Türkiye seçimleri canlı blogu: Erdoğan cumhurbaşkanı olarak yemin edecek

Felaket

New member


Erdoğan cumhurbaşkanı olarak yemin edecek


2 Haziran Cuma 19:45: Yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumartesi günü yemin edecek. 69 yaşındaki oyuncu, atama belgesini bugün öğleden sonra Ankara’da TBMM’de alacak. Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, yeni kabine de akşam saatlerinde açıklanacak.

Erdoğan, geçen Pazar günü yapılan ikinci tur seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 52’sini alarak cumhurbaşkanı olarak onaylandı. 14 Mayıs itibariyle AK Parti ve ortakları mecliste çoğunluğu elde etmişti. AKP ve Erdoğan’ın devlet kaynakları ve ülke medyası üzerindeki kontrolü nedeniyle seçim haksız olarak değerlendirildi.

Maliye Bakanlığı’nın işgaline ilişkin karar büyük bir heyecanla bekleniyor. Türkiye’de enflasyon şu anda yüzde 44. Uzmanlar bundan Erdoğan’ın faiz politikasını sorumlu tutuyor. Yeniden seçilmesinin ardından lira değer kaybetmişti. Eski ekonomi bakanı ve eski başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek aday olarak takas ediliyor.

DekaBank baş ekonomisti Ulrich Kater, Başkan’ın kararlarıyla lira ve enflasyon sorununu ciddi bir şekilde çözmek istediği izlenimini vermesi gerektiğini söyledi. “Türkiye’nin dövizi yavaş yavaş tükeniyor. Bu da liranın serbest düşüşe geçme riskini artırıyor.”

Alman-Türkler Erdoğan’ın zaferi konusunda bölünmüş durumda


1 Haziran Perşembe 07:32: Bu ülkedeki Türk toplumuna bir bakış: Almanya’da Türk kökenli yaklaşık üç milyon insan yaşıyor – 2,8 ila 3,5 milyon arası rakamlar dolaşımda; grup heterojendir. Ülke genelinde 1,5 milyon kişi bu kez oy kullanma hakkını elde etti. Bunların yüzde 50,4’ü ikinci turda oy kullandı – 500 bini Erdoğan’a. Almanya’daki Türk toplumu (TGD), – üç milyon Türk kökenli insana dayanarak – bunun sadece yaklaşık yüzde 17 olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Türkiye Araştırmaları Merkezi’nden Yunus Ulusoy, “Oy vermeyenler, oy kullanamayanlar nasıl işaretliyor bilmiyoruz” diyor.

Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: Seçim zaferi – Erdoğan’ın zaferi sadece Alman-Türkler arasında bir sevinç değil, aynı zamanda hüsran ve çaresizliktir.

Sendika, Erdoğan’ın jübile kutlamalarını kınadı – Daha kolay vatandaşlığa geçişe hayır


31 Mayıs Çarşamba 07:38: Birlik, planlanan yeni vatandaşlık yasasına yönelik reddini, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ardından Almanya’da yaşayan Türklerin kutlamalarıyla teyit ediyor. CDU/CSU parlamento grubunun Parlamento Sekreteri Thorsten Frei Salı günü “Welt” gazetesine şunları söyledi: “İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in planları, yeterince entegre olmayan daha fazla insanın vatandaşlığa alınması riskini artırıyor. Pazar akşamı birçok Alman şehrinde görülmesi bir uyarı olmalıdır.” CDU’lu siyasetçi, Almanya’daki pek çok Türk’ün Erdoğan’ın seçim zaferiyle ilgili coşkusunu “iç karartıcı” olarak nitelendirdi.

Frei, koalisyonun planlarıyla ilgili olarak, Alman pasaportu şartlarını düşürmek için inandırıcı nedenler olmadığını vurguladı. Hükümet yeni projesiyle dizginleri ata koyuyor. “Önce entegrasyon başarılı olmalı, sonra vatandaşlık vermeyi düşünebilirsiniz” dedi.

Koalisyon grupları planlanan reformu değiştirmek için bir neden görmüyor. Yeşiller içişleri uzmanı Lamya Kaddor, “dünya”da “Alman-Türkler arasında Erdoğan için neredeyse yüzde 65 gibi yüksek bir seçim sonucunu Türk muhalefeti için, ama aynı zamanda Türk diasporası için katlanması zor” olarak nitelendirdi. Ancak Türk göçmen geçmişine sahip yaklaşık 3,5 milyon Alman’ın yalnızca yarısı oy kullanma hakkına sahip – yine yalnızca her iki kişiden biri sandık başına gitti. “Kürt kökenli yüzbinlerce Alman da dahil olmak üzere, önemli ölçüde daha fazla sayıda seçmen olmayan kişi” Erdoğan’a oy vermedi. “Bu nedenle, vatandaşlık yasası reformunun değiştirilmesine ilişkin tartışmaları reddediyoruz” dedi. SPD ve FDP’den iç uzmanlar da vatandaşlık reformuna bağlı kalmak istiyor.

Federal hükümet yakın zamanda yeni bir vatandaşlık yasasının temelleri üzerinde anlaşmaya vardı. Çekirdek, vatandaşlığa kabul için daha kısa asgari kalış süreleridir – sekiz yıl yerine, özel entegrasyon hizmetleriyle yalnızca üç yıl olmak üzere beş yıl yeterli olmalıdır.

Anti-Semitizm, radikalleşme ve siyasal İslam’ın tehlikeleriyle çokça ilgilenen yazar Ahmad Mansour, burada yaşayan Türklerin Almanya’da Erdoğan’ın yeniden seçilmesine sevinmesini “başarısız entegrasyonun mutlak bir işareti” olarak değerlendiriyor. Mansur Salı günü Welt TV’ye şunları söyledi: “Bunlar, paralel toplumlarında demokrasiyle bağdaşmayan tamamen farklı değerlere sahip insanlar.” , bu toplumun bir parçası haline geldi, ancak temel demokratik ilkeleri tamamen reddetti”, “Erdoğan bunu yapmadan önce” açıklama ve eğitim çalışmasıyla başarılabilir.

Scholz Erdoğan’ı tebrik etti ve Berlin’e davet etti


29 Mayıs Pazartesi, 19:23: Şansölye Olaf Scholz (SPD), Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etti ve onu Berlin’e davet etti. Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, Pazartesi günü Berlin’de yaptıkları bir telefon görüşmesinde, “iki hükümet arasındaki işbirliğine yenilenmiş bir güçle yaklaşma ve ortak öncelikler üzerinde erkenden anlaşmaya varma” konusunda anlaştılar.

Telefon görüşmesinde Scholz, “Almanya ile Türkiye arasındaki yakın bağlara, özellikle de NATO’daki ortak müttefiklere” vurgu yaptı. Hebestreit, iki siyasetçinin “diğer şeylerin yanı sıra Doğu Akdeniz’deki olumlu gelişmeler, NATO’da şu anda alınan kararlar ve Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkileri üzerinde çalışmak” istediğini açıkladı.

Türkiye’de ikinci tur seçim – Erdoğan sayım bitmeden kendisini galip ilan etti


18:16: Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha oyların tamamı sayılmadan ilan etti. Erdoğan, Pazar günü İstanbul’da destekçilerine tezahürat yaparak önümüzdeki beş yıl boyunca kendisini yönetmesini mümkün kılacak herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Seçim kurulu başkanı Ahmet Yener Pazar günü Ankara’da yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın şimdiye kadar oyların yaklaşık yüzde 55,41’ini aldığını söyledi. Rakibi Kemal Kılıçdaroğlu oyların yüzde 46.59’unu aldı. Devlet haber ajansına göre, oyların yaklaşık yüzde 99’unu saydıktan sonra, Türkiye cumhurbaşkanı yüzde 52’ye, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 48’e geldi. Muhalefete yakın olan ajans Anka da hemen hemen aynı değerleri kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tahminlere göre Erdoğan önde gidiyor. türkiye


17:41: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olacağı tahmin ediliyor. türkiye. Devlet haber ajansı Anadolu’nun kullandığı oyların yüzde 49,4’ünü saymasının ardından, görevdeki cumhurbaşkanı Pazar günkü ikinci turda oyların yüzde 56,4’ünü aldı. Rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 43.6’ya çıkıyor.

İki hafta önce yapılan seçimlerin ilk turunda adaylardan hiçbiri gerekli salt çoğunluğu sağlayamamıştı. Seçimlerin ilk turundan önceki anketler, Sosyal Demokrat muhalefet liderini öne geçirmişti. Ancak tahmin edilenin aksine, Erdoğan ilk oylamada Kılıçdaroğlu’nun neredeyse yüzde beş puan önüne geçti ve salt çoğunluğu ancak az önce kaçırdı. Erdoğan daha sonra açık ara favori olarak ikinci tura çıktı.

Burada bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Cumhurbaşkanlığı için ikinci tur seçimler – tahminler – devlet medyasına göre görevdeki Erdoğan önde gidiyor

Türkiye’de sandıklar kapatıldı


16:20: Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy verme işlemi sona erdi. Pazar günü ülkenin dört bir yanındaki sandıklar saat 16:00 CEST’de kapandı. İlk sonuçların akşam saatlerinde açıklanması bekleniyor.

69 yaşındaki görevdeki Recep Tayyip Erdoğan, iki hafta önce ilk turda az farkla salt çoğunluğu kaçırdıktan sonra oylamaya favori olarak girdi. Rakibi 74 yaşındaki muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise altı partili ittifaktan yanaydı.

İlk turda Erdoğan ile rakibi arasında 2,5 milyon civarında oy vardı. Seçim kampanyası, kısmen hükümetin medya hakimiyeti nedeniyle haksız olarak kabul edildi.

Erdoğan 20 yıldır iktidarda. 2018’de başkanlık sisteminin getirilmesinden bu yana, her zamankinden daha fazla güce sahip. Eleştirmenler, yaklaşık 85 milyonluk bir nüfusa sahip ülkenin, tekrar kazanması durumunda tamamen otokrasiye kayabileceğinden korkuyor. Kılıçdaroğlu ülkeyi demokratikleştirme sözü veriyor. Uluslararası alanda ise NATO ülkesindeki oylama yakından takip ediliyor.

Türkiye’de yaklaşık 61 milyon kişi oy kullanmaya çağrıldı. Almanya ve diğer ülkelerdeki uygun seçmenler çoktan oy kullandı. Pazar aynı zamanda hükümeti eleştiren 2013 Gezi protestolarının yıldönümünü de kutladı.

Türkiye seçimleri: Muhalefet güneydoğudaki gözlemcilere yönelik saldırıdan şikayetçi


13:57: Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında, ülkenin güneydoğusundaki en büyük muhalefet partisi olan CHP, seçim gözlemcilerinin saldırıya uğradığından şikayet etti. Şanlıurfa’da partinin seçim gözlemcilerinin usulsüzlüklere itiraz ettikleri için dövüldükleri ve telefonlarının kırıldığı TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Pazar günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bulundu.

Olay, ilde bir köyde meydana geldi ve CHP Milletvekili Ali Şeker oradaydı. Bilgi bağımsız olarak doğrulanamadı. Özel, olay yerinde yeterli güvenlik gücünün bulunmamasını da eleştirerek, yetkilileri seçimin güvenliğini sağlamaya çağırdı.

İki hafta önce yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, görevdeki Recep Tayyip Erdoğan salt çoğunluğu kıl payı kaçırdı. Şimdi muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ikinci turda yarışıyor. Türkiye’de yaklaşık 61 milyon kişi oy kullanmaya çağrıldı. Almanya’daki uygun seçmenler zaten oy kullandı.

Kılıçdaroğlu: Türkiye’de seçim zor koşullarda yapılıyor


12:09: Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı mücadelesinde görevdeki Recep Tayyip Erdoğan ve rakibi Kemal Kılıçdaroğlu oylarını kullandı. Kılıçdaroğlu, Pazar günü başkent Ankara’da bir okulda İstanbul metropolünde Erdoğan’a oy verdi. Kılıçdaroğlu, “Zulme ve otoriter rejime son vermek, bu ülkeye gerçek özgürlük ve demokrasiyi getirmek için tüm vatandaşları sandık başına gitmeye davet ediyorum” dedi. Taraftarlarına da sandığa sahip çıkmaları çağrısında bulunarak, “Çünkü bu seçim çok zor şartlar altında yapılıyor.” Örneğin muhalefete iftira atılmıştı.

Erdoğan, İstanbul’da oy kullandığında bunun Türkiye tarihindeki ilk ikinci tur seçim olduğunu söyledi. 14 Mayıs’taki ilk turdaki yüksek katılımı övdü ve yine yüksek bir katılım beklediğini söyledi.

Türkiye seçimleriyle ilgili daha fazla haberi ilerleyen sayfalarda okuyabilirsiniz.
 
Üst