Süt maliyeti, izleme sürüyor. 100 litre üretmenin çiftçilere maliyeti 53 avronun üzerinde

HoCaM

Global Mod
Global Mod
Tarımsal gıda pazarına yönelik hizmet enstitüsü Ismea, Toskana'da çiftlik sütü üretiminin maliyetinin izlenmesini yayınladı.

Çalışma, bölgemizdeki büyükbaş hayvan sütü üretiminin 52,34 milyon euro değerinde olduğunu, bu rakamın hayvancılık üretiminin değerinin yaklaşık %9'unu ve bölgenin tüm tarım ekonomisinin %2'sini oluşturduğunu gösteriyor. Geçen yıl 55 bin tonun biraz altında gerçekleşen süt teslimatlarının, 2022'ye kıyasla %5'ten fazla düşüş göstermesi, üretim hacimlerinin belirli bir öneme sahip olduğunu ifade eden bir gerçek.

Süt üretiminin olumsuz dinamikleri esas olarak hammaddelerdeki ve genel olarak toplam üretim maliyetlerindeki artışlardan etkilenmiştir; bu artışlar, Ismea tarafından yürütülen izleme verilerine göre, 100 litre başına 53 Euro'nun (KDV hariç) biraz üzerindedir. Bölgedeki süt sığırcılığının %36'sını oluşturan orta-büyük ölçekli işletmelerin ekonomik hesaplarının analizi.

Tarım-gıda departmanı, yapılan çalışma için Ismea'ya teşekkür ederek, bunun, büyük zorluk yaşayan ancak kararlılığı yüksek ve sürekli olan Toskana hayvancılık şirketleri için korumanın değerinin adil bir şekilde tanınmasına yönelik ilk adım olduğunu savunuyorlar. her cephede. Bu bağlamda, Toskana çiftçilerinin odaklandığı, Bölge tarafından desteklenen ve ciddi bir organizasyonel çaba gerektiren hayvan refahı konusundaki kararlılığın altını çiziyoruz. Üreticiden tüketiciye giden zincirde, süt gibi bölge ve işletmeler için değeri olan bir ürünün birkaç kuruş için ahırlardan çıkıp tüketiciye ulaşmaması için mümkün olan her şeyin yapılması gerekecek. 2 avronun üzerinde. Bölgesel departman, Toskana'nın kaliteli sütünün korunmasını sağlamak için tarım örgütleriyle birlikte bu konuda mücadele edecek.

En son izleme güncellemesi, hem satın alınan hem de kendi ürettiği yem ve yem göz önüne alındığında, üretim maliyetlerinin üçte birinden biraz azının gıda maliyetlerine atfedilebileceğini gösteriyor.

Kısmen halen devam eden jeopolitik gerilimler, kısmen de hem tarladaki verimi hem de ahırlardaki verimliliği etkileyen iklimsel olumsuzluklar nedeniyle son iki yılda güçlü dalgalanmalarla karakterize edilen bir maliyet kalemi.