ çok uzağında olan minimal bir teklif sunuluyor.

Şirketin açıklamasına göre grev sırasında hiçbir tramvay veya VBK otobüsü çalışmayacak. Yolcular alternatif olarak Karlsruhe'de birçok tramvay durağına hizmet veren Albtal-Verkehrs-Gesellschaft tramvaylarını kullanabilirler.

Sendika, Perşembe ve Cuma günleri grev yaparak yedi yerel toplu taşıma şirketinde önemli kısıtlamalara neden oldu. Karlsruhe'nin yanı sıra Stuttgart, Heilbronn, Freiburg, Baden-Baden, Esslingen ve Konstanz da etkilendi. Arka planda belediye işveren sendikası (KAV) ile yaşanan toplu pazarlık anlaşmazlığı yer alıyor. Müzakerelerin bir sonraki turunun önümüzdeki hafta yapılması planlanıyor.

Yedi ilde toplu taşıma grevleri Cuma günü de devam edecek


18:54: Güneybatıdaki birçok şehirde yerel otobüs ve tren yolcularının bir kez daha alternatif araması gerekiyor. Verdi sendikasının yedi yerel toplu taşıma şirketinde iki günlük grevi Cuma günü de devam edecek. Sendikanın hafta başında yaptığı duyuruya göre eyaletin başkenti Stuttgart'ın yanı sıra Karlsruhe, Heilbronn, Freiburg, Baden-Baden, Esslingen ve Konstanz da etkilendi.

Lise mezunlarının da perşembe günü olduğu gibi kısıtlamalara uyum sağlaması gerekiyor. Çünkü grev yazılı sınavların başlangıcına denk geliyor. Kültür Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Cuma günü genel liselerde tarih (çift dilli Fransızca) ve İbranice gündemde. Matematik meslek liselerinde sınava tabi tutulur. Geç gelmenin 30 dakikalık tolerans sınırı vardır.

Verdi şu anda birçok federal eyaletteki yerel toplu taşıma şirketleri için yeni toplu sözleşmeler üzerinde pazarlık yapıyor. Ocak ayının sonundan bu yana devam eden çatışmalar, ülkenin bazı bölgelerinde toplu taşımayı birkaç kez büyük ölçüde felç etti. Şehirlerdeki otobüs ve tramvay şoförleri Şubat ayının başından bu yana dört gün aynı anda greve gitti. Ayrıca çeşitli kentlerde bireysel uyarı grevleri de yapıldı.

Güneybatıda toplu taşıma grevleri başladı


18 Nisan Perşembe, 06:05: Baden-Württemberg'in yedi büyük şehrinde yerel toplu taşımada Verdi grevi başladı. Bir sendika sözcüsü Perşembe sabahı grevin planlandığı gibi sabah 03.00 veya 04.00'te başladığını doğruladı. Yolcuların önemli kısıtlamalara hazırlıklı olması gerekiyor. Stuttgart, Karlsruhe, Heilbronn, Freiburg, Baden-Baden, Esslingen ve Konstanz'daki yerel toplu taşıma şirketleri iş kesintilerinden etkilendi. Oradaki tüm otobüs ve trenler durmalı.


Genel liselerdeki bazı lise mezunları da Perşembe günü otobüs ve tren yerine alternatifler aramak zorunda kalacak; çünkü grev, yazılı sınavların başlangıcına denk geliyor. Kültür Bakanlığı'na göre biyoloji ve biyoloji (iki dilli İngilizce) gündemde.

Ancak hiçbir değişiklik olmamalı: Bakanlık önceden “Abitur ve final sınavları yapılacak” diye duyurdu. Geç gelmenin 30 dakikalık tolerans sınırı vardır. Yarım saat geç gelseniz bile not alabilirsiniz. Grev nedeniyle okula gelemeyenler genellikle geceleri okulda kalacak. Bu nedenle öğrencinin okula gitmek için makul çabayı gösterip göstermediği vaka bazında incelenmelidir.

Verdi ile yerel taşımacılık şirketleri arasındaki anlaşmazlık Ocak ayının sonundan bu yana devam ediyor: Dört tur müzakerenin ardından Verdi, 11 Mart'ta belediye işveren sendikası (KAV) ile müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. Sonrasında yapılan grev oylamasında şirketlerdeki sendika üyelerinin yaklaşık yüzde 93'ü süresiz grev ihtimalinden yanaydı.

Müzakerelerin bir sonraki turunun önümüzdeki hafta yapılması planlanıyor.

Yedi ilde perşembe ve cuma günü toplu taşıma grevi


17:40: Baden-Württemberg'in birçok şehrinde yerel otobüs ve tren yolcuları ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor. Verdi sendikası Perşembe ve Cuma günleri yedi belediye ulaştırma şirketinde tüm gün grev çağrısında bulundu. Sendikanın hafta başında duyurduğu gibi Stuttgart, Karlsruhe, Heilbronn, Freiburg, Baden-Baden, Esslingen ve Konstanz etkilendi.

Genel liselerdeki bazı lise mezunları da Perşembe günü otobüs ve tren yerine alternatifler aramak zorunda kalacak; çünkü grev, yazılı sınavların başlangıcına denk geliyor. Kültür Bakanlığı'na göre biyoloji ve biyoloji (iki dilli İngilizce) gündemde. Geç gelmenin 30 dakikalık tolerans sınırı olduğu belirtildi.

Verdi şu anda neredeyse tüm federal eyaletlerdeki yerel toplu taşıma şirketleri için yeni toplu sözleşmeler üzerinde pazarlık yapıyor. Ocak ayının sonundan bu yana devam eden çatışmalar, ülkenin bazı bölgelerinde toplu taşımayı birkaç kez büyük ölçüde felç etti. Şehirlerdeki otobüs ve tramvay şoförleri Şubat ayının başından bu yana üç gün aynı anda greve gitti. Ayrıca çeşitli kentlerde bireysel uyarı grevleri de yapıldı.

Postbank toplu pazarlık anlaşmazlığı – süresiz grevlerde grev oyu


17 Nisan Çarşamba, 13:58: Postbank toplu pazarlık anlaşmazlığında, artık uyarı grevlerinin ardından süresiz iş bırakma tehdidi var. Deutsche Bank ile yapılan başarısız dördüncü tur görüşmelerin ardından sendikalar, Postbank toplu sözleşmesiyle yaklaşık 12.000 çalışan için grev oylaması başlatmak istiyor. Alman Banka Çalışanları Birliği'ne (DBV) göre, o tarihe kadar bir anlaşmaya varılmaması halinde 3 Mayıs'tan sonra sözde zorunlu grevler gerçekleşebilir. Verdi'nin müzakerecisi Jan Duscheck'e göre dördüncü turda müzakerelerde hareketlenme yaşandı. “Pozisyonlar hâlâ birbirinden çok uzak, özellikle de maaş söz konusu olduğunda.”

Sendikalar oylama sırasında iş kesintilerinden kaçınmak istiyor. DBV, “Ancak, gerekirse sert zorunlu grevlerle bile, 3 Mayıs'tan sonra çalışanların uyumu sağlama kararlılığından hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi. Bundan önce, toplu sözleşme tarafları 30 Nisan'da beşinci tur müzakereler için bir araya gelmek istiyor.

Verdi yüzde 15,5 daha fazla para istiyor ama maaşlarında en az 600 avroluk bir artış istiyor. Sendika ayrıca işten çıkarılmaya karşı korumanın 2028 sonuna kadar uzatılması çağrısında da bulunuyor. Deutsche Bank, 2026 ortasına kadar 550 Postbank şubesinden 250'ye kadar kapatmayı ve ayrıca personeli işten çıkarmayı planlıyor.

DBV, bir yıllık süre için yüzde 14,5 daha fazla para ve tam şirket emeklilik planının uygulamaya konmasını talep ediyor. Salı günkü dördüncü tur öncesinde sendikalar baskıyı artırdı ve defalarca uyarı grevi çağrısında bulundu. Bazı müşteriler kapatılan şubelerin önünde durdu. Bankacılık işlemlerinin (arka ofis) işlenmesi de etkilendi.

Bankacılık çevrelerinden alınan bilgilere göre Deutsche Bank, geçtiğimiz günlerde 27 aylık bir süre içinde toplam yüzde 10'luk iki aşamalı maaş artışı teklifinde bulundu. Sendikaya göre teklifte ilk aşamada yüzde 6,4, ikinci aşamada ise yüzde 3,6 daha fazla para yer alıyor. İşten çıkarılmaya karşı koruma bu nedenle 30 Haziran 2027'ye kadar uzatılmalıdır. Henüz sağlanamayanlar için şirket emeklilik planı bulunmalıdır. DBV'ye göre yaklaşık 3.500 çalışan bundan yararlanacak.

Verdi'nin müzakerecisi Duscheck, maaş teklifini çok düşük ve görev süresini de çok uzun olmakla eleştirdi. Önceki yıllardaki enflasyonun oldukça altında kalıyor. “Bu, Postbank çalışanlarının uzun vadede satın alma gücü kaybını güçlendiriyor ve bu nedenle kabul edilemez.”

Kuzey Ren-Vestfalya'nın birçok şehrinde Verdi grevleri devam ediyor


17:32: Yolcular bu Salı günü ülkenin bazı bölgelerinde yerel toplu taşıma araçlarına yine kısıtlamalar getirilmesini beklemek zorunda kalacak. Verdi NRW sendikası, üyelerini Geilenkirchen (Westverkehr), Rhein-Erft bölgesindeki (REVG), Mönchengladbach ve Viersen (NEW Mobil), Gelsenkirchen (Bogestra), Essen'deki (NEW Mobil) seçilmiş depolarda tüm gün grev yapmaya çağırdı. Ruhrbahn) ve Lüdenscheid ve Plettenberg (MVG), Bielefeld (Mobiel) ve Gütersloh (Gütersloh şehir otobüsü).

Sendika, otobüs ve tramvay hatlarında iptal ve gecikmelerin beklenebileceğini söyledi. Verdi NRW, işverenler üzerindeki baskıyı sürdürmek istedikleri “etkili grevlerden” bahsetti. Zaten Pazartesi günü, belediyeye ait ulaşım şirketlerinin Krefeld, Düsseldorf ve Bochum'daki depolarında tüm gün süren grev, özellikle otobüs taşımacılığında iptallere ve gecikmelere neden oldu. Ancak tramvayların çoğu çalışıyordu.

Toplu sözleşme anlaşmazlığı, belediye ulaşım şirketlerinde çalışan yaklaşık 30.000 çalışanın çalışma koşullarıyla ilgili. Verdi, diğer şeylerin yanı sıra personelin üzerindeki yükü hafifletmek ve işleri daha çekici hale getirmek için ek izin günleri çağrısında bulunuyor. İşverenlerle dördüncü tur müzakereler Pazartesi günü Dortmund'da başladı.

Verdi, Postbank şubelerinde ülke çapında uyarı grevi yapılması çağrısında bulunuyor


15 Nisan 2024 Pazartesi, 07:17: Postbank'taki toplu pazarlık anlaşmazlığıyla ilgili dördüncü tur müzakereler öncesinde Verdi sendikası uyarı grevlerini genişletiyor. Bu perşembe günü ülke çapındaki hizmet birimlerindeki (arka ofis) ve çağrı merkezlerindeki çalışanların yanı sıra şubelerdeki çalışanlara da işi durdurma çağrısında bulunuldu. Verdi'nin Berlin'deki müzakerecisi Jan Duscheck, “Bu bir kez daha, tüm çalışanların ücretlerde önemli bir iyileştirme ve işten çıkarılmaya karşı korumanın uzatılması yönündeki talepleri desteklediğine dair açık bir sinyal gönderiyor” dedi. Bu Salı gününden bu yana arka ofiste ve çağrı merkezlerinde grev var.

Verdi'nin 16 Nisan'da Frankfurt'ta yapılacak müzakere turu öncesinde uyarı grevlerini yoğunlaştırarak müzakerelerin uzamasına tepki gösterdiği söylendi. Uyarı grevinden bir buçuk gün önce yapılan duyuru, müşterilerin buna zamanında hazırlanabilmelerini sağlamayı amaçlıyordu. Duscheck, geçici kesintiler olabileceğini söyledi.

Verdi, Postbank toplu sözleşmesi yoluyla Deutsche Bank Grubu'ndaki yaklaşık 12.000 çalışan için yüzde 15,5 daha fazla para, ancak aylık maaşlarda en az 600 avroluk bir artış elde etmek istiyor. Sendika ayrıca işten çıkarılmaya karşı korumanın 2028 sonuna kadar uzatılması çağrısında da bulunuyor. Deutsche Bank, 2026 ortasına kadar 550 Postbank şubesinden 250'ye kadar kapatmayı ve ayrıca personeli işten çıkarmayı planlıyor.

Verdi ve Alman Banka Çalışanları Derneği (DBV), toplu pazarlık anlaşmazlığındaki baskıyı ancak Pazartesi günü artırdı ve ülke çapındaki arka ofis ve çağrı merkezlerindeki çalışanlara Salı'dan Çarşamba'ya kadar işi durdurma çağrısında bulundu. Duscheck, “Haftalardır süren müzakerelere rağmen işveren hâlâ “Postbank çalışanlarına önemli tavizler vermeye hazırız” dedi.

Sonraki sayfalarda uyarı ihtarları hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz.
 
Üst